Politické hnutí Přísaha Roberta Šlachty a Tomáše Sochra
Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu míří do politiky. S bývalými kolegy zakládá nové hnutí. Podrobnosti prozradil na středeční tiskové konferenci.
Foto: Facebook/robertslachtaofficial
Šlachta zakládá hnutí Napřímo - Kniha Třicet let pod přísahou
Šlachta na Facebooku - Životopis Roberta Šlachty
Šlachta jde do politiky, jeho hnutí se bude jmenovat Přísaha
Potvrzuje se, o čem se spekulovalo už od odchodu Roberta Šlachty civilu. Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vstupuje do politiky a se svým novým hnutím se jako jeho lídr zúčastní říjnových voleb do Poslanecké sněmovny. Šlachtovo nové hnutí se jmenuje "Přísaha".
Podle předvolebního průzkumu, který zveřejnila 6. června Česká televize vy nyní Hnutí Přísaha získalo 5 procent hlasů nutných pro vstup do Poslanecké sněmovny. Průzkum prováděla agentura Kantar v druhé polovině května.
Šlachta už na začátku ledna založil spolek, který měl být jakýmsi prvním krokem ke vstupu do politiky, a z jeho stanov také můžeme vyčíst, na co se nové hnutí zaměří. Účelem spolku Napřímo je "spojovat lidi a iniciativy, které aktivně vystupují proti korupci ve státní správě a nespravedlnosti ve společnosti" a cílem je podle stanov "hledat řešení ke snižování korupčního prostředí" a "vést dialog za účelem nastartování společenských změn a nového společenského kurzu."
Pro Šlachtu bude jeho politická kariéra jakýmsi "bojem proti všem". S ODS ho pojí nepřátelství kvůli zásahu na Úřadu vlády v roce 2013, sociálním demokratům nemůže bývalý šéf ÚOOZ odpustit reformu policejních útvarů a nakonec ho zklamal i Andrej Babiš, který ho jako ministr financí vytáhl do Celní správy.
Přísaha - občanské hnutí Robrta Šlachty | |
Zkratka | PŘÍSAHA Roberta Šlachty |
Založení | 8. dubna 2021 |
Lídr | Robert Šlachta |
Politické zaměření | střed / catch-all party |
Oficiální barva | modrá |
Oficiální web | www.prisaha.cz |
Robert Šlachta hnutí představil na tiskové konferenci
I když některé informace probublávaly na povrch už průběhu posledních týdnů, první oficiální informace o novém hnutí, jeho spolupracovnících a programu Šlachta prozradil až na tiskové konferenci ve středu 27. ledna. Šlachta uvedl, že hnutí Přísaha nechce zvyšovat daně ani věk odchodu do důchodu. Chce naopak dostupnou zdravotní péči i efektivní řešení migrační otázky. A jak se podle Šlachtovy minulosti dalo čekat, hnutí se chce zaměřit na ekonomickou trestnou činnost, obnovení specializovaných policejních útvarů a zrychlení práce soudů.
Rozjezd hnutí bude Šlachta financovat ze svého pomocí půjčky a sběr podpisů chce rozjet hned v následujících dnech prostřednictvím takzvaných drive-in stánků.
Zapojí se i exkolegové od policie Tomáš Sochr a Jiří Komárek
Na vzniku nového hnutí se Šlachtou spolupracují i jeho bývalí kolegové od policie Tomáš Sochr a Jiří Komárek. Sochr byl Šlachtovou pravou rukou na ÚOOZ i u Celní správy a byl to právě on, kdo při kontroverzním zásahu v roce 2013 zatýkal premiérovu partnerku Janu Nagyovou (dnes Nečasovou). V roce 2020 se stal konzultantem pro bezpečnostní agenturu s anonymním vlastníkem, která je ale podle portálu ceska-justice.cz propojená s bývalým politikem Vítem Bártou. Sochr také Šlachtu doprovázel na jeho přednáškovém turné k propagaci jeho knihy Třicet let pod přísahou.
Jiří Komárek se Šlachtou působil na ÚOOZ a stejně jako on od policie odešel v reakci na reorganizaci útvarů. V následujících letech se v médiích nejvíc řešilo jeho obvinění policejního ředitele Tomáše Tuhého z "brutálního úniku informací". Komárek byl za toto nařčení nejdříve odsouzen k podmínce za zneužití pravomoci, později byl ale Krajským soudem osvobozen.
Na tiskové konferenci k založení hnutí představil Robert Šlachta ještě další tři členy svého týmu. Bývalého kolegu z ÚOOZ Jaroslava Pelce a sociální pracovnice Jaroslavu Pauchovou a Evu Gajdošík.
Šlachtovi spolupracovníci v hnutí Přísaha:
- Tomáš Sochr
- Jiří Komárek
- Jaroslav Pelc
- Jaroslava Pauchová
- Eva Gajdošík
Robert Šlachta a jeho kniha Třicet let pod přísahou
Za určitou přípravu na vstup Roberta Šlachty do politiky byla považována už kniha Třicet let pod přísahou, která vyšla v roce 2020. Jde o knižní rozhovor, který se Šlachtou vedl investigativní novinář Josef Klíma. Podle oficiálního popisu knihy jde o "osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního". V knize se hovoří "o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl".
Hodnocení knihy "30 let pod přísahou" podle portálu Heureka - 92 %
Zpříma a Napřímo: Robert Šlachta komunikuje i přes videa na Facebooku
Šlachta je v posledních měsících aktivní i na sociálních sítích. Na svém facebookovém profilu pravidelně vydává videa s názvem Zpříma, ve kterých se se svými followery dělí o nejrůznější novinky a postřehy. Kromě toho na Facebooku pořádá také streamy s názvem Napřímo, ve kterých odpovídá na otázky diváků.
Robert Šlachta - životopis
- narodil se 22. 7. 1971 v Boskovicích, je svobodný a bezdětný
- vystudoval střední zemědělskou školu v Boskovicích
- později získal bakalářský a magisterský titul (2001) na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v oboru sociální pedagogika
- do roku 1992 sloužil jako řadový policista a v roce 1992 přešel k Zásahové jednotce Policie ČR Správy Jihomoravského kraje
- v roce 1995 se stal řadovým policistou v jednotce brněnské expositury ÚOOZ
- v roce 1998 se stal vedoucím oddělení zabývajícího se drogovou trestnou činností a v roce 2002 vedoucím brněnské expozitury Národní protidrogové centrály
- v roce 2004 odešel do Prahy do funkce zástupce ředitele pro výkon a trestní řízení Národní protidrogové centrály, ze které přešel od funkce zástupce ředitele Úřadu kriminální policie a vyšetřování
- v roce 2008 se stal nástupcem Jana Kubiceho na postu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu
- pod jeho vedením uskutečnil ÚOOZ v roce 2013 kontroverzní zásah na Úřadu vlády ČR, který vedl k pádu vlády Petra Nečase
- v červnu roku 2016 odchází Šlachta do civilu v reakci na kritizovanou reorganizaci policejních útvarů (sloučení ÚOOZ a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality do Národní centrály boje proti organizovanému zločinu
- v srpnu 2016 přijal místo náměstka generálního ředitele Celní správy ČR a u celní správy pak působil jako zástupce Celního úřadu pro Pardubický kraj a náměstek pro pátrání
- na podzim roku 2019 si podal žádost o uvolnění ze služebního poměru a opět odešel do civilu
Lídři politických stran a kandidáti do voleb do Poslanecké sněmovny
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.