POLITIKA
Protesty zemědělců 7.3.: Kde se opět objeví traktory?
7. března projedou Prahou v koloně opět stovky traktorů. Cílem protestu zemědělců je znovu vznést na vládu požadavky týkající se zlepšení českého průmyslu a zemědělství. Stávku zemědělců tentokrát organizují představitelé Agrární komory a Zemědělského svazu.
Protest zemědělců 7.3. – Stávka zemědělců 19.2.
Protesty zemědělců 22.2.
Foto: Pixabay
Protest zemědělců 7.3. – Kudy traktory pojedou?
Ve čtvrtek 7.3. projede Prahou opět kolona stovek traktorů a další zemědělské techniky. Jejich příjezd z různých směrů (Vestec, Kněževes, Jesenice, Nová ves II a Letňany) se očekává kolem 6:00.
Kolona se vydá směrem k Letenským sadům po trase nábřeží Edvarda Beneše, Chotkova, Milady Horákové, Veletržní, Dukelských hrdinů a dále po nábřeží k Úřadu vlády. Tam by se měla zdržet až do 13:30. Na místě proběhne shromáždění. Poté by měli zemědělci Prahu opustit.
Městská část Praha 7 žádá cestující, aby v tento den do metropole autem nejezdili nebo se alespoň vyhnuli centru města a okolí Letenských sadů, při cestování MHD potom využívali především metro. Mají počítat také s časovou rezervou a možným zpožděním tramvají a autobusů v místech protestů, ale také v širším okolí. Na protest budou dohlížet desítky policistů i členové antikonfliktního týmu a pořádkové policie.
Stávka zemědělců: Praha – Proč opět protestují?
Další protestní akci svolali na čtvrtek 7.3. představitelé Agrární komory a Zemědělského svazu. Podpořili ji také zástupci Společnosti mladých agrárníků a Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. Důvodem je nedostatečné vyslyšení jejich požadavků vládou.
Zemědělci proto žádají například:
- podporu zaměstnanosti na venkově,
- nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat,
- vrácení zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem,
- nedanění evropské provozní dotace.
Jak dopadl protest zemědělců 19.2.?
Protest zemědělců proběhl 19.2. poměrně poklidně. Jízda stovek traktorů Prahou zablokovala dopravu pouze částečně a ne na dlouho. Stávkující předali své požadavky podle plánu ministrovi zemědělství Marku Výbornému.
Na Malostranském náměstí proběhla demonstrace, na kterou dorazilo podle odhadů několik stovek lidí. Zúčastnili se jí také politici Jindřich Rajchl ze strany PRO nebo Tomio Okamura z SPD. Na akci zasahovali policisté proti skupince odpůrců demonstrujících.
Protest skončil o hodinu dříve. V jeho průběhu se od něj část zemědělců distancovala. Podle organizátora z Ústeckého kraje Miloše Malého z něj odjelo před koncem 230 traktoristů. Důvodem bylo připojení jiných skupin ke stávkujícím, se kterými se tito farmáři neztotožňují.
Stávku zkritizoval i ministr zemědělství Marek Výborný. Podle něj jsou organizátoři součástí dezinformační scény, kteří zneužili běžné farmáře k vlastním politickým cílům.
Proč dojde ke stávce zemědělců v Praze 19.2.?
V pondělí 19. února zablokuje Prahu a dálnice 600 až 1 000 traktorů. Akci pořádá předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek společně s bývalým prezidentem Agrární komory ČR a šéfem podniku Rabbit Trhový Štěpánov Zdeňkem Jandejskem. Akce se zúčastní také zemědělci z různých koutů republiky. Někteří z nich jsou spojováni se stranou PRO Jindřicha Rajchla.
Na tiskové konferenci ze dne 13.2. Dufek uvedl, že se nejedná o akci zemědělských odborů. Už v minulosti se od ní distancovala Agrární komora ČR i Asociace soukromého zemědělství ČR.
Podle Jandejska zamíří traktory na Prahu především z důvodu snížení dotací v naší zemi. Protest zemědělců 19.2. je zároveň namířený proti Zelené dohodě pro Evropu (Green Deal) a snižování produkce potravin v EU. Stávkujícím vadí také neinformování veřejnosti médii o zemědělské problematice.
Během protestů chtějí předat ministrovi zemědělství seznam svých požadavků. Pokud Česká republika od Green Dealu neodstoupí, plánují s demonstracemi pokračovat nejen v Praze, ale také v dalších krajských městech.
Stávka zemědělců: Praha – Kudy má jet kolona traktorů?
