NÁVODY
Vrtaná studna – cena, povolení a jak ji čistit svépomocí
Mít vlastní zdroj vody ať už pitné nebo užitkové, je vždycky velká výhoda. Využití vlastní studny má mnoho podob!
Foto: Pixabay
- Studna povolení
- Studna obložení
- Studna poklop plastový
- Kolik stojí studna
- Ukázka cen vrtaných studen
- Prohloubení kopané studny
- Artéská studna
- Vrtaná studna s čerpadlem
- Ponorné čerpadlo do studny
- Rozbor vody ze studny
- Filtr na vodu ze studny
- Čištění a dezinfekce studny
- Ochranné pásmo studny
- Hladinoměr do studny
Studna povolení – co budete potřebovat
Pořídit si novou studnu není jen tak. Dříve než se pustíte do hledání pramene a provádění průzkumného hydrogeologického vrtu, máte povinnost požádat o souhlas vodoprávní úřad. Toto je novinka platná od 1. 1. 2019. Dříve toto nebylo nutné, nově už i pro průzkumný vrt musíte mít příslušný souhlas. Na proutkaře však žádné povolení potřebovat nebudete.
Pokud se rozhodnete rovnou pro stavbu nové studny, tedy bez průzkumného vrtu, nic se od předešlé legislativy nemění. Budete muset zažádat o standardní povolení ke stavbě a také o povolení k odběru podzemní vody.
- Ke stavbě studny a následnému odběru vody budete potřebovat územní rozhodnutí, povolení stavby vodního díla a povolení k odběru vod (povolení k nakládání)
- Vše vyřídíte na vodoprávním úřadě, pod který pozemek spadá
Studna obložení – vybírejte dobře
Stejně jako si můžete nechat oplechovat komín, nebo si vybrat materiál na zábradlí ke schodišti či na balkón, lze si i ke studni vybrat obložení. Zvolit můžete betonové obložení, ale třeba také obklady v podobě vysoce odolných kamenných – křemencové, břidlicové, žulové, či pískovcové, které mají dlouhou životnost a dobře odolávají mrazu i vysokým teplotám. Oblíbené jsou i dřevěné obklady.
Studna poklop plastový
Na studnu si můžete pořídit i plastový poklop. Vyrábí se z konstrukčního polypropylenu, který má UV stabilizaci. Poklopy jsou vyztuženy, nemusíte mít obavy o jejich odolnost. Takové poklopy mohou mít třeba odvětrávací komínek, či visací kladku pro uzamčení.
Kolik stojí studna
Odhad ceny, na kolik vás vrtaná studna přijde, se velice těžko stanovuje. Ve hře je několik faktorů – průměr vrtu, průměr vystrojení. Dá se říci, že jeden metr hloubky vás bude stát mezi 800 až 2000 Kč, ale klidně i více. Do všeho pak ještě vstupuje typ podloží a dostupnost lokality. Mimochodem, věděli jste, že ve hře Dobble se vyskytuje minihra, která se jmenuje studna?
Ukázka cen vrtaných studen
průměr vrtu 191 / 203 mm, výstroj PVC 125 mm, síla stěny 6 mm | 2300 Kč/bm |
průměr vrtu 191 / 203 mm, výstroj PVC 140 mm, síla stěny 6,5 mm | 2500 Kč/bm |
průměr vrtu 203 / 245 mm, výstroj PVC 160 mm, síla stěny 7,5 mm | 2900 Kč/bm |
Prohloubení kopané studny
Prohloubit kopanou studnu není problém z technického hlediska. Specializované firmy na to jsou strojně vybaveny a vše se zvládne velice dobře. Jen musíte získat patřičný souhlas vodoprávního úřadu a je také nutný posudek hydrogeologa.
Artéská studna
Pokud při hledání pramene narazíte na tzv. artéskou vodu, tedy zdroj podzemní vody, pak tato ze studně bude samovolně vyvěrat. Není třeba žádné čerpadlo. Více o artéské vodě najdete třeba na Wikipedii.
Vrtaná studna s čerpadlem
Do vrtané studny si také budete muset pořídit odpovídající ponorné čerpadlo, u kterého je kladen důraz na co nejmenší průměr celého zařízení. Následně můžete takto získanou vodu použít mnoha způsoby – například na zásobování obytného domu vodou, ale také třeba na zavlažování zahrady, do postřikovacích systémů apod.
