NÁVODY
Vše, co potřebujete vědět o látkových roletách
Nadpis bychom mohli doplnit o „než si je pořídíte“, protože až poznáte jejich výhody a možnosti, pravděpodobně po nich nakonec sáhnete. A není se čemu divit – látkové rolety představují velmi zajímavou alternativu k dnes již tradičním žaluziím. V tomto článku najdete všechny důležité informace, kterými byste měli disponovat před konečným verdiktem.
Foto: Labona.cz
Comeback, ale bez nádechu retra
Není snad nabídka stínících systémů je dostatečně pestrá na to, abychom se vraceli k roletám, které svého času hyzdily okna snad ve všech panelových domech? Chyba lávky, moderní látkové rolety nemají s výdobytkem socialistické éry příliš společného. Snad jen to, že také chrání před sluncem, ovšem s notnou dávkou elegance.
V posledních letech jsou látkové rolety opět v kurzu, a to především díky skvělého poměru ceny, vlastností a estetiky. Hodí se prakticky do každého interiéru, bez ohledu na styl a zařízení. K mání je široké spektrum látek ve všech barevných provedeních. Kombinace správného materiálu, odstínu a vzoru udělá v interiéru velkou parádu.
Vlastnosti, na které nedáte dopustit
Látkové rolety garantují příjemné zastínění bez zbytečných kompromisů – a v případě potřeby i romantickou atmosféru. V případě zatemňujících rolet pak můžete vytvořit absolutní tmu i v pravé poledne. Oceníte je, třeba když se budete chtít pořádně vyspat po noční šichtě.
Další výhody látkových rolet spočívají v dobrých izolačních vlastnostech, především pak u speciálních tkanin s izolační vrstvou. V průběhu letních měsíců pomáhají regulovat teplo a snižují náklady na klimatizaci, v zimě naopak přispívají k menším únikům tepla a šetří náklady za vytápění. Robustnější látky také slušně pohlcují zvuk, což se hodí v místnostech s okny do rušné ulice.
Snadná montáž, kterou zvládne každý
Mezi přednosti látkových rolet patří také poměrně jednoduchá a časově příliš nenáročná montáž. V podstatě si vystačíte s vrtačkou, aku-šroubovákem, kladívkem, vodováhou a svinovacím metrem. Vzhledem k tomu, že se rolety dodávají v sestavené stavu již z výroby, spočívá celý proces pouze v umístění montážních klipů, do kterých se následně rolety zacvaknou. A pak už jen prověříte spodní koncovou polohu a celkovou funkčnost systému.
Z hlediska umístění lze látkové rolety namontovat pod strop do prostoru mezi okna nebo nad okno, kdy se navíjecí mechanismus ukryje do běžné garnýže zavěšené na zdi.
Jak se rolety ovládají?
Zřejmě největší rozdíl mezi roletami, které se vyráběli „kdysi“ a současnou produkcí, spočívá v použitých materiálech – a v mechanismu navíjení látky. Klasiku v podobě pružinového mechanismu s lankem či provázkem sice v nabídce najdete i dnes (roleta se navine po mírném trhnutí),ale doplnily ho další navíjecí systémy – jednoduchý řetízkový (funguje stejně jako u žaluzií) a klikový (roleta se ovládá otáčením kliky spojené s roletovou tyčí). Na pomyslném vrcholu nabídky jsou luxusní rolety opatřené motorem a dálkovým ovládáním.
Trendy duorolety „den a noc“
V současném sortimentu látkových rolet najdete také neobyčejně praktické a esteticky atraktivní duorolety, které – oproti běžným roletám – nejsou vázány na dvě, respektive tři varianty nastavení (stažené, vytažené a fixované v určité poloze).
Duorolety se vyrábí ze speciální látky, na které se střídají průhledné a poloprůhledné pruhy. Díky tomu umožňují vynikající regulaci úrovně zastínění. Mohou být k nezaplacení během slunečného dne, kdy rolety nechceme zcela vytáhnout – jednoduše je nastavíme tak, aby přes látku procházelo jen tolik světla, kolik potřebujeme. Během dne v podstatě zastupují záclony. A v noci zajišťují dokonalé soukromí.
Komentáře