RECEPTY
Cibulový čaj a další babské rady na kašel a odhlenění
Kašel je nepříjemným příznakem, který často provází chřipku a nachlazení. Vyskytovat se ale může z různých příčin i sám o sobě. Naštěstí existuje velká spousta domácích receptů a babských rad, díky kterým si s ním poradíme raz dva. A kdy se na to nevykašlat a raději si zajít k lékaři?
druhy kašle – babské rady
čaje a sirupy – cibulový čaj
Foto: Profimedia
Kašel: jeho druhy, příčiny a příznaky
Kašel je polopatě řečeno obranná reakce na zanesení až zneprůchodnění dýchacích cest. Tento reflex nejčastěji vzniká v souvislosti s hromaděním hlenu, kterého je třeba se zbavit, aby se trakt pročistil a jedinec mohl volně dýchat. Vzniká také při podráždění citlivých oblastí dýchacích cest, ať už se situace týká hrtanu, průdušnice, průdušek nebo pohrudnice.
Zprvu sice kašel pomáhá řešit akutní problém zahlenění a usnadňuje dýchání, po nějakém čase však působí kontraproduktivně, narušuje zdraví dýchacího traktu, zhoršuje kvalitu spánku a negativně dopadá na psychiku.
Podle délky trvání kašle rozlišujeme akutní, subakutní a chronický kašel. Akutní forma se ukáže jen na několik dní, často jako průvodní příznak, a poté odchází. Subakutní forma je záležitostí zhruba tří až čtyř týdnů. Zatímco chronický kašel se nás drží podstatně déle a vrací se.
Rozlišujeme několik typů kašle podle konkrétního průběhu. Základními dvěma typy jsou kašel vlhký a kašel suchý. Při tom vlhkém dochází k produkci hlenu a má tedy primárně uvolňovací funkci – pomáhá pročistit dýchací trakt. Zatímco suchý typ je bez hlenu, nepříjemný až dráždivý, často způsobuje bolesti v krku či v různých částech dýchacích cest. V druhém případě se nic nevykašlává, dochází jen k opakovanému dráždění citlivé sliznice.
Než přejdeme k léčbě kašle, je důležité si určit, o jaký typ se jedná, vlhký nebo suchý, a jaká část dýchacích cest je zasažena, horní či dolní. Je kašel dráždivý, dávivý nebo záchvatovitý? Objevil se samostatně, nebo je průvodním příznakem chřipky či nachlazení? Nemůže být na vině alergie? V případě těžkého průběhu je jistě na místě konzultace s lékařem.
Poměrně nebezpečným typem je černý kašel. Jedná se o silné onemocnění dýchacích cest, které se vyskytuje napříč všemi věkovými kategoriemi, ale ohrožuje zejména ty mladší. Je spojen s horečkou, znesnadněným dýcháním, dávením až zvracením a někdy i kokrhavým zvukem při kašlání. Doporučuje se návštěva lékaře, a pokud se prokáže, že jedinec trpí černým kašlem, pak i odpovídající antibiotika.
Speciální kategorií je psychogenní kašel, který má původ v psychické zátěži. Je reakcí na velký stres, úzkosti, traumatické události a rozbouřené emoce. Psychicky labilnější životní období tak může provázet mělké nervózní pokašlávání nebo i hlubší dávivý kašel, aniž by příčina tkvěla v tělesném zdraví. Doporučuje se odpočinek, meditace, dechová cvičení na zvládání stresu. Za zvážení stojí i terapie.
Co na suchý a vlhký kašel? (babské rady)
Obecně vzato je třeba podpořit imunitu, a to nejlépe dostatečným přísunem vitamínu C. Na ten jsou bohaté především citrusy, ale také ovoce jako kiwi, jahody, černý rybíz nebo jablka. Najít ho lze i v zelenině, jako je kapusta, brokolice nebo květák.
