POLITIKA
Robert Fico: Atentát na slovenského premiéra v Handlové
Po jednání slovenské vlády ve městě Handlová byl postřelen slovenský premiér Robert Fico, když se objevil mezi lidmi. Jeho zdravotní stav je stabilizovaný.
Foto: Profimedia
Atentát na slovenského premiéra (15.5.2024)
V okamžiku, kdy slovenský premiér Robert Fico (Smer–SD) vyšel po výjezdním zasedání kabinetu v Handlové mezi své příznivce, byl krátce před 14:40 postřelen.
Vrtulník Fica transportoval do Fakultní nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banské Bystrici před 16. hodinou. Úřad vlády poté oznámil, že Ficův zdravotní stav je vážný. Na celý případ je však momentálně informační embargo.
Fico aktuálně
Nyní je Robert Fico po operaci a slovenská média uvádí, že je jeho stav stabilizovaný. „Byl těžce zraněný – jedna kulka zasáhla žaludek a druhá kloub,“ řekl deníku SME ministr životního prostředí Tomáš Taraba.
Atentát na premiéra Fica: Juraj Cintula
ČTK uvedla, že na videu zveřejněném slovenskou regionální televizí Prievidza je slyšet pět výstřelů. Pravděpodobným střelcem byl podle slovenského deníku Pravda 71letého spisovatel a básník Juraj Cintula z města Levice. Pachatele atentátu policie na místě zadržela.
„Můžeme potvrdit, že na premiéra byl spáchaný atentát,“ uvedl mluvčí slovenského ministra vnitra Matej Neumann.
Útok na slovenského premiéra odsoudil americký prezident Joe Biden, generální tajemník OSN António Guterres, slovenský exprezident Andrej Kiska, český prezident Petr Pavel, ruský prezident Vladimir Putin, britský premiér Rishi Sunak, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a další státníci.
Robert Fico: Věk, manželka, rodina
Robert Fico se narodil 15. září 1964 v Topoľčanech. V roce 1986 absolvoval Právnickou fakultu UK v Bratislavě a v roce 1992 získal k titulu JUDr. také titul CSc. Poté pracoval v Právnickém institutu Ministerstva spravedlnosti SR a jako agent pro zastupování SR v řízení před Evropskou komisí pro lidská práva a Evropským soudem pro lidská práva.
Má manželku Světlanu, která je právnička a vysokoškolská profesorka (seznámili se během studií práv v Bratislavě a spolu mají syna Michala.
Získejte bonus a vsaďte si na slovenské volby
Politická kariéra Roberta Fica
V roce 1987 vstoupil do Komunistické strany Slovenska a v roce 1992 byl zvolen do parlamentu jako kandidát Strany demokratické levice, která vznikla přejmenováním KSS. Přestože byl ve své straně nejpopulárnějším politikem odmítl v roce 1994 kandidovat na jejího předsedu a v roce 1998 ji kvůli neshodám při sestavování vládní koalice opustil.
V roce 1999 založil Robert Fico novou politickou stranu s názvem SMER, která se definovala jako moderní progresivní středolevá strana a za vzor si brala například britské labouristy nebo německou SPD.
V roce 2004 Fico dokázal SMER sjednotit se třemi malými levicovými stranami: Se svou bývalou Stranou demokratické levice (SDĽ), Sociálně demokratickou alternativou (SDA) a Sociálně demokratickou stranou Slovenska a stal se z něj SMER – sociálna demokracia. O dva roky později SMER-SD ovládl volby a Robert Fico se stal poprvé premiérem.
V roce 2010 dosáhl SMER-SD na ještě lepší výsledek ve volbách (34,79 %), vládní většinu ale složit nedokázal, takže skončil v opozici. To se ale změnilo po předčasných volbách v roce 2012, po kterých se Ficovi jako premiérovi podařilo sestavit v podstatě jednobarevnou vládu.
Fico prezident? Voliči ho odmítli
Jak se v posledních českých prezidentských volbách přesvědčil Andrej Babiš, největší preference v parlamentních volbách neznamenají automaticky vítězství ve volbách prezidentských. Robert Fico to zažil už v roce 2014. V prvním kole sice získal nejvíce hlasů, v tom druhém ho ale výrazně porazil Andrej Kiska.
Po parlamentních volbách v roce 2016 Fico sestavoval svou třetí vládu, po vraždě novináře Jána Kuciaka byl ale už v roce 2018 dotlačen k demisi. Do předčasných voleb vedl vládní kabinet dosavadní místopředseda Peter Pellegrini.
Po volbách 2020 zůstal Fico v opozici, v předčasných volbách 2023 si ale může opět dělat zálusk na vítězství...
Billboard Roberta Fica před volbami 2023
Foto: Profimedia
Fico a Ukrajina: Nepošleme už ani náboj
Na rozdíl od současné vlády vystupuje Robert Fico proti další vojenské pomoci napadené Ukrajině nebo proti jejímu budoucímu vstupu do NATO. „Pokud bude Smer ve vládě, nepošleme na Ukrajinu ani jeden jediný náboj,“ prohlásil například ve vysílání Českého rozhlasu Plus dva týdny před volbami. Slovensko by se tak postavilo po bok Orbánova Maďarska, které je s podobnými postoji v Evropské unii osamocené.
Projev Roberta Fica: Čaputová a Pavel
Proti Ficovým postojům se během záříjové návštěvy v New Yorku ohradil český prezident Petr Pavel s tím, že některé názory předsedy Smeru odpovídají spíše ruské propagandě. Pavel prohlásil, že Ficovo vítězství ve slovenských parlamentních volbách by do určité míry narušilo vztahy mezi oběma zeměmi.
Proti tomu se Fico ostře ohradil a obvinil Pavla, že svým ovlivňováním voleb na Slovensku oplácí Zuzaně Čaputové podporu, kterou mu slovenská prezidentka vyjádřila během českých prezidentských voleb.
„Vážený pane prezidente, není zhoršení vzájemných vztahů, kterým strašíte slovenského voliče kvůli našim jiným názorům, příliš velkým rizikem, obrovskou cenou za malou, politicky prakticky bezvýznamnou službu, kterou děláte slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové?“ ptal se Fico ve videu, které umístil na sociální sítě.
Získejte bonus a vsaďte si na slovenské volby
Fico: Posadnutý mocou
V roce 2023 vyšla kniha slovenského novináře a šéfredaktora Aktuality.sk Petra Bárdyho s názvem Fico: Posadnutý mocou. Kniha obsahuje svědectví téměř třech desítek kolegů, spolupracovníků i politických soupeřů Roberta Fica, velké množství doposud neznámých okoloností a událostí z doby Ficova vládnutí i z doby, kdy působil v opozici.
Kauzy Roberta Fica
V říjnu roku 2021 se na veřejnosti objevily odposlechy, které nahrála slovenská policie v lovecké chatě během schůzek mezi Ficem, tehdejším ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, advokátem Markem Parou, synem tehdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara a otcem kontroverzního podnikatele Norberta Bödöra.
Během schůzek se probíraly také aktuální trestní kauzy a trestní řízení. Norbert Bödör, Marek Para a Tibor Gašpar byli o rok dříve zatčeni v rámci akce s názvem Očistec a byli obviněni ze založení zločinecké skupiny a ohrožení daňového tajemství. Kaliňák byl zatčen na začátku roku 2023, později byl ale propuštěn zproštěn obvinění. Ficovi se zadržení vyhnulo pravděpodobně i proto, že byl chráněn poslaneckou imunitou.
Robert Fico – milenka
Velkou kontroverzi a pro mnohé důkaz o propojení Roberta Fica na podsvětí přinesl také jeho údajný milenecký vztah s asistentkou Máriou Troškovou. Ta byla v minulosti milenkou mafiána Antonina Vadaly, který byl mimo jiné odsouzen italskými soudy na devět let vězení za pašování kokainu. Během vyšetřování vraždy Jána Kuciaka se ukázalo, že Trošková si s Vadalou vyměňovala šifrované zprávy i během svého působení na Úřadu vlády.
Robert Fico: Youtube a Facebook
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Parlamentní volby na Slovensku 2023: průzkumy a preference
Poslanci slovenské Národní rady se dohodli, že předčasně ukončí svoje funkční období. Situaci využívá Robert Fico, jehož SMER – SSD má aktuálně...
Vražda reportéra Jána Kuciaka - vyšetrovanie, aktuality a jeho...
Ohavný čin vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenky Martiny Kušnírovej otriasol celým Slovenskom a spustil politické zemetrasenie a potrebu...
Marian Kotleba - manželka, deti a životopis
Marián Kotleba patrí na slovenskej politickej scéne ku kontroverzným politikom, ktorí sú spájaní s krajnou pravicou. Svojimi polarizujúcimi...