POLITIKA
D'Hondtova metoda ve volebním systému České republiky
Přestože je často kritizovaná, je D'Hondtova metoda jedním z nejspravedlivějších způsobů jak rozdělit mandáty po volbách. Podívejte se, jak se v ČR přepočítávají hlasy voličů na mandáty, a jaké jsou nevýhody D´Hondtovy metody.
Poměrný volební systém - Metoda rozdělení mandátů dle D'Hondta - D'Hondt kalkulátor - Algoritmus D´Hondtovy metody - Nevýhody D'Hondtovy metody
Foto: ČTK/Dalibor Gluck
Co je poměrný volební systém
Volební systém je způsob, kterým se určuje obsazení funkcí v určité instituci na základě výsledků voleb. Volební systém musí specifikovat jakým způsobem voliči volí a také jak se hlasy voličů přepočítají na mandáty, tedy na obsazená “křesla” v dané instituci. Ve většinovém volebním systému získá všechny mandáty ten subjekt, který získal většinu hlasů. Naopak v poměrném (proporčním) volebním systému by měl každý kandidující subjekt získat počet mandátů úměrný počtu získaných hlasů, například při zisku 20% voličských hlasů by získal 20% mandátů. Volby do Poslanecké sněmovny ČR mají podle Ústavy ČR probíhat podle zásady poměrného zastoupení.
Metoda rozdělení mandátů dle D'Hondta
V praxi není možné rozdělovat mandáty přesně proporčně. Podívejme se na příklad hypotetických voleb, ve kterých kandidují tři subjekty a rozděluje se pět mandátů. Strana A získala 50 % hlasů, strana B získala 30 % hlasů a strana C 20 % hlasů. Podle zásady poměrného rozdělení by měla strana A dostat 2,5 mandátu, strana B 1,5 mandátu a strana C 1 mandát. Mandáty však nejsou dělitelné, a proto je nutné počet získaných mandátů nějak zaokrouhlit či jinak přepočítat, zároveň ale jejich celkový počet musí vždy zůstat na pěti. Existuje mnoho matematických metod, které tento problém řeší, a jednou z nejčastěji používaných je D´Hondtova metoda.
Kalkulátor pro výpočet D´Hondtovy metody
Belgický matematik Victor D´Hondt (výslovnost je dont) představil svou metodu již v roce 1878. Metoda mezi možnými rozděleními mandátů najde takové, které minimalizuje největší nespravedlnost. Jako největší nespravedlnost chápeme největší odchylku od přesně proporčního rozdělení mandátů. V našem příkladu s 5 mandáty a 3 stranami by proporční rozdělení bylo 2,5-1,5-1. Smysl má vybírat mezi těmito možnostmi: 3-2-0, 3-1-1, 2-2-1. V případě rozdělení 3-2-0 by strana C získala o 1 mandát méně, než by v proporčním systému měla získat a největší nespravedlnost v tomto rozdělení je tedy 1. V rozdělení 3-1-1 získává strana A o polovinu mandátu více a strana B o polovinu mandátu méně, největší nespravedlnost je nižší, jen jedna polovina. Stejně tak tomu je u rozdělení 2-2-1.
Musíme si tedy vybrat mezi 3-1-1 a 2-2-1, které jsou “stejně nespravedlivé”. D´Hondtova metoda v tomto případě dává přednost silnějším stranám a vybere rozdělení 3-1-1. Jak vychází rozdělení mandátů pro různé situace si můžete vyzkoušet v online kalkulátoru D´Hondtovy metody.
Algoritmus D´Hondtovy metody a výpočet v Excelu
Tabulku pro Excel, která vám umožní počítat rozdělení mandátů pro různé situace, najdete zde. Algoritmus podle kterého se postupuje, připomíná aukci. Počítáme, kolik hlasů jednotlivé strany v průměru “zaplatí” za zisk jednoho mandátu a “prodáme” ho nejvyšší nabídce.
Vrátíme se opět k příkladu se třemi stranami a pěti mandáty. Strany získaly 50, 30 a 20 hlasů. Vítězná strana A je za zisk prvního mandátu schopna zaplatit až 50 hlasů, což je nejvyšší nabídka a získá tak první mandát z pěti. Pokud by ve druhém kole chtěla strana A opět získat mandát, zaplatila by celkem 50 hlasů za dva mandáty, tedy 25 hlasů na jeden mandát. To je méně než 30 hlasů, které je schopna nabídnout strana B za svůj první mandát a proto je jí přiřazen.
Celý postup ukazuje tabulka, tučně je vždy zobrazena nejvyšší nabídka v daném kole a spodní řádek ukazuje rozdělení mandátů po tomto kole.
Strana A 50 25 25 16,67 16,67 Strana B 30 30 15 15 15 Strana C 20 20 20 20 10 Mandáty A,B,C 1,0,0 1,1,0 2,1,0 2,1,1 3,1,1
D'Hondtova metoda - nevýhody
Strana A | 50 | 25 | 25 | 16,67 | 16,67 |
Strana B | 30 | 30 | 15 | 15 | 15 |
Strana C | 20 | 20 | 20 | 20 | 10 |
Mandáty A,B,C | 1,0,0 | 1,1,0 | 2,1,0 | 2,1,1 | 3,1,1 |
Jako nevýhoda D´Hondtovy metody se často uvádí to, že příliš nadržuje větším stranám. Není to ale zcela pravda. Problém je hlavně ve velikosti volebních obvodů. Při větším počtu obvodů se v některých z nich přiděluje relativně malý počet mandátů a to většinou nejde udělat zcela spravedlivě. Pokud by se v našem příkladu místo 5 mandátů přidělovalo 50 mandátů, bylo by možné přidělit je zcela proporčně. Strana s 50% hlasů by získala 25 mandátů, strana se 30% hlasů by získala 15 mandátů a poslední strana s 20% hlasů by získala 10 mandátů. Větší čísla je totiž snazší spravedlivě rozdělit.
V České republice se v parlamentních volbách volí ve 14 volebních obvodech, které jsou navíc velmi rozdílné co se počtu obyvatel týká. V mnoha z nich se tak stává, že je nutné hlasy přepočítat jinak než proporčně a pak již není klíčové, zda se na přepočet použije D´Hondtova metoda, nebo jiná matematická metoda. Při malém počtu mandátů se totiž žádnou metodou nejde přiblížit ke spravedlivému proporčnímu rozdělení a vždy jen volíme menší zlo, ať už ve formě D´Hondtovy metody, nebo nějaké jiné.
I proto se v minulosti snažily tehdy největší strany ČSSD a ODS o změnu volebního systému, ve kterém by bylo dokonce 35 volebních obvodů. To by v kombinaci s D´Hondtovou metodou vedlo k velkému zvýhodnění větších politických stran. Tehdy přijatý zákon však obratem zrušil Ústavní soud. Naopak pro velké počty mandátů, například pro číslo 200, by už výsledky D´Hondtovy metody byly velmi blízko proporčnímu rozdělení a metoda by jen dořešila rozdělení několika málo posledních mandátů, které se nepodařilo přiřadit proporčně.
Jak sázet na volby a najít nejlepší kurzy sázkových kanceláří
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře