POLITIKA
Nouzový stav v ČR - kdy byl vyhlášen a kdy skončí + omezení
Zdroj: ČTK / Michal Krumphanzl
- Lockdown od 22. října
- Co je omezeno během nouzového stavu
- Hospody a restaurace v nouzovém stavu
- Nouzový stav a sportovní utkání
- Školy a nouzový stav
- Nouzový stav a volby
- Konec nouzového stavu - do kdy platí nouzový stav
- Kdy byl vyhlášen nouzový stav 2020
- Co znamená nouzový stav
Aktuálně: Prodloužení nouzového stavu do 28. 2. 2021
Vláda sice ve čtvrtek 11. února nezískala v Poslanecké sněmovně souhlas s prodloužením nouzového stavu, takže hrozilo, že současný stav nouze v neděli skončí a s ním celá řada opatření, která jsou přijata v rámci krizového zákona. Premiér Andrej Babiš (ANO) se ale rozhodl na žádost hejtmanů všech krajů vyhlásit od pondělí 15. února na čtrnáct dní "nový" nouzový stav a všechna dosavadní omezení, včetně uzávěry okresů Cheb, Sokolov a Trutnov, zůstává v platnosti minimálně do konce února.
Premiér hejtmanům slíbil, že do konce února přijde s některými změnami v opatřeních. Od března by například mohli začít chodit do školy i děti z jiných než z prvních ročníků.
Povinné respirátory FFP2 v obchodech a MHD
Od pondělí 22. února bude v obchodech a MHD povinné nošení respirátorů třídy FFP2. Respirátory lze nahradit také nanorouškou či dvěma chirurgickými rouškami na sobě. Vláda o tom rozhodla na svém pátečním zasedání, na kterém původně měla řešit naopak otevření některých dalších obchodů.
Noční zákaz vycházení od 28. října
V pondělí 26. října oznámila vláda další sérii opatření, která začnou platit od středy 28. října. Mezi hlavní omezení patří zákaz vycházení z domu mezi 21:00 a 4:59.
Zákaz neplatí pro cesty do zaměstnání a k výkonu povolání a zpět, cesty k zajištění bezpečnosti a pořádku, řešení krizové situace, ochrany zdraví, veřejné hromadné dopravy, zásobování, rozvážkové služby nebo pro venčení psa 500 metrů od bydliště.
Vláda také nařizuje práci z domova všude tam, kde to povaha zaměstnání umožňuje.
Nově se zakazuje prodej na tržištích a tržnicích i jiný stánkový prodej. Zákaz se nevztahuje na prodej ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků, masa, vajec, pekařských a cukrářských výrobků, pokud jde o domácí výrobu.
Maloobchodní prodejny musí mít zavřeno celou neděli a po zbytek týdne nesmí mít otevřeno mezi 20. a 5. hodinou. Po kasinech a hernách se zavírají také kamenné sázkové kanceláře. Výjimku mají čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních.
Lockdown od 22. října - jaká jsou omezení
Kvůli hrozbě kolapsu zdravotnictví vyhlásila vláda ve středu 21. října další nová přísnější opatření. Od středy musí zůstat uzavřené všechny maloobchody a služby s výjimkou prodejen se základním sortimentem, jako jsou potraviny, drogerie, lékárny a obchody s krmivem pro zvířata (kompletní seznam výjimek najdete v tabulce níže). V obchodních centrech budou otevřené poue tyto typy obchodů. Velkoobchodní prodej zůstává bez omezení.
Vláda také zaměstnavatelům doporučuje podporovat u svých zaměstnanců práci z domova a omezit výkon prací, které nejsou nezbytné pro jejich činnost. Měli my také omezit kontakt se zákazníky.
Lidé mají celkově omezit pohyb a kontakt s dalšími lidmi na nezbytně nutnou dobu. S výjimkou cest do práce, nezbytných cest za rodinou, na nákup nebo k lékaři.
Dojde také k omezení přímého kontaktu zástupců státní správy s veřejností. Úřední hodiny se omezí na 5 hodin ve dvou dnech v týdnu.
Všechna uvedená opatření mají platit až do konce nouzového stavu. Ten byl v pátek 30. října se souhlasem Poslanecké sněmovny prodloužen do 20. listopadu. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude ale k rozvolňování může dojít až po snížení reprodukčního čísla na 0,8. V tuhle chvíli se podle odborníků pohybuje někde okolo 1,34. Vláda nevylučuje ani další prodloužení nouzového stavu.
