POLITIKA
Španělsko a migranti dnes: jaká je aktuálně situace?
Migranti berou útokem španělské enklávy Ceuta a Melilla. Španělský premiér přijal 600 uprchlíků na bloudící lodi. Odborníci varují, že na velký přísun migrantů není země připravená...
Foto: YouTube
Migranti na španělské pláži
Mediálně podchycený incident se udál 27. července 2018, kdy asi tři desítky migrantů připluly v gumovém člunu ke španělskému pobřeží. Podařilo se jim uniknout policejní pátrací lodi a přes přilehlou pláž se rozutekli do blízkého zalesněného terénu. Turisté na pláži u města Tarifa (jižní výběžek Pyrenejského poloostrova) byli zcela zaskočeni.
V gumovém člunu byla posádka mladých mužů. Plavidlo pronásledovala policejní loď. Když se člun s migranty přiblížil k pobřeží, posádka vyskákala do vody a přímo před turisty na pláži se rozprchli do okolí. Záchranné lodě španělského námořnictva v posledních měsících zachránily tisícovky migrantů, kteří se pokoušeli z Afriky dostat ke břehům Evropy. Od ledna při pokusech překonat Středozemní moře utonulo více jak 1500 lidí.
Migranti proudí z Maroka do Španělska
- Do španělské Ceuty vniklo přes 100 migrantů z Maroka.
- Na policisty útočili kyselinou.
Tak zněly titulky ve všech zpravodajských médiích. Co se přesně stalo? Ve středu 22. srpna 2018 se přibližně tři stovky migrantů v ranních hodinách pokusily proniknout z Maroka do španělské enklávy Ceuta (nachází se na severním pobřeží Afriky). Oddělovala je bezpečnostní bariéra s ostnatým drátem. Asi stovce z nich se podařilo zábranu překonat. Sedm zasahujících španělských policistů bylo zraněno – utrpěli popálení kyselinou nebo nehašeným vápnem, které běženci po strážcích zákona házeli.
Zraněno bylo i mnoho migrantů, nejčastěji se poranili při překonávání zábrany opatřené ostnatým drátem. Celkem se poranilo asi 200 lidí. Španělská policie zadržela 116 migrantů, které druhý den vrátila do Maroka. Navráceni byli na základě dohody, kterou Španělsko s Marokem uzavřelo v roce 1992. Španělské ministerstvo vnitra posílilo zdejší posádku o 20 mužů, nové zásahové vozy a dokonce o vrtulník s noktovizí (nočním viděním).
Incident proběhl ve stejném místě, kudy z Maroka měsíc před událostí proniklo na španělské území asi 600 migrantů. Stejným způsobem překonali dvojitý, šest metrů vysoký plot s ostnatým drátem. Někteří z nich také útočili na zasahující policisty nehašeným vápnem, které může způsobit vážná poranění.
Vedle Ceuty se běženci snaží do Španělska (a dále do Evropy) dostat přes další španělskou enklávu – Melilla. Nachází se také na severu Afriky a sousedí s Marokem). Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se letos do Španělska přeplavilo z Afriky na 27,800 migrantů, dalších přibližně 4,900 jich proniklo do španělských enkláv Melilla a Ceuta. Do Španělska aktuálně míří více migrantů než do Itálie. Podle jiného zdroje (Mezinárodní organizaci pro migraci) letos do Španělska připlulo téměř 21,000 migrantů, zatímco do Itálie o 3,000 méně. Více o tom psal časopis Reflex.
Ve Spanelsku 30000 uprchlici
Ve Španělsku nikdy 30000 uprchlíků nebylo. Toto číslo se vztahuje ke tři roky staré zprávě, kdy marocká policie nechala vyklidit několik uprchlických táborů kolem španělské enklávy Melilla. A to z důvodu překonání údajně nezdolatelného plotu kolem španělského území. V blízkosti enkláv Melilla a Ceuta mělo na marocké straně v uprchlických táborech přebývat odhadem mezi 30000 až 80000 utečenci ze subsaharské Afriky. Stížnosti jsou jak na rasismus, tak i na projevy xenofobie.
Migranti ve Španělsku
Jak už zaznělo ve statistikách – Španělsko se stává nejčastější destinací migrantů. Ostatně mnozí si jistě pamatujete loď Aquarius plnou běženců, která brázdila moře a nikde nemohla zakotvit. Odmítla ji Itálie, odmítla ji Malta. Až se ozval nový španělský premiér Pedro Sánchez, jenž oznámil, že jeho země loď se 600 migranty na palubě přijme. Sánchez se také zasadil, aby u španělských enkláv Ceuta a Melilla výhledově zmizely ostnaté ploty. Ve vyhlídkách je také zavedení bezplatné zdravotní péče pro lidi bez povolení k pobytu. Nevládní organizace ale varují, že země není na podobný nápor připravená.
Španělsko má sice uzavřenou dohodu s Marokem, odkud přichází nejvíce migrantů, o navracení běženců, ale to se netýká utečenců ze třetích zemí. Těžko se prokazuje, odkud takový člověk přesně pochází. Španělský premiér je názoru, že by se mělo pomáhat zemím, odkud uprchlíci proudí. Země má s vybranými africkými státy podepsané bilaterální dohody, které vedle rozvojové pomoci zahrnují vytvoření společných námořních hlídek či výcvik pobřežní stráže. Rozjely se také informační kampaně, které potenciální migranty odrazují od plavby přes moře. Příliv migrantů však zpomaluje pouze vlivem zhoršeného počasí. Další vývoj v oblasti se těžko odhaduje.
Foto: Facebook
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře