RECENZE
Cognac a armagnac – skvosty z Francie
Foto: Bestdrink.cz
Cognac je společně s Eifelovkou a šampaňským jedním ze symbolů Francie. Jeho kolébkou je krajina rozkládající se na pobřeží Atlantiku, severně od Bordeaux. Panuje zde mírné a slunečné klima, kopce s křídovým podložím jsou pokryty vinicemi a čas tu utíká tak nějak pomaleji. Oproti tomu jeho příbuzný armagnac pochází až ze samého jihozápadu Francie, z Gaskoňska, rodišti nejznámějšího mušketýra D´Artagana. Oba výjimečné destiláty mají mnoho společného, a přesto je každý zcela odlišný.
Cognac
Vinná réva se v oblasti Cognac pěstuje snad už od nepaměti a nesčetné generace vinařů dovedly výrobu koňaku k naprosté dokonalosti. Ty nejlepší hrozny pro jeho výrobu se nacházejí v samém srdci oblasti v Grande Champagne, kde je nejlepší půda. Používají se převážně hrozny bílých odrůd jako je například Ugni blanc. Po sklizni se hrozny šetrně lisují, nechávají fermentovat a poté následuje dvojnásobná destilace v tradičních měděných kotlích podobně jako se destiluje skotská whisky. Pro zrání koňaku se pečlivě vybírají správné sudy, kdy je důležitý výběr typu dřeva a také zda je sud nový nebo již dříve použitý třeba na zrání bourbonu. Následně se koňak nechává zrát v hlubokých a chladných sklepeních. Až po celých desetiletích zrání se ke slovu dostávají Master blendeři, kteří se za nimi do hlubin vydají a začnou ochutnávat, aby našli ty nejlepší složky z různých roků destilace. Po namíchání se výsledná směs opět vrátí do sudu, kde se jednotlivé podíly vzájemně prostoupí a dosáhne se dokonalé harmonie. Teprve poté je koňak lahvován.
Foto: Bestdrink.cz
Cognac jako luxusní zboží
Většina světoznámých výrobců koňaku má svoji vlajkovou loď, která obvykle bývá symbolem luxusu. Pro společnost Rémy Cointreau jím je ikonický LOUIS XIII, který již mnoho desítek let udivuje svou nádhernou křišťálovou karafou. Jeho devítilitrová varianta LOUIS Salmanazar se svou cenou více než 10 milionů korun řadí k nejdražším koňakům na světě. Také ji doposud bylo vyrobeno pouze několik kusů. Podobně luxusní koňak s jednoduchým názvem H8 uvedla na trh společnosti Moet Hennessy, která tento jedinečný křišťálový skvost v luxusní kazetě nabízí za cenu okolo 2 milionů. Málokdo si ovšem podobný unikátní koňak koupí na běžné popíjení, obvykle se jedná o dlouhodobou investici.
Armagnac a jeho výroba
V Gaskoňsku jsou na svůj armaňak nesmírně hrdí, vždyť se jedná o nejstarší brandy (tedy vinný destilát) ve Francii. Má lahodnou chuť zralého ovoce a jemné aroma. Výroba je podobná výrobě koňaku, s výjimkou destilačního procesu. Armagnac je destilován pouze jednou a destilace probíhá ve specifickém destilačním přístroji, zvaném alambic armagnacais. V destilátu potom zůstává zachována velká část chuťových, a především aromatických látek. Stejně jako cognac poté zraje ve vybraných dubových sudech o objemu okolo 400 litrů, aby zhruba po 30 letech zrání dosáhl svého vrcholu. Sklepmistři ho poté nechají stočit do obřích skleněných demižonů, kde v temnotě a chladu dále odpočívá.
Foto: Bestdrink.cz
Ročníkový armagnac – dokonalý dárek
Výrobci armaňaku se vydali oproti těm koňakovým trochu odlišnou cestou. Zaměřili se především na ročníkové armaňaky, tedy na lahvování destilátů vypálených ve stejný rok, nikoliv na jejich směs. Je to úžasný marketingový tah, v portfoliu jednotlivých značek si totiž každý může najít svůj ročník. Často se potom jedná o skvělý dárek třeba ke čtyřicetinám nebo padesátinám. Společnost DeLord navíc svoje produkty lahvuje do typických saténových láhví, které jsou stále stejně placaté jako v dobách slavného mušketýra. Dokonale tak totiž přilnou ke koňskému sedlu.
A nyní se již jen nabízí otázka na závěr: „Cognac nebo Armagnac“?
Komentáře