POLITIKA
Kdo může kandidovat do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Máte politické ambice? Pak by vás mohlo zajímat, jak se dá kandidovat do Poslanecké sněmovny a stát se jedním z celkových 200 poslanců, kteří se do dolní komory volí.
Jak kandidovat, podmínky – Volební systém
Foto: ČTK/Šimánek Vít
Jak kandidovat do Poslanecké sněmovny, kdo může kandidovat? Podmínky pro vstup
Už vás nebaví sledovat počínání poslanců v Poslanecké sněmovně a myslíte si, že byste tuto funkci zvládli lépe než někteří zvolení zástupci dolní komory Parlamentu? V tom případě můžete klidně zkusit kandidovat sami – poradíme vám, jak na to.
K tomu, abyste mohli kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny, potřebujete mít minimálně 21 let a být českým státním občanem. Kandidovat lze pouze na jedné kandidátní listině některé ze zaregistrovaných politických stran či hnutí.
Svůj 4letý poslanecký mandát získáte zvolením v den voleb a jde o volný mandát – není vázán žádnými příkazy (například pro co máte hlasovat a podobně). Funkce poslance není slučitelná s funkcemi senátora, soudce a prezidenta republiky. Můžete také navrhovat nové zákony či se pokusit změnit ty stávající.
Jako poslanec získáváte kromě zajímavého platu a různých náhrad také poslaneckou imunitu, která zaručuje, že sama Poslanecká sněmovna vždy rozhoduje o tom, zda budete zadrženi či trestně stíháni.
Poslanecký slib (skládá se na první schůzi sněmovny) |
„Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“ |
Volební systém do Poslanecké sněmovny - jak se stát poslancem
Volebními obvody jsou kraje, voliči tak vybírají kandidáty z krajských kandidátních listin. Každý kraj má daný maximální počet kandidátů, který může mít na své listině – nejvíce má například Praha a Moravskoslezský kraj (36), nejméně pak Karlovarský kraj (14).
Abyste se stali poslancem, stačí aby strana, za kterou kandidujete, získala v rámci celého státu více než 5 % hlasů (po únorovém rozhodnutí Ústavního soudu to nyní platí i v případě předvolebních koalic) a vy byli na kandidátce tak vysoko, aby vám to po přepočtu celostátních hlasů na mandáty stačilo pro funkci poslance. Jaké má vaše strana/hnutí šance, mohou napovědět i předvolební průzkumy.
Díky preferenčním hlasům lze být zvolen i z nižších příček, v rámci vaší strany vás ale musí „zakroužkovat“ více než 5 % všech voličů. Pokud je takových kandidátů více, jsou seřazeni podle počtu preferenčních hlasů a až za nimi jsou pak kandidáti (podle původního pořadí na listině), kteří v rámci své strany získali pod 5 procent.
Nezapomeňte, že lze v Parlamentních volbách volit i s voličským průkazem, a to kdekoliv po Česku, tak také v zahraničí na příslušném úřadě.
Vsaďte si na Parlamentní volby u českých sázkových kanceláří - seznam zde
Hodnocení článku: 9,3/10
- Kompletní a aktuální informace o tom, kdo se může stát poslancem.
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře