je treba nosit rousku kdyz nejsem nakazeny a kdyz se to dostane treba i pres penizea jinak doptykem.
RECENZE
Chřipková a virová epidemie – ochrání vás respirační rouška?
Chřipkové viry útočí na lidské organizmy.❗ Jak poznáte pravou chřipku od koronaviru, ❗ pomůže vám respirační rouška? Více v článku! ✅
Foto: Pixabay
- Koronavirus (coronavirus) – hrozí pandemie?
- Koronavirus příznaky
- Zánět průdušek
- Chřipka příznaky a inkubační doba
- Jak léčit chřipku
- Očkování proti chřipce
- Zásilky z Číny a koronavirus
- Španělská chřipka
- Ochranné roušky
- Antivirová ústní rouška
- Respirátor – ochrana proti virům
- Respirátor s třídou FFP3 3M
Koronavirus (coronavirus) – hrozí pandemie?
Aktuálně se řeší možná pandemie tzv. koronaviru, ale předně bychom měli ujasnit, co přesně koronavirus (nebo také coronavirus) je. Jedná se o společné označení pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Orthocoronavirinae. Tyto způsobují závažnější, i méně závažná onemocnění u zvířat a lidí. Tyto viry u člověka vyvolávají běžná onemocnění (nachlazení, kašel...). Ovšem v roce 2002 se objevil nový virus označovaný jako SARS, který působí závažné onemocnění – vyskytuje se u něj tzv. syndrom náhlého selhání dýchání. V roce 2012 se přihlásila nová forma označovaná MERS, která způsobuje obdobné závažné onemocnění.
Teprve na sklonku roku 2019 se v čínském Wu-chanu objevila aktuální varianta viru, která ohrožuje celé lidstvo – vir označovaný jako 2019-nCoV – tomu se v médiích říká koronavirus. Podle Wikipedie k 11. únoru 2020 na následky nemoci zemřelo 1016 lidí. Aktuální čísla ale stále stoupají. Koronavirus se objevil ve více než třech desítkách zemí, mezi kterými jsou například Německo, Francie nebo Velká Británie. WHO – Světová zdravotnická organizace varuje, že počet potvrzených případů bude stále stoupat. Jeden nemocný dokáže v průměru nakazit dalších sedm lidí! V době chřipek a virových nákaz je lepší sedět doma, než vyrazit na stadion za sportem a riskovat nákazu. Daleko lepší je: zůstaňte doma, zápas sledujte z pohodlí domácí sedačky a vsaďte si bezpečně online!
Koronavirus příznaky
Jak rozpoznat příznaky koronaviru? Nejspolehlivější formou jsou laboratorní rozbory krve. Samotný začátek nemoci vypadá jako klasická chřipka – zvýšená teplota, dušnost – namáhavé dýchání. Později se mohou přidat horečky, suchý kašel a dokonce průjem. Není radno podceňovat příznaky, obzvlášť v případě, že jste se vrátili z cest, nebo jste mohli být v kontaktu s nakaženým. V takovém případě se doporučuje:
- Nikam nechodit, vyhnout se kontaktu s dalšími lidmi
- Často si mýt ruce mýdlem a vodou, používat dezinfekční prostředky (alespoň 70 % alkoholu)
- Při kašli si zakrývat ústa a nos kapesníkem (ne rukou)
- Rozhodně kontaktujte příslušnou kliniku infekčního lékařství a řiďte se jejich radami
- Inkubační doba koronaviru je až 14 dní!
Jak se vyvarovat nákazy? Nestýkat se s lidmi, kteří pobývali v místě nákazy a ideálně nepobývat v prostorách, kde se zdržuje velký počet lidí – prostředky hromadné dopravy, obchodní domy. Pokud si občas vyrazíte za zábavou do kamenného casina, tak v době epidemií je více než příhodné se přesunout do online prostoru – v takovém online casinu se rozhodně nenakazíte od ostatních hostů!
Zánět průdušek
Zánět průdušek je v zimním období častým onemocněním dýchací soustavy, označuje se také jako bronchitida. Jde o zánět výstelky dýchacích cest v plicích – může mít akutní nebo chronickou formu. Začíná suchým kašlem, přechází ve vlhký kašel, přidat se může horečka, zimnice. Nemoc často doprovází rýma (od které může ulevit rostlina rýmovník), bolest hlavy a dušnost. Léčba trvá kolem jednoho týdne. Zánět průdušek se léčí pomocí léků na podporu odkašlávání a také na potlačení horečky. Důležitý je klidový režim a dodržování pitného režimu. Můžete zkusit také tipy na okamžitou úlevu od zahlenění.
Chřipka příznaky a inkubační doba
Ani běžná chřipka není nic příjemného, také vás může ohrozit na životě a nemusí se jednat o koronavirus. I když koronavirus je mnohem horší a z obav z nakažení se ruší celé akce jako jsou například velké pokerové turnaje v Macau. Chřipka je virové onemocnění, nepomohou vám na něj antibiotika. Jen v ČR ročně usmrtí více než 2 tisíce lidí. Nejčastěji se jedná o staré a nemocné lidi, ale zemřít mohou i mladší. Chřipka se přenáší kapénkově – tedy kýcháním a kašláním. Do těla se vir dostane nosem nebo se zachytí na rty a následně se dostane na sliznici do krku. Potom se šíří horními dýchacími cestami a občas nákaza propukne i v plicích. Chřipka může způsobit těžký zápal průdušek či dokonce zápal plic! Imunitní systém s nákazou bojuje namnožením bílých krvinek. Průběh chřipky je podobný s běžným nachlazením. Rozdíl je, že nachlazení postupuje pomalu, zatímco chřipka vás přepadne tzv. ráz na ráz. Typické příznaky jsou:
- horečka
- bolest kloubů a svalů
- velká únava
- přidává se dráždivý suchý kašel
- bolest v krku a další „drobnosti“
Inkubační doba běžné chřipky je několik hodin až 5 dní. Typicky to jsou dva tři dny.
Jak léčit chřipku
Mnozí si také nejen na chřipku pořizují lék Wobenzym, ale to je spíše podpůrná léčba. Důležitá je prevence – zdravý životní styl, mytí rukou, zvlhčování vzduchu. Významné je také očkování. Když už ale chřipku dostanete, je třeba se věnovat všem příznakům – tedy užívat léky na kašel, rýmu a hlavně pak bojovat s teplotou. Nicméně je dobré nesnižovat zprvu teplotu do 38 stupňů Celsia – to je obranný mechanizmus našeho organizmu. Až když budete mít horečky, je dobré užívat léky na snižování teploty. Zároveň je nutné dbát na příjem tekutin – minerální vody, ale také bylinné čaje mohou pomoci. Měli byste také zvýšit přísun vitamínu C. Průběh léčby vždy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem! Zajímavostí je, že vědci se snaží najít lék i prostřednictvím logické puzzle hry.
Očkování proti chřipce
Očkování proti chřipce probíhá jednou za rok a není stoprocentní jistotou, že se nenakazíte. Ale je také možné, že případný průběh onemocnění může mít mírnější průběh. Očkování proti chřipce se vyplatí zejména u pracovníků ve zdravotnictví, starým a nemocným lidem, stejně tak těm se slabší imunitou. Očkuje se na známé kmeny viru, ne na ty nové jako je koronavirus.
Zásilky z Číny a koronavirus
Spolu s obavami z šířícího se koronaviru se také objevily obavy, jestli by se nemohli lidé nakazit prostřednictvím zásilek z Číny – třeba z oblíbeného Aliexpressu. Podle Ministerstva zdravotnictví a Světové zdravotnické organizace je přenos viru přes zásilku z Číny nepravděpodobný. Podle odborníků virus nepřežije mimo hostitele více než devět dní. A na to je cesta balíčků z Číny dostatečně dlouhá. Nad tím se můžete opravdu jen zasmát.
Španělská chřipka
Termínem španělská chřipka se označuje celosvětová pandemie, která proběhla mezi lety 1918 až 1920. Pokud se bavíme o pandemii, je úmrtnost dohadována mezi 3 až 5 % populace. Počet obětí španělské chřipky se udává mezi 50 a 100 miliony, což odpovídá 10 až 20 % nakažených. Podle výzkumů se má za to, že tzv. španělská chřipka vznikla přenosem z ptáků.
Ochranné roušky
Ochranné roušky vaše dýchací cesty před viry a bakteriemi neochrání. Používání roušky je tedy proti koronaviru zcela neúčinné a zbytečné. Roušky slouží k ochraně před samotným šířením virů a bakterií – pokud tedy nemocný nosí roušku, je to velmi správný přístup. Nemoc, která se šíří kapénkovou formou, se nemůže dostat dále. Co vás ochrání před koronaviry? Antivirová ústní rouška nebo ještě lépe respirátor!
Antivirová ústní rouška
Antivirová ústní rouška utkaná z nanovláken spolehlivě zachytí nebezpečné viry, bakterie, ale i roztoče, plísně či smogové částice a další škodlivé látky v ovzduší.
Respirátor – ochrana proti virům
Respirátory proti virům jsou založené na filtru, který brání průniku mikroorganizmů dovnitř, tedy abyste je vdechli. Filtry se rozdělují do dalších tříd, pokud tedy chcete mít ochranu proti virům, musíte zvolit ten správný typ! A ještě upozornění: takové filtry chrání jen po omezenou dobu – zpravidla 24 hodin. Pro opakované použití je potřeba zvolit polomasky, kde lze filtry neustále obměňovat. Doma byste měli prostředí také udržovat čisté. Jak si poradit s viry a bakteriemi?
Respirátor s třídou FFP3 3M
Respirátory s třídou FFP3 patří do skupiny nejvyšší ochrany – chrání před toxickými látkami, viry, bakteriemi, ale i karcinogeny či radiací. Tato třída vás plně ochrání před koronavirem, ale dodejme, že ochrana není 100%.
Filtrační třídy u respirátorů | |
FFP1 | nízká koncentrace prachu / aerosolu (netoxické látky) |
FFP2 | střední koncentrace prachu / aerosolu (středně toxické látky) |
FFP3 | vysoká koncentrace prachu / aerosolu, toxické látky, viry, bakterie, spory, radiace, karcinogeny |
Zdroj: Wikipedia
Komentáře