Vhodný je také zázvor, který navíc obsahuje antioxidanty, má protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky. Zkuste si připravit zázvorový čaj či sirup, anebo rovnou přežvýkejte pár kousků čerstvého zázvoru.
Dalším osvědčeným lidovým receptem na kašel a nachlazení je česnečka, a to ideálně pořádně silná, tak aby vás protáhla a utužila vám kořínek. Dokáže uvolnit dýchací cesty, zmírnit bolest v krku a pročistit.
Pozor si však dávejte na užívání alkoholu. V tomto případě opravdu neplatí, že vás čaj rumem nebo panák slivovice vytáhne z nejhoršího. Naopak váš stav může jedině zhoršit.
Babské rady na suchý kašel
Pokud vás trápí suchý kašel, hoďte se do klidového režimu a pravidelně větrejte místnost, v níž odpočíváte. Dostatečně pijte, zkuste využít bylinky, které pomáhají zvlhčit sliznici a zatočit se suchým kašlem. Mezi takové patří například divizna, lípa nebo heřmánek.
Dále pomáhá inhalace vodní páry s olejíčkem, a to například levandulovým nebo eukalyptovým. Případně můžete vsadit na Vincentku, která je na léčení dýchacích cest to pravé ořechové.
Mezi osvědčené babské rady pak patří cibulový čaj s medem, na nějž najdete recept níže. Anebo obklad s teplým sádlem. K tomu je třeba nahřát vatu a nanést na ni silnou vrstvu vepřového sádla. Vatu se sádlem pak přiložíme na hrudník, překryjeme fólií a nakonec suchým teplým ručníkem nebo utěrkou. Obklad necháme účinkovat přes noc.
Babské rady na vlhký kašel
Na vlhký kašel pomáhají bylinky s obsahem hořčičné silice a slizových látek. Tou je například proskurník lékařský. Pomáhá také podběl, bez černý nebo hřebíček. Na odkašlávání je tím nejlepším popenec břečťanovitý.
Osvědčenou babskou radou na vlhký kašel je křen s medem. Křen nastrouháme najemnou a důkladně promícháme s medem v poměru 1:1. Užíváme třikrát až čtyřikrát denně po čajových lžičkách.
Jaké čaje a syrupy pomáhají na kašel?
Bylinkové čaje na kašel
- cibulový čaj
- podbělový čaj
- čaj z proskurníku lékařského
- lipový čaj
- čaj z lišejníku islandského
- čaj ze směsi fenyklu, šalvěje a lékořice
- čaj ze směsi plicníku, anděliky, třapatky a dobromyslu
Sirupy na kašel
- cibulový sirup
- podbělový sirup
- jitrocelový sirup
- echinaceový sirup
- sirup z lípy a divizny
- sirup z tymiánu a břečťanu
Recept na cibulový čaj na kašel
Potřebujeme:
- čtyři velké cibule
- dva litry vody
- hrst majoránky
- med
Jak na to:
Cibule očistíme, ale neloupeme, slupku ponecháme. Pokrájíme na kolečka, vhodíme do hrnce a zalijeme dvěma litry vody. Přivedeme k varu a vaříme zhruba pět minut. Přisypeme majoránku a v poslední minutě varu rozmícháme. Přecedíme a dosladíme medem. Pijeme zatepla a nejlépe hned několik hrnků denně.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Medvědí česnek - jak ho poznat, kde sbírat i recepty
Kdy a kde natrháte medvědí česnek? Máme ty nejlepší recepty na pokrmy z medvědího česneku! Taky milujete polévku, pesto nebo špenát?
Zlepšete svůj spánek a zatočte s vyčerpaností i jarní únavou
Cítíte se unavení? Na vině může být jarní únava nebo nekvalitní spánek. Podívejte se, co můžete udělat pro nalezení ztracené energie.
Ovládněte svůj dech - dechová cvičení pro zdraví i pohodu
Víte, že se můžete naučit svůj dech kontrolovat, zkvalitňovat ho a zbavit se pomocí něj stresu i úzkosti? Přečtěte si jak na to!