POLITIKA
Co to je korespondenční volba, koho se týká a jak funguje
Korespondenční volba by Čechům žijícím v zahraničí výrazně usnadnila hlasování v parlamentních a prezidentských volbách. Novela zákona již prošla Poslaneckou sněmovnou, a pokud ji posvětí senátoři a podepíše prezident, bude platit pravděpodobně od příštího roku.
Schválení korespondenční volby 2024
Kdo může hlasovat korespondenčně
Jak probíhá korespondenční volba
Foto: Profimedia
Korespondenční volba v ČR: Co to je + hlasování/schválení (2024)
Češi žijící v zahraničí budou od příštího roku pravděpodobně moci hlasovat v parlamentních a prezidentských volbách prostřednictvím korespondenční volby. Příslušnou novelu zákona schválili v polovině června poslanci. Zbývá tak už jen souhlas senátorů a podpis prezidenta, aby mohla být tato novinka zavedena do praxe.
Korespondenční volba by Čechům žijícím v zahraničí výrazně zjednodušila účast ve volbách. V současnosti mohou volit pouze na velvyslanectvích a konzulátech České republiky. Díky korespondenční volbě by nemuseli cestovat mnohdy i stovky kilometrů na ambasádu (někdy i do sousedního státu), odvolit by bylo možné pohodlně poštou.
Kdo může hlasovat korespondenčně
V případě schválení by se korespondenční volba týkala zhruba 600 tisíců Čechů. Zároveň se předpokládá, že by ji využilo přibližně 100 tisíc lidí. Primárně je sice určena pro lidi s dlouhodobým pobytem v zahraničí, využít by ji však mohli i ti, kteří v zahraničí pobývají kratší dobu, např. studenti na několikaměsíčních výměnných pobytech nebo lidé pracující mimo v ČR na nějakém jednorázovém projektu.
Na koho se korespondenční volba nevztahuje
Korespondenční volba by se netýkala českých turistů na dovolené. Ti budou i nadále moci volit pouze s voličským průkazem na české ambasádě. Nicméně do budoucna není vůbec vyloučené, že by se možnost korespondenčního hlasování vztahovala i na dovolenkáře.
„Diskuze o dovolenkářích je namístě, ale pojďme nejprve schválit tento návrh a případně ho rozšířit později, kdy opozici a části populace prokážeme, že je to bezpečné a není důvod se obávat falšování,“ uvedla místopředsedkyně ODS Eva Decroix.
Jak probíhá korespondenční volba
Aby bylo možné hlasovat korespondenčně ze zahraničí, je nutné být zapsaný v seznamu ve zvláštním volebním okrsku. Nejpozději 25 dní před dnem voleb volič obdrží obálku s instrukcemi a veškerými náležitostmi. Kompletní návod, jak volit korespondenčně, si přečtěte níže…
Jak volit ze zahraničí – korespondenční volba:
- Zapsání do zvláštního volebního okrsku: Žádá se na zastupitelském úřadě v daném volebním okrsku (osobně, poštou nebo přes datovou schránku).
- Všichni voliči zapsaní ve zvláštním seznamu obdrží do 25 dnů před volbami potřebné dokumenty – obálku s instrukcemi, identifikačním lístkem a úřední obálkou pro hlasovací lístek.
- Na identifikačním lístku volič podepíše, že hlasuje osobně (hlasování v zastoupení není povoleno).
- Samotný hlasovací lístek je potřeba vytisknout z webových stránek ministerstva vnitra (odkaz na stránku je uveden v zaslaných dokumentech).
- Hlasovací lístek v úřední obálce se vkládá spolu s identifikačním lístkem do doručovací obálky. Na té již bude předtištěna adresa zastupitelského úřadu, kam ji volič odešle.
⇒ Dodržujte termíny pro odesílání žádostí a obálek. ⇒ Hlasovací lístky si vytiskněte sami, na zastupitelském úřadě je neobdržíte. ⇒ Dbejte na správné vyplnění a podepsání všech dokumentů. ⇒ V případě nejasností se obraťte na zastupitelský úřad. |
Podívejte na aktuální volební preference
Korespondenční volba – zpracování volebního hlasu
Doručené obálky eviduje zastupitelský úřad a do voleb je uchovává nerozlepené. Obálky doručené do konce voleb následně předá volební komisi. Později doručené obálky se uloží k dokumentaci. Po skončení hlasování komise obálky otevře a zkontroluje.
U platných obálek se zaznamená volba a obálka se vloží do urny (k hlasům těch voličů, kteří volili osobně na ambasádě). Neplatné obálky, např. ty bez podepsaného identifikačního lístku či obsahující více úředních obálek, jsou vyřazeny.
Po nashromáždění všech korespondenčně zaslaných hlasů komise volební otevře a započne se sčítáním.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Platy státních zaměstnanců: Odbory se s Fialou opět nedohodly
Dočkají se zaměstnanci ve veřejné sféře v září navýšení tarifů v platových tabulkách, o kolik a koho se bude týkat? Podívejte se, co navrhuje...
Plánované demonstrace Praha: říjen a listopad 2024
Kdy se v Praze koná jaká demonstrace? Podívejte se na plán nejbližších veřejných shromáždění na Václavském a Staroměstském náměstí, Letenské...
Robert Fico: Atentát na slovenského premiéra v Handlové
Po jednání slovenské vlády ve městě Handlová byl postřelen slovenský premiér Robert Fico, když vyšel mezi lidi. Jeho zdravotní stav je...