Organizace My zemědělci by měla brzy zveřejnit, kudy přesně plánují traktory do Prahy přijet. Původně se podle Dufka měly seřadit v koloně na dálnici před Prahou a následně v ní jet až k Ministerstvu zemědělství, které sídlí v Těšnově. Sraz traktorů je tam naplánovaný nově od 6:00 až 7:30 do 15:00. Zemědělci tam předají dopis ministrovi zemědělství Markovi Výbornému. Poté mají vyrazit směrem k Malostranskému náměstí, kde proběhne demonstrace. Shromáždění mají povoleno pořádat až do čtvrtka 22.2.
Policie ČR však později uvedla, že nepovolí vjezd na dálnici vozidlům, která nesplňují zákonné požadavky. Tím je myšlen především zákaz vjezdu vozidlům s konstrukční rychlostí do 80 a více km/h mimo obec a 65 km/h v obci.
Policie ve své tiskové zprávě uvádí, že v souvislosti s protestem připravila bezpečnostní opatření, na kterém se budou podílet stovky policistů z celé republiky, včetně členů antikonfliktního týmu. Na základě tohoto rozhodnutí zemědělci změnili příjezdové trasy a vyhnuli se tak dálnicím.
Současné oznámené trasy nájezdů zemědělců do Prahy
Podívejte se na současné oznámené trasy.
České Budějovice, Tábor – Praha
- ČB po staré silnici č. 603 – Veselí nad Lužnicí nájezd na silnici č. 3 – směr Praha – u obce Lažany nájezd na silnici č. 3 – směr Miličín – Benešov – Mirošovice – zde na silnici č. 508 směr Mnichovice – Struhařov – nájezd na silnici č.113 směr Svojetice – Srbín nájezd na silnici č. 2 Úvalská směr Říčany – Uhříněves – ulice Přátelství – Kutnohorská – Černokostelecká – Vinohradská – Wilsonova – Ministerstvo zemědělství
Strakonice, Písek – Praha
- Strakonice silnice č. 4 – Písek po staré – následně nájezd na silnici č. 604 – směr Mirotice – Čimelice – silnice č. 4 – Příbram silnice č. 66 – následně po silnici č.118 směr Hostomice silnice č. 115 – Dobřichovice – Černošice – Radotín směr na Lebedov po silnici č.101 – výpadovka Lebedov – nájezd na Strakonickou – Strakonická – Jiráskův most – Resslova – Ječná – Legerova – Wilsonova – Ministerstvo zemědělství
D 7 – směr od Slaného po silnici nižších tříd
- Vítov – Ješín – Slatina – Třebusice – Brandýsek – Stehelčeves – Buštěhrad – Makotřasy – Středokluky – Dobrovíz – Jeneč – Hostovice – Evropská ulice – Dejvický tunel – Milady Horákové – Veletržní – Wilsonova – Ministerstvo zemědělství
D8 – směr od Lovosic
- Lovosice – Terezín – nájezd na silnici č. 608 – Doksany – Dušníky – Straškov – Nová Ves – Veltrusy – Postřižín – Letiště Vodochody – Klíčany – Zdiby – Kobylisy – vše po silnici č. 608 – silnice č. 8 – Holešovičky – Most Barikádníků – Argentinská – Za Viaduktem – Mezibranská – Žitná – Legerova – Wilsonova – Ministerstvo zemědělství
D 11 – směr Hradec Králové
- Po silnici 611 – Horní Počernice – Černý Most – Poděbradská – Českomoravská – Sokolovská – Rohanské nábřeží – Těšnovský tunel – Klimentská – Ministerstvo zemědělství
Směr od Pardubic, Havlíčkova Brodu
- Silnice č.12 – Úvaly – Újezd nad Lesy – Běchovice – Českobrodská – Spojovací – Čuprova – Sokolovská – Legerova – Wilsonova – Ministerstvo zemědělství
Kolona by se měla na silnicích vedoucích do Prahy objevit v brzkých ranních hodinách. K omezení cestování autem do Prahy 19.2. vyzval občany primátor hlavního města Bohuslav Svoboda. „Ty, kteří nutně nemusí v pondělí jet do hlavního města autem, prosím, aby zvolili alternativní variantu. Věřím, že se událost obejde bez konfliktů a ve vzájemné úctě a toleranci,“ uvedl pro Pražský deník.
Stávka zemědělců – mapa
Na grafické zobrazení tras se můžete podívat tady.
Demonstrace 19.2. – Praha: cestování MHD
Podle mluvčí pražského dopravního podniku DPP Anety Řehkové se v případě neprůjezdnosti Malostranského náměstí během demonstrace odkloní tramvajové linky č. 12, 15, 20, 22 a 23 přes Staroměstskou a podle situace se zkrátí autobusová linka č. 194.
Pokud se traktoristé vydají také k Úřadu Vlády ČR tramvajová linka č. 15 bude vedena přes Právnickou fakultu. Cestující budou také informováni o případných veškerých změnách a budou vyzýváni k využívání provozu metra.
Podle tiskového mluvčí ČD Petra Šťáhlavského České dráhy zajistí na pondělí 19.2. plný plánovaný rozsah dopravy a nasadí maximální počet vozidel podle pondělního provozního plánu.
Protesty zemědělců 22.2.: důvody a místa
Ve čtvrtek 22. února se k organizaci My zemědělci přidá také Agrární komora ČR. Během hromadné protestní akce vyjedou traktory k hraničním přechodům, kde se setkají se zemědělci z dalších zemí. Podle mluvčí Agrární komory Barbory Pánkové mohou přechody včetně silničních tahů zablokovat. Zatím však není jasné, kolik strojů se akce zúčastní.
Výjezd traktorů k hraničním přechodům je součástí mezinárodního protestu agrárních organizací střední a východní Evropy, kterým vadí dopady politiky EU na zemědělství. Problém vidí také v dovozu levnějších produktů z Ukrajiny. Od pondělí 12. února do úterý 13. února jednali v Polsku zástupci zemědělských organizací z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska, Litvy a Lotyšska s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Výsledkem jednání bylo předání požadavků týkajících se:
- kompenzací za dodržení nových pravidel ochrany životního prostředí,
- úlev v byrokracii a zpřehlednění dotačního systému,
- lepší regulace ukrajinské produkce distribuované do EU.
Podle prezidenta české Agrární komory Jana Doležala jsou protesty jediným způsobem, jak upozornit na zoufalou situaci, ve které se podle něj evropské zemědělství v současnosti nachází. Pro Novinky.cz doplnil, že pokud Evropská komise nebude jejich požadavky řešit, akce u hraničních přechodů zemědělci zopakují.
Zemědělce v traktorech můžete dnes potkat také na různých místech České republiky:
- Středočeský kraj – Kolínsko, Kutnohorsko, Nymbursko,
- Jihočeský kraj – Český Krumlov, České Budějovice, Jindřichohradecko, Táborsko, Strakonicko, Písecko,
- Plzeňský kraj – Domažlicko a Klatovsko,
- Karlovarský kraj – protestní jízda se objeví u hraničního přechodu Pomezí nad Ohří,
- Královéhradecký kraj – hlavní protest proběhne v Náchodě, traktory však můžete potkat také na Jičínsku, Trutnovsku, Rychnovsku i směrem na Hradec Králové,
- Ústecký kraj – Chomutovsko (hraniční přechod Hora Sv. Šebestiána), Lovosice, Litoměřice,
- Vysočina – desítky strojů se mají objevit v každém okrese,
- Jihomoravský kraj – na traktory můžete narazit u hranic se Slovenskem, na hraničním přechodu Hodonín/Holíč a Hatě, část zemědělců se ukáže v Blansku a v Brně,
- Olomoucký kraj – zemědělci se zapojí ve všech pěti okresech a na hraničním přechodu, kde se potkají s polskými kolegy,
- Moravskoslezský kraj – protesty proběhnou na hraničních přechodechv Chotěbuzi, Krnově a Vysoké-Bartultovicích a v Opavě,
- Zlínský kraj – desítky traktorů se objeví na Kroměřížsku a na Frýdecko-Místecku.
Stávky traktorů proběhly už v minulých měsících v dalších evropských zemích na východě (Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko) i na západě (Německo, Francie, Belgie, Španělsko nebo Portugalsko).
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Samosběr jablek 2024: Jak funguje a kam vyrazit
Zjišťovali jsme pro vás, kam si zajít natrhat jablka a navíc ušetřit.
Istanbulská úmluva: Prevence násilí nejen na ženách
Česko se řadí k několika málo zemím, které doposud neschválily Istanbulskou úmluvu. Ta si klade za cíl řešit násilí na ženách a domácí násilí....
Prezidentské volby na Slovensku: vítěz Pellegrini, výsledky 2....
Právě proběhly prezidentské volby na Slovensku. Současná prezidentka Zuzana Čaputová ve své funkci končí. Jaký je konečný výsledek a kdo bude...