POLITIKA
Vládní program pomoci: Deštník proti drahotě (2022)
Vláda pomáhá svým občanům v boji proti inflaci a zdražování různými druhy sociální podpory. Balíček těchto opatření nese název Deštník proti drahotě. V současné mediální kampani, která zahrnuje i nový informační web, se vláda snaží zpřehlednit tyto formy plošné i cílené podpory a rovněž motivovat občany, kteří jsou v nouzi.
Příspěvky na bydlení - Příspěvky pro rodiny s dětmi
Příspěvky pro seniory a ohrožené skupiny
Foto: Unsplash
Deštník proti drahotě – druhy podpory
Vláda na tento programu sociální pomoci vyčlenila 177 miliard korun, které poputují lidem i firmám na pomoc se zvýšenými výdaji. Součástí balíčku podpory je kromě příspěvků např. mimořádná valorizace důchodů, zrušení silniční daně či zvýšení platů ve veřejné sféře.
Vládní podpora se zaměřuje na různé oblasti, souhrný balíček opatření je proto rozdělen na tři okruhy:
- Příspěvky na bydlení
- Příspěvky pro rodiny s dětmi
- Příspěvky pro seniory a ohrožené skupiny
Aby vláda zjednodušila žadatelům práci, o všechny příspěvky je možné zažádat i online na stránkách příslušného ministerstva za použití Identity občana.
Příspěvky na bydlení
S rostoucími cenami energií přibývá domácností, které potřebují pomocnou ruku. Stát v tomto směru pomáhá několika druhy příspěvků, přičemž nejaktuálnější je tzv. úsporný tarif, o který dokonce nemusí nikdo ani žádat.
Energetický úsporný tarif
Výše slevy se bude pohybovat mezi 11 a 18 tisíci za topnou sezónu, přičemž o příspěvek není nutné žádat. Projeví se automaticky ve vyúčtování. Poprvé se s příspěvkem setkáte v prvním vyúčtování, které vám přijde po 1. říjnu 2022.
Podrobnější informace k úspornému tarifu naleznete zde.
Příspěvek na bydlení
Vztahuje se na domácnosti, jejichž náklady na bydlení (nájem, elektřina, plyn, služby, vodné apod.) jsou vyšší než čistý příjem celé domácnosti. Tyto čisté příjmy zároveň nesmí přesáhnout částku normativních nákladů na bydlení. Ty stanovují průměrné výdaje podle počtu členů domácnosti a velikosti obce.
Průměrná výše příspěvku na bydlení v současnosti činí 4 100 Kč měsíčně. Podrobnosti vám poskytneme v tomto článku.
Doplatek na bydlení
Jedná se o pomoc v hmotné nouzi, která pomáhá žadateli uhradit nezbytné náklady na bydlení. Při stanovení výše doplatku na bydlení se vychází z tzv. odůvodněných nákladů na bydlení, které tvoří nájemné a náklady na energie. Tomuto příspěvku také předchází posouzení, zda má žadatel na doplatek nárok, tedy v jaké příjmové, sociální a majetkové situaci se žadatel nachází.
Mimořádná okamžitá pomoc
O tuto podporu můžete požádat ve chvíli, kdy jste se ocitli v nečekané životní situaci. Nárok vzniká ve chvíli, kdy Úřad práce uzná, že jste v hmotné nouzi, tedy v situaci, kdy:
- vaše příjmy jsou nižší než existenční minimum, které činí 2 980 Kč měsíčně a hrozí újma na zdraví
- došlo k mimořádné události jako např. požár, havárie atd.
- Potřebujete peníze na nezbytný výdaj, např. na pořízení či opravu potřebného základního vybavení domácnosti, správní poplatky, nocleh atd.
- Nemáte s počátkem školního roku peníze na nezbytné pomůcky pro děti
Částka, kterou vám může stát v těchto případech pomoci, se liší podle toho, o jakou konkrétní situaci se jedná. Příspěvek může dosáhnout až několika desítek tisíc.
Nová zelená úsporám
Jedná se o dotační program, který motivuje občany k energeticky úsporným rekonstrukcím i novým stavbám. Program je otevřen majitelům rodinných i bytových domů. O dotaci mohou zažádat ale i majitelé rekreačních objektů v případě, že v nich trvale žijí. Novinkou pro nízkopříjmové majitele rodinných domů je program Nová zelená úsporám Light.
Příspěvky pro rodiny a děti
Stát nabízí příspěvky pro rodiny s dětmi v různých životních situacích. Aktuálně mohou navíc rodiče žádat o jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5 tisíc korun. Rodiny také ušetří za pohonné hmoty díky snížení spotřební dani.
Jednorázový příspěvek na dítě 5000 Kč
Pokud hrubý roční příjem vaší domácnosti nepřesáhl 1 milion korun, splňujete podmínky pro získání 5 000 Kč příspěvku, a to na každé vaše nezletilé dítě. Jak si o tento příspěvek zažádat a další informace vám prozradíme zde.
Rodičovský příspěvek
Tato forma finanční podpory je určena pro rodiče dětí mladších 4 let. Nárok má ten rodič, který každý den po celý kalendářní měsíc pečuje o nejmladší dítě v rodině. Nárok na příspěvek končí buď dosažením věku 4 let dítěte nebo vyčerpáním celkové částky 300 tisíc korun. Na příjmu rodiny nezáleží.
Náhradní výživné
Jedná se o příspěvek na nezaopatřené dítě, kterému není hrazeno výživné či pouze částečně. Podmínkou pro získání příspěvku je probíhající exekuční nebo soudní řízení s tím rodičem, který navzdory své povinnosti výživné neplatí. Náhradní výživné může činit nejvíce 3 tisíce korun.
Přídavek na děti
Nárok mají rodiny s nezaopatřenými dětmi a nízkými příjmy, které nepřesahují 3,4 násobek životního minima rodiny. O příspěvek mohou žádat i adoptivní rodiče nebo pěstouni dítěte.
Nižší spotřební daň na pohonné hmoty
Stát se snaží pomoci občanům i s výdaji za pohonné hmoty. Na období od 1. června do 30. září 2022 proto snížil spotřební daň z pohonných hmot o 1,5 Kč na litr.
Příspěvek na živobytí
Zajišťuje pomoc pro lidi v hmotné nouzi. Cílem je umožnit naplnění základních životních potřeb jako jídlo, oblečení atd. Výše příspěvku se určuje pro každou osobu individuálně.
Porodné
O tento příspěvek mohou žádat rodiče po narození prvního nebo druhého dítěte. Podmínkou je nízký čistý příjem, který musí být ve čtvrtletí před narozením dítěte menší než 2,7 násobek životního minima rodiny. Výše příspěvku na první dítě činí 13 tisíc korun, na druhé dítě 10 tisíc korun.
Příspěvky pro seniory a ohrožené skupiny
Vláda rozhodně nezapomíná ani na seniory a hendikepované, kteří jsou růstem cen a inflací možná nejvíce ohroženi. Důchodci mohou např. od ledna příštího roku pobírat bonus 500 korun za vychované dítě a vláda rovněž častěji navyšuje nejen starobní důchody.
Příspěvek na péči
Touto formou stát pomáhá lidem, kteří se o sebe z důvodu špatného zdravotního stavu nedokážou sami postarat. Poskytnuté peníze tedy slouží na hrazení sociálních služeb či zaplacení jiné pečující osobě, na které jsou závislí. Výše příspěvku závisí na závažnosti zdravotního stavu a míře závislosti na jiné osobě. Vyplácí se opakovaně.
Navýšení důchodů
Během roku 2022 došlo k valorizaci důchodů již dvakrát. K dalšímu navýšení dochází v září v rámci mimořádné valorizace. Přilepší si tedy osoby se všemi druhy státem vyplácených důchodů (např. invalidní, předčasné, vdovské apod.). Další navýšení je v plánu v lednu 2023.
Výchovné / bonus za vychované dítě
Od září mohou senioři podávat žádosti o příspěvek k důchodu za vychované dítě. Bonus ve výši 500 korun bude vyplácen od ledna 2023. Další informace k podmínkám a podávání žádostí si přečtěte v tomto článku.
Příspěvek na mobilitu
Finanční podpora pro hendikepované osoby se zdravotním postižením, kteří se každý měsíc potřebují za úhradu někam dopravovat. Příspěvek činí 550 korun měsíčně.
Příspěvek na zvláštní pomůcky
Tento příspěvek je určen hendikepovaným, jejichž zdravotní stav vyžaduje speciální pomůcky. Nárok a výše příspěvku pak závisí na finanční situaci žadatele. Horní hranice výše příspěvku činí 300 tisíc korun (na nákup plošiny pro vozíčkáře se částka navyšuje na 400 tisíc korun).
Příspěvek při převzetí dítěte do péče
Jedná se o jednorázový příspěvek pro osoby, které přijaly dítě do pěstounské péče. Jeho výše činí 8 tisíc korun pro dítě do 6 let. S věkem se částka navyšuje, přičemž maximum je 10 tisíc korun.
Příspěvek na úhradu potřeb dítěte
Příspěvek je určen pro pěstouny nebo poručníky a je náhradou výživného. Částka se pohybuje mezi 4 950 a 7 260 korunami v závislosti na věku dítěte.
Příspěvek na zakoupení motorového vozidla
Vztahuje se na pěstouny či poručníky, kteří se starají nejméně o tři děti. Výše příspěvku na nákup vozidla pak činí až 70% pořizovací ceny, nejvýše však 100 tisíc korun. Příspěvek se vztahuje i na opravy vozidla.
Zaopatřovací prostředky
Cílem této pomoci je zaopatření mladých lidí, kteří po dosažení zletilosti odešli z náhradní rodinné péče či z ústavní výchovy, a připravují se na budoucí povolání studiem na střední či vysoké škole. Těmto nezaopatřeným mladým dospělým stát poskytuje příspěvek 15 tisíc korun měsíčně.
Příspěvek na dojížďku
Nárok na tento příspěvek mají osoby evidované Úřadem práce, které právě zahajují nové zaměstnání mimo svou obec. Příspěvek se sjednává na určité období a žadatel musí prokázat, že do práce dojížděl.
Pohřebné
Jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun na pomoc s náklady spojenými s pohřbem. Dle zákona má na tento příspěvek nárok osoba, která vypravila pohřeb:
- dítěti, které bylo ke dni smrti nezaoptařené
- osobě, která byla ke dni smrti rodičem nezaopatřeného dítěte
Pokud má nárok na příspěvek více osob, vyplatí se pouze tomu, kdo o něj požádá jako první.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Kdo kandiduje v prezidentských volbách 2023
Podívejte se, kdo bude kandidovat na prezidenta České republiky v roce 2023 ✔️ a jaké jsou šance jednotlivých kandidátů podle bookmakerů...
Jak zaslat pomoc Ukrajině - humanitární i finanční pomoc
Jak pomoci Ukrajině💙💛 je otázka, kterou si klade nyní mnoho z nás. V tomto článku najdete návod, jak můžete pomoc poskytnout i vy.💙💛
Budeme topit pouze na 18 stupňů? Jaké je znění nové vyhlášky
V případě nedostatku paliva pro teplárny hrozí, že budeme vytápět pouze na 18 °C! Jakou vyhlášku vláda navrhuje a jak ji bude kontrolovat? Vše v...