RECEPTY
Co se jí na Vánoce: Přehled tradičních svátečních jídel
Patříte mezi ty, kteří se celý rok těší na bramborový salát a na klasiku nedají dopustit, nebo byste rádi vyzkoušeli nějaké nové vánoční jídlo? Ať tak či tak, podívejte se na náš seznam vánočních jídel včetně receptů.
Foto: Pixabay
Hodnocení vánočních jídel: 9,7 z 10
- + rozmanité a chutné suroviny
- + nostalgie z dětství
- - některá jídla jsou poměrně náročná
Staročeská vánoční jídla – štědrovečerní večeře: Rybí polévka, klasický bramborový salát, kapr recept
Milujete tradiční jídla a rádi byste se nechali inspirovat novým receptem? Podívejte se na ty nejlepší, se kterými určitě neuděláte chybu.
- Dokonalé recepty na bramborový salát
- Staročeské recepty na delikátního kapra
- Luxusní recepty na rybí polévku
Alternativou ke kaprovi je pak klasický kuřecí nebo vepřový řízek. A ti, kteří chtějí zachovat "rybí tradici", ale kapr jim nechutná, mohou zvolit třeba lososa. Pokud nemáte rádi rybí polévku, můžete zkusit připravit hrachovou polévku nebo:
Vánoční menu: Vinná klobása – recepty
Oblíbenou vánoční pochoutkou je také vinná klobása. Jak nejlépe připravit vinnou klobásu?
Jednotlivé porce smotejte do šneků, křížem propíchněte špejlemi a dále připravte takto:
- Spařte je v horké vodě, čímž zajistíte, že vám následně klobásy nepopraskají, nechte je důkladně okapat, případně je lehce obalte v mouce a osmažte v oleji nebo sádle na pánvi.
- Šneky lehce potřete sádlem a při 120 ºC pečte v troubě dozlatova.
- Šneky v pekáčku zalijte smetanou a pečte v troubě na 150 ºC. Pozor úprava klobásy v mléce nebo smetaně zkracuje její trvanlivost a je třeba jí to nejdříve sníst.
Staročeská vánoční jídla: Vegetariánská – vánoční čočka, hrách, nejlepší vánočka
Mimo kapra patří mezi staročeská vánoční jídla také hodně postních bezmasých jídel, které v dnešní době ocení i vegetariáni nebo vegani. V hlavních rolích tu najdeme suroviny, jako jsou čočka (tu oceníte zejména na Nový rok), hrách, jáhly nebo houby. A samozřejmě nesmíme zapomenout na klasickou vánočku, která se jedla zejména během Štědrého dne.
- Recepty na skvělou čočku na kyselo
- Zajímavé recepty na výborný čočkový salát
- Recepty na krkonošský hubník z čerstvých i sušených hub
- Nejlepší recepty na tradičního houbového kubu s kroupami
- Návod a recepty na dokonalou vánočku
Pálenec: Pučálka z naklíčeného hrachu recept – co je pučálka?
Pučálka je staročeské jídlo, které se dříve jedlo hlavně při postních velikonočních nedělích. Nicméně je můžete vyzkoušet i o Vánocích a dopřát si tak tradiční české výživné jídlo bez masa.
Jedná se vlastně o naklíčený hrách, který se potom zprudka opeče na pánvi. Dá se připravit na sladko i slano a možná si jej rádi dáte k nějakému vánočnímu filmu místo všudypřítomného cukroví.
Pučálka (pálenec) – suroviny |
|
Pučálka (pálenec) – postup přípravy |
|
Vánoční drinky a nápoje: Recept na svařák a punč
Králem vánočních nápojů je rozhodně vaječný likér, který si můžete připravit i sami doma. Dalším oblíbeným drinkem je i svařák, grog nebo punč. Hodně lidí má Vánoce spojené i s Coca-colou, a to hlavně díky promyšlené reklamě.
- Recepty na výborný vaječný likér nebo koňak
- Originální recepty na svařené víno
- Nejlepší recepty na horký vánoční punč
*️⃣ Co se jí k obědu na Štědrý den?
Na Štědrý den je zvykem držet půst. Někdo zkouší nejíst vůbec nic a někdo se dle tradice zdržuje jen masa. Zkuste si připravit některý ze staročeských vegetariánských receptů.
*️⃣ Co se jí na Boží hod?
Dle tradice se pekla především drůbež, nejčastěji kachna, husa nebo kuře.
*️⃣ Co se jí na vánoční svátky?
Mezi klasická česká jídla patří určitě kapr, bramborový salát, rybí polévka, vinná klobása, pečená drůbež, řízky, houbový kuba nebo hubník, čočka na různé způsoby a vánočka.
*️⃣ Co jíst po Vánocích?
Vzhledem k tomu, že jsou vánoční jídla převážně poměrně sytá a těžká, doporučujeme zařadit dostatek ovoce, zeleniny a vlákniny.
*️⃣ Co vařit před Vánoci?
Před Vánoci se jedla většinou bezmasá jídla, jako je hubník, kuba, hrachová nebo čočková polévka, pukance, štola nebo vánočka.
*️⃣ Co se nesmí jíst na Štědrý den?
Od půlnoci před Štědrým dnem do západu slunce by se měl držet podle tradice půst a nejíst vůbec nic. Odměnou bylo, že dotyčný uvidí zlaté prasátko.
*️⃣ Co uvařit na druhý svátek vánoční?
Tradice praví, že by se měla péct drůbež, jako je například kachna nebo husa. Někde se připravuje svíčková na smetaně, případně štěpánská hovězí pečeně s houskovým knedlíkem.
Zdroj receptu:
- https://www.kucharkaprodceru.cz/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak rychle rozmrazit maso: v mikrovlnce nebo vodě?
Maso můžete rozmrazit hned několika způsoby. Záleží, zda potřebujete maso rozmrazit co nejdříve, nebo máte času dost a dáváte přednost kvalitě a...
Na jaké nové vánoční pohádky se můžete letos těšit?
TV pro vás i letos připravily vánoční TV program, který je nabitý klasickými, ale i novými vánočními pohádkami. Přečtěte si, na jaké se můžete...
Recept na nejlepší horký vánoční punč – tradiční i nealkoholický
Dostali jste chuť na 🤩 tradiční vánoční punč? Přinášíme hned několik receptů, jak si tento hřejivý nápoj připravit.