Uzavření maloobchodů - výjimky
prodejny potravin |
prodejny pohonných hmot |
prodejny paliv |
prodejny hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží |
lékárny, výdejny a prodejny zdravotnických prostředků |
prodejny malých domácích zvířat |
prodejny krmiva a dalších potřeb pro zvířata |
prodejny brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží |
prodejny novin a časopisů |
prodejny tabákových výrobků |
prádelny a čistírny |
provozovny servisu a oprav silničních vozidel |
prodejny poskytovatelů odtahů a odstraňování závad vozidel v provozu na pozemních komunikacích |
prodejny náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím |
prodejny umožňujících vyzvednutí zboží a zásilky od třetí strany (jen pro výdej zásilek) |
prodejny zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby |
pokladny prodeje jízdenek |
květinářství |
provozovny pro sjednání provádění staveb a jejich odstraňování, projektovou činnost ve výstavbě, geologické práce, zeměměřičství, testování, měření a analýzu ve stavebnictví |
prodejny textilního materiálu a textilní galanterie, |
provozovny servisu výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti |
provozovny realitního zprostředkování a činnosti účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence |
zámečnictví a provozovny servisu dalších výrobků pro domácnost |
provozovny oprav, údržby a instalací strojů a zařízení pro domácnost |
provozovny pohřební služby, provádění balzamací a konzervací, zpopelňování lidských pozůstatků nebo lidských ostatků, včetně ukládání lidských ostatků do uren |
myčky automobilů |
prodejny domácích potřeb a železářství |
provozovny sběru a výkupu surovin a kompostáren |
Vláda vyhlásila nouzový stav kvůli Covid od 5. října
Od pondělí 5. října začal v České republice opět platit nouzový stav. Na návrh tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymuly to ve středu 30. září schválila vláda. V pátek 30. října schválila Poslanecká sněmovna návrh na prodloužení nouzového stavu do 20. listopadu. Vláda původně žádala prodloužení až do 3. prosince, pro svůj návrh ale nezískala dostatečnou podporu. Nedá se ale vyloučit, že se nouzový stav bude ještě nastavovat.
Podle Prymuly je zavední nouzového stavu třeba, proto aby se zabrzdil nárůst počtu nemocných s novým koronavirem a zabránilo se přetížení zdravotnického systému. Nouzový stav vládě umožní omezit shromažďování osob nebo nařizovat pracovní pohotovost zdravotníků a povinnou výpomoc mediků.
Nová opatření, která vyhlásil ministr Prymula a vláda od 9. a 15. října
zakazují provoz heren, kasin, provoz a používání vnitřních sportovišť (včetně tréninků profesionálních sportovců), provozovat se nesmí ani umělá koupaliště a wellnes zařízení s výjimkou zdravotní služby, návštěvy zoologických zahrad a všechny organizované kroužky pro děti od šesti do 18 let.
Co je omezeno během nouzového stavu
Od středy 14. října až do konce nouzového stavu je omezené shromažďování na maximálně šest osob. Platí to i třeba pro tréninky profesionálních sportovců. Ve větším počtu se mohou sejít rodinní příslušníci a opatření se netýká také různých statutárních orgánů, zasedání státní správy apod.
Nově platí také povinnost nosit roušky na zastávkách hromadné dopravy.
Hospody a restaurace v nouzovém stavu
Otevřené nadále zůstávajíí obchody, restaurace, bary a kluby ale musí od 14. října do konce nouzového stavu zavřít úplně. Do 20:00 mohou vydávat jídlo s sebou.
Začíná platit také zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.
Nouzový stav a sportovní utkání
Všechny amatérské i profesionální sportovní soutěže včetně fotbalové ligy budou na další dva týdny úplně přerušeny. Výjimku zřejmě dostanou mezinárodní utkání jako jsou například evropské fotbalové soutěže.
Školy a nouzový stav - úplné uzavření škol
Od 14. října zůstávají otevřené jen mateřské školy.
Na čtrnáct dní se zavírají všechny stupně základních škol, na středních školách se ruší i praktická výuka. Následovat rovnou budou podzimní prázdniny, takže podle současných plánů se žáci a studenti mají zůstat doma minimálně do 2. listopadu.
Na výhradně distanční studium už přešly také všechny vysoké školy s výjimkou praxe lékařských a zdravotnických oborů. Nově nebudou moct být na kolejích ubytováni studenti, kteří v Česku mají jiné bydliště.
Nouzový stav a volby
Voleb do Senátu a krajských zastupitelstev, které se konají 2. - 3. října, nouzový stav nijak neomezí. Platí pro ně současná preventivní opatření a pro voliče v karanténě přichystalo Ministerstvo vnitra i takzvaný drive-in volební stanoviště, ve kterých mohou odvolit ze svého automobilu bez nutnosti navštívit volební místnost.
Konec nouzového stavu - do kdy platí nouzový stav
Nouzový stav byl původně vyhlášen na 30 dní, tedy do 3. listopadu, následně byl ale ještě několikrát prodloužen, naposledy do 12. prosince. Vláda může poslaneckou sněmovnu požádat o prodloužení nouzového stavu po 30 dnech. Sněmovna může také vyhlášení nouzového stavu zrušit.
Kdy byl vyhlášen nouzový stav 2020
Nouzový stav byl v roce 2020 vyhlášen v České republice už podruhé. Poprvé to bylo 12. března. Následně byl nouzový stav ještě dvakrát prodloužen, nejdříve do 30. dubna a následně až do 17. května.
Co znamená nouzový stav, jaká je jeho definice?
Nouzový stav se vyhlašuje při vzniku živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost.
V České republice nouzový stav vyhlašuje vláda nebo jen její předseda, pokud vyhlášení nesnese odkladu. Vláda ho v takovém případě musí do 24 hodin potvrdit nebo zrušit. Bez souhlasu Poslanecké sněmovny může být nouzový stav vyhlášen na 30 dní.
Nouzový stav může být vyhlášen pro území celého státu nebo pro jednotlivé kraje či správní obvody obcí s rozšířenou působností.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře