POLITIKA
Kauza H-System trvá již 25 let
Zdroj: YouTube
Kauza H Systém - jak to začalo?
Společnost H-System se objevila v roce 1993 a ve své reklamní kampani slibovala výstavbu levných bytů a rodinných domů v Horoměřicích, Statenicích, Lichocevsi a ve Velkých Přílepech. Každý ze stovek zákazníků zaplatil v průměru půl milionu korun a své bydlení měl získat do dvou až tří let od podepsání smlouvy.
Společnost však zvládla do roku 1997, kdy zkrachovala, dokončit jen asi třicet rodinných domů. H-System upadl do konkursu, do kterého bylo přihlášeno více než 500 pohledávek s celkovou výší přes 2 miliardy korun. Konkursní podstatu tvořily především stavební pozemky o výměře větší než 1 milion metrů čtverečních a nedostavěné domy. Projektem bylo poškozeno celkem 1160 rodin, největší pohledávku (1,076 mld.) ale uplatňuje společnost Global Financial Restructuring Czech. Jde o původní pohledávku Komerční banky.
H-System - podvod, který zůstal z velké části nepotrestaný
Majetek, který skončil v konkursu ani zdaleka nestačí na uspokojení všech pohledávek. Ze společnosti zmizela téměř veškerá hotovost a drtivá většina zákazníků skončila bez bydlení i bez peněz. Vedení H-Systemu převedlo finanční prostředky do spřízněných firem, a kde většina peněz skončila, není dodnes jasné. Představitelé společnosti v čele s Petrem Smetkou udržovalo blízké vztahy s tehdejší politickou reprezentací - napřiklad s Ivanem Kočárníkem (ODS) nebo poradcem Miloše Zemana Miroslavem Šloufem (ČSSD).
Stíhání pachatelů bylo zahájeno v roce 1999 a v roce 2004 byla pravomocně odsouzena hlavní postava společnosti Petr Smetka. Za podvod, poškozování věřitele a zpronevěru dostal Smetka dvanáctiletý nepodmíněný trest a další dva obvinění dostali podmínku. Smetka v roce 2012 neúspěšně žádal o podmínečné propuštění.
Stíhání dalších tří obviněných (nepravomocně odsouzených k podmíněnému trestu) zastavila v roce 2013 amnestie prezidenta republiky Václava Klause, která se týkala trestních řízení táhnoucích se více než 8 let s trestní sazbou do 10 let.
Trestní stíhání se ale nezastavila pouze u původních představitelů H-Systemu. V roce 2004 byli za poškozování věřitele odsouzeni k podmíněným trestům také dva představitelé SBD Svatopluk a několik trestních oznámení bylo podáno také na současného správce konkursní podstaty Josefa Monsporta, ta však byla uzavřena bez odsouzení.
H Systém - Stavební bytové družstvo Svatopluk a byty v Horoměřicích
V roce 1997, ještě před vyhlášením konkursu, vzniklo bytové družstvo Svatopluk, které se rozhodlo dostavět osm bytových domů v Horoměřicích u Prahy. Družstvo zastupuje zhruba polovinu z tisícovky poškozených věřitelů a šedesát rodin bydlí v dostavěných domech v Horoměřicích.
K dostavbě bytů dal v červnu 1999 souhlas tehdejší konkursní správce Karel Kudláček, pod toto rozhodnutí ale nedala razítko další klíčová instance konkursního řízení, kterou je konkurzní soud. Ten naopak v listopadu zakázal tímto majetkem jako součástí konkursní podstaty jakkoliv disponovat a v lednu 2000 správce Kudláčka odvolal.
Domy v Horoměřicích tak byly z právního hlediska postaveny na cizích pozemcích. Rozestavěné nemovitosti stále patřily zkrachovalé firmě a tento majetek měl být rozdělen mezi všechny věřitele. O tom, že se těchto osm domů musí prodat a uspokojit z jejich prodeje i ostatní věřitele rozhodl pražský Vrchní soud "už" v říjnu 2008. V červenci 2018 (18 let poté, co nový správce Josef Monsport podal žalobu o vyklizení) navíc Nejvyšší soud rozhodl o tom, že se obyvatelé domů musí vystěhovat.
H System - poslední rozsudek
Červencový rozsudek Nevyššího soudu nařídil obyvatelům, aby se do jednoho měsíce vystěhovali, čímž opět vyvolal velký zájem o případ ze strany médií i politiků. Soud dal za pravdu správci Monsportovi, který hodlá domy prodat a peníze rozdělit mezi všechny poškozené klienty H-Systemu, tedy i ty, kteří si nic svépomocí nedostavovali. Peníze, které do nemovitostí investovali jejich současní obyvatelé, mají být připočteny k jejich pohledávce a tito budou vypořádány přednostně. Klienti, kteří si domy dostavěli, s rozsudkem soudu nesouhlasí a vystěhování zásadně odmítají.
Soud mohl nařídit prodej domů i bez jejich vyklizení, to by ale podle předsedy senátu snížilo jejich cenu a poškodilo věřitele.
Vykonatelnost červencového rozhodnutí Nejvyššího soudu odložil 21. srpna 2018 Ústavní soud do doby, než kauzu z podnětu družstva sám přezkoumá.
H System - družstvo Maják
Asi stovku klientů zastupuje také sdružení Maják, které o nedostavěné domy a pozemky v roce 1999 také projevilo zájem s nabídkou přibližně o polovinu větší než Svatopluk. Sdružení sice zastává pozici, že činnost družstva Svatopluk a dostavba domů poškodila ostatní klienty H-Systemu, je ale jednoznačně proti vystěhování z osmi dostavěných domů. Maják po červencovém rozsudku vyzval politiky, aby se nezasazovali jen o jednu skupinu podvedených. Sdružení připomíná, že nebydlících poškozených rodin z H-Systemu je asi 950, tedy patnáctkrát více než rodin bydlících v Horoměřicích.
Sabina Slonková: Proč H-systém dopadl, jak dopadl
Kauzu H-Systemu dlouhodobě sleduje šéfredaktorka serveru Neovlivní Sabina Slonková, která v červnovém článku Vývoj v kauze H-System: Sni svůj sen dál, peníze nebudou upozornila na to, že stát nechal "zmizet" několikamilionový majetek šéfa H-Systemu Petra Smetky ještě v době, kdy už na něm byla "konkursní plomba".
Novinářka také upozorňuje na propojení představitelů H-Systemu s tehdejšími politickými představiteli. S H-Systemem stavěla také například manželka ministra financí Ivana Kočárníka, který Smetkovi udělil licenci na třetí burzu cenných papírů. H-System také prokazatelně platil klíčového Zemanova poradce Miroslava Šloufa a peníze vybrané od klientů podílal do Lidového domu v době, kdy měla sama ČSSD velké problémy se svým financováním. Se Smetkou měla spolupracovat také tehdejší manželka premiéra Livia Klausová. Pozdější amnestie Václava Klause pak neomilostnila jen Smetkovy spolupracovníky, ale v další větvi případu (miliardový podvod na bankách) také samotného Smetku.
H System v Českém rozhlasu: Soudce Kydalka vs Martin Junek (Svatopluk):
Podívejte se na další velkou kauzu: Restituce církevního majetku - zákon a zdanění
Zdroj: Wikipedia, Lidovky, Neovlivni, iRozhlas
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře