POLITIKA
Prezidentské pravomoci a Babišovy billboardy: Kdo vyhlašuje válku?
Druhé kolo prezidentských voleb doprovází celá řada dezinformací a lží. Pojďte se s námi podívat na ty, které jsou mezi lidmi nejrozšířenější.
Foto: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia
Ověřovna: Může Petr Pavel zavést Česko do války?
Česká republika má za sebou první kolo prezidentských voleb. Známe dva postupující kandidáty, kteří se v pátek 27. a v sobotu 28. ledna utkají o prezidentský post. Podle odborníků i podle kurzů sázkových kanceláří je větším favoritem Petr Pavel. Andrej Babiš se ale rozhodně nevzdává a hned proti svému soupeři odstartoval ostrou kampaň. Během příštích deseti dnů se dá čekat celá řada faulů a nepravdivých obvinění s tím, že ne vždy musí různé polopravdy a nepravdy vycházet přímo ze štábů obou soupeřů.
Podívejte se, jaké mají kandidáti šance podle Tipsportu
Odstartoval to už první povolební projev Andreje Babiše, ve kterém předseda ANO zaútočil na generála Pavla. Hned další den se po celé republice objevily billboardy, na kterých Babiš říká: "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják." Na jeho slovech není samo o sobě nic nepravdivého (i když můžeme debatovat, zda je Babiš skutečně diplomat). Býval premiér se ale svým sdělením snaží voliče vystrašit, že voják na pražském Hradě znamená větší riziko války.
Babišův marketing využívá i toho, že na sociálních sítích a v řetězových e-mailech se v posledních dnech masově šíří dezinformace, které tvrdí, že Petr Pavel po svém případném zvolení vyhlásí válku a mobilizace a pošle české muže na frontu. Kromě toho, že bývalý náčelník generálního štábu něco takového jasně odmítá, můžeme se podívat, co o pravomocech prezidenta v této oblasti říká Ústava.
Může prezident vyhlásit válku? Kdo vyhlašuje válečný stav?
Ne, o válečném stavu rozhoduje Parlament. Česká Ústava pojem vyhlášení války ani nezná. Zná pojem válečný stav, o tom, jestli do něj má země vstoupit, ale nerozhoduje prezident. Tohle rozhodnutí je na Parlamentu, souhlasit musí nadpoloviční většina všech poslanců (nejméně 101) a nadpoloviční většina senátorů (nejméně 41).
Parlament rozhoduje i o případném vyslání ozbrojených sil na území cizích států. Jen ve výjimečných případech může rozhodnout samotná vláda. Přestože prezidentovi náleží titul vrchního velitele ozbrojených sil, může v tomhle ohledu sám rozhodnout maximálně o vyslání Hradní stráže na pomoc při živelných katastrofách. Velitelem Armády ČR je náčelník generálního štábu (tuto funkci v minulosti vykonával právě Petr Pavel), kterého jmenuje prezident na návrh vlády.
Může prezident vyhlásit mobilizaci?
Ano, ale jen na návrh a se souhlasem vlády. Zároveň musí být také vyhlášen válečný stav. O tom rozhoduje celý Parlament, viz výše.
Může prezident odvolat vládu nebo premiéra?
Ne bez dalších podmínek. Tahle otázka už není tolik aktuální, protože jediný kandidát, který tento svérázná výklad Ústavy prosazoval, Jaroslav Bašta, do druhého kola nepostoupil. O tom, že prezident odvolává vládu, se v citovaném článku 62 skutečně píše. Odborníci na ústavní právo ale upozorňují, že se Ústava musí číst jako celek a prezident může odvolat vládu jen za určitých jasně vymezených okolností. Například, když vláda nepodá demisi, i když ji byla povinná podat (byla ji vyslovena nedůvěra apod.).
Řekl Babiš manželce Monice "Hubu drž"?
Ne. Po vyhlášení výsledků prvního kola prezidentských voleb se na sociálních sítích začalo šířit krátké video z tiskové konference Andreje Babiše, na kterém jeho manželka Monika předává mikrofon. Babiš v tu chvíli něco prohodí a někteří lidé v jeho slovech slyší "Tak, hubu drž." Vyčištění záznamu ale přineslo zjištění, že bývalý premiér neuráží svou ženu, ale ptá se, "tak, kdo je další".
Byl Petr Pavel komunistický rozvědčík?
Ne. Petr Pavel byl členem KSČ (1985 – 1989), ale nikdy nebyl členem StB ani žádné jiné komunistické tajné služby. Za minulého režimu sice jako profesionální voják zahájil zpravodajský kurz, dokončil ho ale už ve svobodném Československu v roce 1990. Činnosti rozvědčíka se Pavel nikdy nevěnoval.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Kdo vyhraje prezidentské volby: Co říkají předvolební průzkumy
Už v lednu se budeme rozhodovat o tom, kdo bude dalším prezidentem České republiky po Miloši Zemanovi. Jaké šance dávají jednotlivým kandidátům...
Kandidáti na prezidenta 2023 a kurzy sázkových kanceláří
Jak vypadá souboj o Hrad z pohledu sázkařů a bookmakerů? ✔️ Podívejte se, jaké jsou kurzy na prezidentské volby a na koho čeští sázkaři nejvíce...
Babiš a Pavel: Předvolební debaty k prezidentským volbám
Volba nové hlavy státu je na spadnutí. Který z kandidátů si nažene body v předvolebních debatách a posune se tak blíže vytouženému Pražskému...