Ponorné čerpadlo do studny
Při výběru ponorného čerpadla je důležité, o jaký typ studny se jedná. Pro kopanou studnu použijete jiný typ než pro vrtanou, kde hraje roli velikost zařízení, zejména jeho průměr. Myslet musíte na výtlak, průtok a také samozřejmě délku kabelu. Neopomeňte ani na parametr udávající maximální přípustný ponor. Nezapomínejte na ochranu v podobě plovákového spínače, který zabraňuje čerpadlu běžet v prázdné (vyschlé) studni.
Rozbor vody ze studny
Každý, kdo chce naplno využívat vodu ze studny, si bude muset nechat provést laboratorní rozbor. Kromě mechanického znečištění se také ve vodě mohou objevit nežádoucí mikroorganizmy a dokonce i chemikálie. Vodu ve studni byste měli pravidelně testovat, abyste předešli případným zdravotním obtížím. Test vody se doporučuje jednou až dvakrát do roka. Voda se musí správně odebrat a to do sterilní nádoby. Vzorky lze u specializovaných firem odebrat z ještě nedokončených studen a to i bez čerpadla.
- komplexní rozbor vody v laboratoři vás přijde na cca 800 Kč
- bakteriologický rozbor vody stojí dalších cca 500 Kč
Filtr na vodu ze studny
Filtr na vodu ze studny použijeme podle toho, na co ji využíváme, kde se nachází a o jaký typ studny se jedná. Pokud jde o kopanou studnu, pak si můžete být jistí, že ve vodě budou přítomny bakterie. Vrtané studny už jen díky své hloubce většinou bakterie neobsahují. Nicméně jsou zase náchylné na zanesení z jiných zdrojů jako jsou ložiska železa a dalších látek. Potom budete potřebovat vodu čistit příslušným filtrem. Podle typu použití vody je pak nutná filtrace. V případě, že se bude jednat o užitkovou vodu k mytí (a sprchování) a splachování WC, nebo k zalévání zahrady, pak není nutné ji zcela čistit. Dusičnany pro sprchování nevadí, avšak při pití už mohou ohrožovat zdraví. Bakterie už ale jsou pro mytí nežádoucí a je třeba se jich zbavit. Pro pitnou vodu se většinou ke kuchyňskému dřezu instaluje kvalitní filtr, který zajistí jakost pitné vody podle patřičných norem. Ideální je nechat si zpracovat rozbor vody a následně navštívit specializovanou firmu, která vám vytvoří řešení na míru.
Čištění a dezinfekce studny
Při znečištění studny je důležité identifikovat zdroj a zabránit další kontaminaci. Následně může dojít na čištění a dezinfekci. Čištění je mechanické a chemické. Před čištěním je nutné studnu odčerpat. Než do studny vstoupíte, ověřte si, že je vstup bezpečný a nejsou zde životu nebezpečné plyny. To jednoduše ověříte spuštěním svíčky – pokud nezhasne, nachází se i dole kyslík a můžete se spustit. Mechanicky se studna vyčistí od všech předmětů, které sem nepatří – kusy dřeva, kovy, zrezlé části. Nečistoty na stěnách studny se nejlépe vyčistí vysokotlakým čističem, neboli vapkou.
Chemická dezinfekce pak probíhá pomocí přípravků, které zakoupíte v drogerii a mohou mít podobu jak tekutou, tak třeba v prášku nebo mohou být zpracovány jako tablety. Důležité je dodržet správné dávkování, které je vždy uvedeno na etiketě. Po chemické dezinfekci je nutné vodu odčerpat a počkat až látky vyprchají – to se také u konkrétního výrobku dozvíte z etikety. Jistotu vám pak dá opakovaný rozbor vody.
Ochranné pásmo studny
Ochranná pásma vodních zdrojů a tedy i studen stanovuje vodoprávní úřad. Ochranné pásmo může být stanoveno bez vědomí majitele pozemku. Takové pásmo bývá často vykupováno a následně oploceno, aby se udržoval v okolí pořádek. Oplocení se týká hlavně u pásma I. stupně, kdy se nejčastěji jedná o pozemek 10 x 10 m.
Hladinoměr do studny
Pokud máte studnu, jistě byste měli zvážit pořízení hladinoměru. Ten vám s velkou přesností dovolí odečíst pohyb vodní hladiny s přesností na centimetry. Jedná se o bezúdržbové přístroje. Důležité je, aby se ve studni našel prostor pro spuštění plováku (vhodné tedy pro kopané studny).
Komentáře