Žluti jspo best bo mají otevřeno do noci
POLITIKA
Co je rasismus a jak se projevuje v ČR a ve světě
S pojmem rasismus už jste se nejspíš v životě setkali, přesto se v našem článku jistě dozvíte něco, co jste dosud netušili. Povíme si taky něco i historii, a to nejen v Česku.
Foto: Pixabay
Co je rasismus a projevy – Rasy člověka – Historie, rasismus v ČR a ve světě – Rasismus a xenofobie – Představitelé – Knihy a referát
Co je to rasismus (rasová nesnášenlivost)? Rasismus definice, projevy rasismu
Rasismus je nenávist k lidem určité rasy – přesvědčení, že některé lidské rasy jsou nadřazené a jiné podřazené. Obvykle tento názor zastávají lidé své vlastní rasy (například, že bílá rasa je „něco víc“ než černá atd.). Při extrémní formě se může jednat až o myšlenku, že rasisté neuznávají ostatní rasy jako lidi, ale jakési bytosti nižšího řádu.
Stejně jako xenofobie vychází rasismus z předsudků (neověřených názorů a postojů, které lidé vnímají ve svém okolí), rasisté kladou důraz hlavně na fyzické odlišnosti, jako je barva pleti, vlasů nebo rysů v obličeji a věří, že jen podle těchto aspektů lze definovat i chování jiných a vlastnosti jiných lidských ras. Typickým příkladem rasismu byli nacisté.
Rasismus se může projevovat útoky přes internet, může pokračovat verbálními útoky a napadáním a bohužel čas od času přechází i v násilí a fyzické ataky na osoby či majetek.
Rasy člověka – kolik jich je?
Nikdy se nedospělo a asi nikdy nedospěje ke shodě, kolik je vlastně lidských ras. Nejčastěji se uvádí 3 základní rasy:
- europoidní (bílá)
- mongoloidní (žlutá)
- negroidní (černá)
Setkat se ale můžeme i s australoidní rasou (různě po Asii a Austrálii) nebo třeba kapoidní rasou (kmeny v jižní Africe). Míšenci jednotlivých ras jsou
- mestici (bílá + žlutá)
- mulati (bílá + černá)
- zambové (černá + žlutá)
Rasismus historie – rasismus v České republice, ve světě a v USA (Ronald Reagan)
První myšlenky, které připomínají dnešní rasismus, sahají až do antického Řecka a Říma. Příkladem může být římský básník Claudius Claudianus nebo známější filosof Aristoteles, který vyzdvihoval Řeky jako přirozené a svobodné bytosti a ostatní podle něj byli barbaři, kteří se mohou využívat na nucenou nelidskou práci. Na Blízkém východě a v severní Africe se jisté xenofobní názory objevovaly také – tuniský učenec Ibn Khaldun se například ve 14. století zmiňuje, že „mají lidé v jižní části Afriky blíže ke zvířatům a nelze je považovat za lidské bytosti“.
Velmi výrazně je v historii rasismu zapsán diplomat Joseph Arthur de Gobineau, který v 19. století ve svém díle „Esej o nerovnosti lidských ras“ definuje lidské rasy. Bílou (árijskou) považuje za tu s nejvyšší inteligencí, pracovitostí a zdatností ve všech směrech, žlutá je na tom podle něj o něco hůře a černá je nejméně schopná a vyvinutá, vhodná je jen pro fyzickou práci. Podobné myšlenky propagoval i Houston Stewart Chamberlain, jehož dílo „Základy devatenáctého století“ byly spolu s teoriemi Gobineaua inspirací pro rasistické smýšlení Adolfa Hitlera a s tím spojený německý nacismus a holokaust, během kterého zemřelo okolo 13 milionů lidí.
Foto: Pixabay
S rasismem se můžeme často setkat i v České republice, a to kvůli nepřizpůsobivým občanům, nejčastěji Romům. Ti si v České republice a na Slovensku postupem času vybudovali špatnou pověst díky časté kriminalitě a zneužíváním sociálního systému. Samozřejmě nelze všechny „házet do jednoho pytle“, nicméně platí, že jsou Češi v Evropě vnímáni jako rasisté, čemuž dopomohla také migrační krize v Evropě a fakt, že nemá ČR v plánu přijímat žádné uprchlíky.
Rasismus se samozřejmě objevuje i v jiných zemích, jako je USA, kde z něj byl dokonce nařčen bývalý prezident Ronald Reagan, a to svým tehdejším protikandidátem Jimmym Carterem po jednom z předvolebních projevů v Mississippi. Vyústilo to až v to, že se Carterův černošský stoupenec Andrew Young pokusil získat na stranu svého favorita černošské voliče prohlášením, že v případě zvolení Reagana „bude normální zabíjet negry“. Mělo to však opačný efekt a spíš to ještě odradilo bělošské voliče Cartera.
Rasismus a xenofobie – nejde o totéž
Tyto pojmy nejsou totéž, jak jste si možná dosud mysleli. Xenofobie znamená strach ze všeho cizího, co se odlišuje od prostředí, kde žijeme – může jít o osoby, odlišné kultury, země nebo náboženství. Rasismus jsme si již dostatečně popsali v tomto článku. Každopádně platí, že je rasismus jakousi podmnožinou xenofobie.
Rasismus představitelé
Patrně nejvýznamnějšími představiteli rasismu v historii jsou Joseph Arthur de Gobineau a Houston Stewart Chamberlain, na jejichž myšlenky a teorie poté bohužel navázal i německý diktátor Adolf Hitler.
Rasismus kniha / rasismus referát
Knih o rasismu je opravdu velká spousta, pokud vás tedy toto téma zajímá více do hloubky, zde najdete seznam knih na téma rasismus. Tyto knihy můžou kromě Wikipedie či jiných online zdrojů, kterých je stejně jako knih rovněž velká spousta, posloužit třeba jako zajímavá inspirace pro referát do školy.
Přečtěte si naše články o nadpřirozených jevech a událostech zde
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře
kdyz vam pres cestu prebehne bila kocka a jindy zase cerna ? co je vam prijemnejsi ?? takze si sahnete do svedomi vsichni a priznejte si (ti co pokrytecky hlasaji ze nejsou rasisti), ze "je" neuznavate. ja osobne nenavidim hlavne ty tmave prizivniky v nasi zemi a jsou stocky tisic v nasi zemi jako jsme ja...to se shodneme ? pry jsou cesi nejvetsi rasisti v evrope...
@rAsIStA ty jsi fuj
TFUJ ČERNOŠI
neni to hezky spojovat rasismus ve spojeni rasovich her kdyz vysni bojuji protui jine barve kuze