RECEPTY
Návod na nejlepší vývar s léčivými účinky, který jste kdy jedli
Říká se, že poctivý vývar vás postaví na nohy. Kvalitní domácí vývar má totiž mimo skvělou chuť i spoustu zdravotních benefitů. Je vlastně otázkou, zdali kouzelné lektvary čarodějnic a babek kořenářek dříve neměly svůj základ právě ve vývaru. Proč jíst vývar a jak udělat ten nejlepší vývar na světě?
Druhy vývaru – Účinné látky
Léčivé účinky – Způsoby přípravy
Co do vývaru? – Rady a tipy
Využití – Hovězí vývar Pohlreich
Zeleninový vývar plný chuti
Foto: Profimedia
Hodnocení: 9,9 z 10
- + výživné složení
- + lehce stravitelný
- + vhodný i při dietách
- + zdravotní účinky
- + multifunkční použití
- + variabilita receptů
- + snadná příprava
Co je to vývar?
Pod tímto pojmem se rozumí pokrm z vyvařených kostí, masa nebo zeleniny ve vodě. Je to zároveň základ pro přípravu dalších jídel, jako jsou třeba polévky nebo omáčky. V souvislosti s vývarem také můžete slyšet slovo bujón, kterým se ale v dnešní době označují spíš instantní průmyslově zpracované polotovary s vysokým obsahem soli a glutamátu.
Druhy vývaru: kuřecí, hovězí, rybí, zeleninový, vepřový
Nejoblíbenějším vývarem je určitě kuřecí nebo hovězí, ale můžete klidně použít rybí, vepřové, kachní nebo třeba králičí maso či zvěřinu. Základem pro jakýkoliv masový vývar jsou kosti, pojivové tkáně a samozřejmě maso. Lze ale udělat jen čistý vývar z kostí. Pokud nejíte maso, můžete si udělat pouze zeleninový vývar, který nemá tolik výživných látek jako ten masový, ale i tak je tělu prospěšný.
Masový vývar: obsah účinných látek
Účinné látky ve vývaru | |
Kolagen | Vařením se mění na lehce stravitelnou želatinu, která posiluje klouby, kosti, pozitivně působí na pleť a regeneruje střevní sliznici. |
Aminokyseliny | Hlavně glycin, prolin, hydroxyprolin a arginin. Jednotlivé aminokyseliny například snižují krevní tlak, posilují svaly a mají zklidňující účinky. |
Minerální látky | Například vápník, fosfor, sodík, hořčík, draslík, síra a křemík. |
Vitamíny | Například A, K2, omega 3 a 6 mastné kyseliny, železo, zinek, selen, bór a mangan. |
Glukosaminoglykany | Kyselina hyaluronová, sulfát chondroitinu a glukosamin zvlhčují a chrání pokožku a pomáhají udržovat optimální stav a množství pojivové tkáně. |
Zdravé tuky | Podporují duševní pohodu, dodávají pocit nasycení a zajišťují vstřebávání důležitých vitamínů, jako jsou A, D, E a K. |
Léčivé účinky vývaru: krásná pleť, zdravé trávení i psychická pohoda
Zdravotní benefity jsou vývaru připisovány už od pradávna a ne nadarmo se nemocným nebo třeba ženám po porodu nosí vývar. Svoje vám o jeho zázračných účincích řeknou i všichni, kteří se pokouší dostat z kocoviny nebo nachlazení. K čemu všemu je vývar dobrý?
- posiluje imunitní systém,
- podporuje detoxikaci,
- rehydratuje,
- přispívá k zdravým kloubům a kostem,
- vyživuje pokožku,
- má antioxidační účinky,
- působí proti celulitidě,
- posiluje nehty, vlasy i pleť,
- podporuje zdravé trávení,
- regeneruje sliznici žaludku a střev,
- reguluje hladinu krevního cukru,
- má protizánětlivé účinky,
- zlepšuje spánek,
- přispívá ke správnému fungování mozku.
Vývar a syndrom propustného střeva
Vývar dokonce umí zlepšit náladu! Víte, jak to? Vše je spojené se zdravými střevy. Syndrom propustného střeva trápí stále větší část naší populace. Tento stav zjednodušeně řečeno způsobuje, že ztenčenou střevní stěnou, která neplní svoji funkci, do těla pronikají toxiny a jiné nebezpečné látky, které nám mohou způsobit celou řadu nemocí včetně ADHD, autoimunitních onemocnění a spoustu dalších chorob včetně zhoršení naší nálady a celkové psychické pohody.
Způsob přípravy vývaru: pomalé táhnutí, tlakový hrnec, pomalý hrnec, pečení
Vývar můžete připravit několika způsoby, z nichž každý má své výhody a nevýhody.
Pomalu tažený vývar
Takto připravovaný vývar se nevaří, ale jen lehce probublává. Toho dosáhnete při teplotě 80 až 90 stupňů. Zeleninu vkládejte nejdříve v polovině přípravy, abyste zabránili jejímu zhořknutí. Nezapomeňte sbírat pěnu z vysrážené bílkoviny. Vývar táhněte 2-12 hodin.
Vývar v tlakovém hrnci
Pro někoho je vaření v papiňáku stresující záležitost, avšak nemusíte se bát. Moderní tlakové hrnce mají bezpečnostní pojistky, takže je vaření s nimi mnohem bezpečnější, než tomu bylo před lety. Výhodou je, že se vám významně zkrátí doba přípravy vývaru. V tlakovém hrnci vám stačí 45 minut, ale pro silný a chutný vývar vydržte zhruba 2 hodiny. Dávejte pozor na dostatečné množství vody.
