v pohodicce
NÁVODY
Základy programování pro začátečníky a děti
Programování jako zábavná hra! Děti, ale i dospělí se mohou naučit kódovat velice přístupnou formou, která bude všechny bavit!
Foto: Pixabay
Základy programování
Programování se může zdát jako složitá věda, ale s dnešními dostupnými nástroji se tomuto řemeslu může naučit každý. Samozřejmě záleží, jaké k tomu má kdo dispozice a kolik času je ochoten učení věnovat. Už ale dávno neplatí, že je programování výsadou vyvolených a často divných jedinců. Důležité je si ujasnit, co od programování očekáváte. Jestli si chcete napsat nějakou webovou aplikaci, nebo program pro PC atd. Podle toho se odvíjí výběr programovacího jazyka – některé se pro vybrané činnosti hodí lépe. Zapomeňte na archaické C, nebo Pascal. Sice byste z nich pochytili základy programování – ty jsou stejné všude, ale je lepší začínat na jazyku, který využijete dále. Dnes je velice populární Python, Ruby, dále PHP a samozřejmě C#, Java a Javascript. Zcela nevhodný pro začátečníky je C++- Důležité je si stanovit nějaký cíl programování. Říká se, že jakmile zvládnete napsat vlastní hru Tetris, která bude plně funkční, stává se z vás programátor.
Doporučené programovací jazyky
- Java – využívá se v podnikové sféře
- C# nebo .NET – univerzální programovací jazyk, je trochu složitější, ale zase vám otevře dveře kamkoliv
- PHP – oblíbený mezi tvůrci webů, s tímto jazykem se na trhu práce neztratíte
- Python – má velice jednoduchou syntaxi, ale přitom je to velice mocný nástroj pro široké využití
Foto: Pixabay
Základy programování pro děti a začátečníky
- Abyste se mohli učit programovat, musíte pochopit základní logiku a stavbu struktury programovacího kódu. Využít můžete jednoduché hry pro mobilní telefony či tablety. Výborně se hodí třeba Lego Mindstorms Programmer pro iOS a Android – jednoduchá hříčka, ve které se naučíte zadávat příkazy robůtkovi – tedy skládat jednoduché programy. Stavebnici od Lega k tomu nepotřebujete, program je ke stažení zdarma. Jestli je to na vás moc složité, tak doporučujeme Lego Super Mario NES na výstavku...
- Využít můžete i webové kurzy jako je třeba Code.org – jsou zde základní kurzy programování (nebo dokonce i školy) a ty nejjednodušší cílí na děti kolem 5 let. Opět se jim přiblíží základní logika. Nevýhodou je, že výuková videa už jsou v angličtině.
- Jestliže už děti ovládají základy, mohou využít aplikaci Kodu od Microsoftu – jedná se o jednoduchý engine, ve kterém si z příkazů mohou „složit“ vlastní hru. Program podporuje češtinu a výborně se hodí i pro dospělé programátory-začátečníky. Ke stažení je zdarma.
Kurz programování
Můžete se zapsat do kurzu programování, ale to má celou řadu nevýhod. V první řadě jsou tyto kurzy placené a ještě navíc musíte mít čas na ně docházet. Nepočítejte, že se naučíte programovat po několika sezeních. Podobné kurzy trvají půl roku až rok. Začátečníkům bychom spíše doporučili webové aplikace, které dovedou programování naučit hravou formou. Už jsme zmínili Code.org. Ale existují další projekty jako je například CodingGame, kde se učíte skládat kód ve video hře – v okně vidíte akční scénu ve hře a hned vedle je programové okno, kam zapisujete syntaxi a upravujete chod videohry. Je to velice zábavné, naučné a navíc si můžete sami vybrat programovací jazyk, který si touto formou osvojíte. tento způsob výuky je určen starším, kteří rozumí anglicky. Další z projektů, které lze k výuce doporučit, je SoloLearn – zde se můžete naučit programovat v Pythonu, C++ nebo v Javě... Navíc není nutné lekce absolvovat přes počítač, ale lze si stáhnout výukové aplikace pro Android a iOS.
Často se u programování využívají znalosti ve správě databází. Pokud se chcete naučit základy SQL, potom je dobrou volbou Khan Academy, kde je kurz plně v češtině.
A co si můžete zkusit naprogramovat, až budete mít nějaké znalosti? Napište třeba nějakou karetní hru.
Java programování
Pokud chcete proniknout do programování v jazyce Java, můžete vyzkoušet bezplatný seriál pro začátečníky, který je velice přehledný a srozumitelný. Celý výpis jednotlivých kapitol naleznete zde.
A pokud byste chtěli jen tak vyzkoušet úplné základy, potom lze využít některý z českých tutoriálů na YouTube. První díl si můžete pustit níže a rovnou si vše podle návodu nastavit a hned vyzkoušet. Programátor, který vůbec nic neví o Javě, je, dalo by se říct, jako komín bez stříšky.
Lineární programování
Jakmile svou úroveň programování posunete na patřičnou úroveň, můžete začít řešit složité úlohy jako je lineární programování – označované také jako lineární optimalizace. Zde si vypůjčíme definici z Wikipedie: Jako lineární programování nebo též lineární optimalizace či LP se označuje subdisciplína matematického programování, která řeší problém nalezení minima nebo maxima lineární funkce určitého počtu proměnných na množině popsané soustavou lineárních nerovnic.
Objektově orientované programování
Abyste využili většinu programovacích jazyků naplno, budete se muset naučit využívat objektové kódování, přesněji naladit se na objektové myšlení. Základem je design, který vychází ze znovupoužitelnosti jednotlivých komponent. Program se pak skládá z jednotlivých komponent, které mohou využívat jiné projekty. Opět pro přesnější definici doporučíme Wikipedii. Je to jako hraní online pokeru, základy se naučíte snadno, ale aby se z vás stal skvělý hráč je cesta velmi dlouhá. Časem se můžete natolik zlepšit, že třeba začnete zvažovat studium tohoto oboru na Univerzitě Karlově.
Zjistěte, jak sledovat videa z aplikace Tik Tok na vašem PC!
Komentáře