Vývar v pomalém hrnci
Tento způsob vaření vývaru v sobě snoubí dlouhé tažení, které do vývaru přenese maximum účinných látek, a zároveň pohodlí. Při přípravě vývaru v pomalém hrnci totiž nastavíte program a čas a už se o něj nemusíte starat. Vývar v pomalém hrnci připravujeme cca 7-10 hodin. Nechce jej připravovat přes noc a ráno se vzbuďte už k hotovému vývaru.
Vývar v troubě
Vývar můžete připravit také v troubě na nízkoteplotní pečení. Nejprve na 230 stupňů opečete maso v pekáči a poté přidáte zeleninu, vroucí vodu a koření a přiklopené pečete na 90-100 stupňů 4-14 hodin. Výhodou tohoto způsobu je nízký odpar vody a to, že nemusíte sbírat vysráženou bílkovinu.
Koření a bylinky do vývaru
Mezi základní koření a bylinky, které se do vývaru nejčastěji přidávají, patří:
- sůl,
- pepř,
- bobkový list,
- nové koření,
- libeček,
- petržel.
Nemusíte se však bát ani netradičnějších kombinací podle toho, co vám chutná.
Co si dát do vývaru? Udělejte si vlastní Pho polévku
Mimo klasické a oblíbené nudle či kousků zeleniny můžete do vývaru přidat vlastně téměř cokoliv, co máte rádi. Inspirací vám může být i vietnamská polévka Pho Bo, jejímž základem je taktéž vývar s přidáním dalších chutných ingrediencí. Snadno tak můžete zpracovat zbytky z jiných jídel, které prostě vložíte do vývaru. Co můžete do vývaru například přidat a ještě tak zvýšit jeho výživovou hodnotu?
- vejce (uvařené natvrdo nebo ztracené vejce),
- avokádo,
- klíčky,
- výhonky,
- brambory,
- knedlíčky (játrové, zeleninové),
- cibuli,
- papriku,
- větší kusy masa,
- tofu,
- krutony.
Tipy na přípravu nejlepšího vývaru
- Přidejte do vývaru lžičku jablečného octa nebo šťávy z citronu. Kyselina pomůže díky chemické reakci uvolnit z kostí hodnotné minerály. Nemějte strach, takto malé množství citronu ani octu v polévce neucítíte.
- Zeleninu můžete do polévky přidat už na začátku nebo v průběhu vaření. Pokud ji přidáte už na začátku, všechny výživné látky se z ní uvolní do polévky. Někomu ani nechutná rozbředlá konzistence. Před koncem vaření můžete tedy vyvařenou zeleninu z polévky vyjmout a vložit tam novou, kterou jen krátce povaříte do požadovaného změknutí.
- Jestli chcete mít krásně tmavý/zlatavý vývar, přidejte do něj cibuli i se slupkou.
- Pokud zeleninu do polévky předem opečete na másle, dodáte jídlu ještě silnější výbornou chuť.
- Těstoviny do polévky vždy doporučujeme vařit a uchovávat zvlášť, aby se v polévce nerozvařily a nezakalily ji. To je možné udělat se všemi dalšími surovinami včetně masa a zeleniny.
- V případě, že máte tvrdou vodu, přidejte do vývaru špetičku jedlé sody. Ve tvrdé nebo studniční vodě jde maso špatně uvařit do měkka.
Tipy, co s vývarem: do mrazáku, do jídel i do hrnečku
- Zamražení na horší časy – pokud se vám podařilo udělat opravdu silný vývar z kostí, nalijte jej do tvořítek na led a následně použijte jako bujón při přípravě jídel. Jestli je vývar slabší, prostě ho nalijte do sáčků, sklenic nebo krabiček a použijte, až nastane čas.
- Vylepšení chuti jídel – při vaření omáček, polévek, ale třeba i rýže nebo jiných pokrmů, použijte místo vody vývar, který dodá jídlu plnější chuť.
- Výživná svačina na výlet – pro někoho to bude možná znít zvláštně, ale zkuste si místo čaje nalít do termosky čistý vývar a popíjet ho během pobytu venku. Dodá vám výživné látky, zahřeje i doplní pitný režim.
- Každodenní zdroj prospěšných látek – vývar můžete konzumovat každý den, a pokud zrovna nemáte chuť na klasickou polévku, stačí čistý do hrnečku. Vývar vydrží v lednici cca 5 dní, takže jej nemusíte vařit ani tak často.
Dokonalý hovězí vývar podle Pohlreicha
Dokonalý vývar podle Pohlreicha – suroviny |
|
Dokonalý vývar podle Pohlreicha – postup přípravy |
|
Silný zeleninový vývar plný chuti My Cooking Diary
Udělat zeleninový vývar tak, aby měl chuť, je možná ještě větší umění než uvařit vývar z masa. Jak na to?
Zeleninový vývar My Cooking Diary – suroviny |
|
Zeleninový vývar My Cooking Diary – postup přípravy |
|
Zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/
- https://www.yummypaleo.cz/
- https://www.mycookingdiary.cz/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Nejlepší recepty na výborný čočkový salát, který zvládne každý
Čočkový salát vás zasytí jako samostatný lehký pokrm, nebo je ideální jako příloha k masu. Inspirujte se těmi nejlepšími recepty na čočkový...
Jak udělat ty nejlepší tvarohové knedlíky? Známe recept!
Co dělat s přebytečným ovocem? Udělejte si výborné tvarohové knedlíky podle těch nejlepších a osvědčených receptů!
Máta – oblíbená léčivá bylinka nejen pro letní osvěžení
Máte máty plnou zahrádku nebo květináč a nevíte co s ní? Podívejte se spolu s námi na co všechno se hodí, jaké má účinky a jak ji nejlépe...