ZAJÍMAVOSTI
Bomby ve školách: Anonym odeslal výhružný e-mail na tisíce škol!
Do dvou a půl tisíc českých škol dorazil v úterý 3. září i dalších dnech anonymní e-mail. Vyhrožoval, že školy jsou podminované. Policie hrozbu vyvrátila a spustila vyšetřování, které poukazuje na útok ze zahraničí…
Foto: Profimedia
Výhružky o bombách na českých školách
V prvních dnech nového školního roku obdržely tisíce českých škol výhružný e-mail. Anonymní pisatel tvrdil, že ve školách jsou umístěny miny. Pozdější dopisy se lehce lišily v konkrétním sdělení i způsobu doručení.
Policisté všechny školy, které výhružky obdržely, prohledali a žádné výbušniny nenašli. Přestože je potřeba brát takové výhružky se vší obezřetností, podle kriminalistů nejsou příliš závažné. Na vyhodnocování hrozby dokonce spolupracují se zahraničními kolegy.
„Kriminalisté intenzivně spolupracují se zahraničními kolegy, a i odtud k nám plynou informace o tom, že relevance výhrůžek není vysoká. Tomuto i my podřizujeme naše opatření,“ prohlásila policie na síti X.
Vyšetřování vede k podezření na útok z ciziny
Policejní vyšetřovatelé intenzivně pátrají po viníkovi, přičemž pracují s více verzemi. Jelikož je autor zatím nedohledatelný, vyloučili možnost, že by za výhružkami stál někdo z řad studentů. Jsou známy případy, kdy se studenti podobnými způsoby snažili o zrušení výuky. Takový hříšník by však byl pravděpodobně dohledán a odhalen.
Kriminalisté pracují s pravděpodobnější teorií, podle které se jedná o útok ze zahraničí a má být součástí hybridní války proti Evropě. Obdobné výhružky totiž obdržely i školy na Slovensku a dalších evropských zemích. Jedna z možností tak poukazuje na hybridní působení z Ruska či jiné země.
Tuto variantu potvrdil i ministr vnitra Vít Rakušan. „Intenzita toho útoku, koordinovanost, to, že je to mezinárodní útok, to, že se týká určitého spektra zemí, tak na mě to určitě ten dojem vysoce koordinované akce dělá,“ řekl v rozhovoru pro ČTK.
Na případu pracuje vedle policie také Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě.
Bomby ve školách Praha, seznam
V anonymním výhružném e-mailu byl také stanoven čas útoku, ke kterému mělo dojít v úterý (3.9.) v poledne ve 12 hodin. Některé školy proto v tento čas nařídily evakuaci. Byly to například pražské základní školy ve Vinoři, na Praze 12 a 13.
„Obvolali jsme všechny školy. Těm, které obdržely výhružný e-mail, jsem jako předseda bezpečnostní rady nařídil jejich vyklizení k 11:30,“ uvedl starosta Prahy 13 David Vodrážka.
Česko zasáhnou extrémní srážky! Čtěte ZDE
Bomby ve školách na Slovensku
Ve stejné době obdržely podobné výhružné e-maily i školy na Slovensku. Jednalo se o základní a střední školy (celkem 270) i některá centra volného času. Bomba se údajně měla vyskytovat také v několika školách největšího bratislavského sídliště Petržalka.
Policie všechny prostory prohledala uložení bomb nikde nepotvrdila. Bylo zahájeno trestní řízení pro teroristický útok, přičemž pachateli hrozí až 25 let vězení. „Důrazně odsuzuji tento bezprecedentní čin zaměřený proti našim dětem, rodičům a pedagogům,“ uvedl ministr školství Tomáš Drucker.
Jak postupovat při bombových a dalších výhružkách
V reakci na výhružky vznikla specializovaná pracovní skupina vytvořená ze zástupců ministerstev školství, vnitra, policie a zmocněnkyň pro lidská. Ta pro školy vytvořila podrobný manuál, který popisuje, jak se při podobných výhružkách zachovat.
Poskytuje také návod, jak komunikovat nejen s policií, ale i s rodiči a s veřejností. Cílem doporučení je předcházet panice, zbytečnému šíření strachu a zároveň poskytnout rodičům i veřejnosti relevantní a pravdivé informace.
V neposlední řadě manuál poskytuje rady, jak v těchto situacích mluvit s dětmi. Tento konkrétní podklad je určen především učitelům, pedagogickým pracovníkům a ředitelům škol, kteří by měli v situacích spojených s pocity ohrožení děti uklidnit, podpořit a zajistit, aby se cítily bezpečně.
Jak reagovat na výhružnou zprávu v písemné formě (e-mail, sms apod.)
- Neotvírejte žádné přílohy a neklikejte na žádné odkazy.
- Informujte ředitele školy a odpovědné osoby.
- Informujte Policii ČR a domluvte se na dalším postupu.
- V případě potřeby iniciujte evakuaci podle svých interně stanovených postupů.
- Policii a jednotkám IZS asistujte. Pomoci můžete např. s vhodným informováním přítomných osob, zabráněním vstupu do objektu apod.
Jak reagovat na výhružný telefonát
- Zapište si ihned detaily rozhovoru.
- Pokud se vám zobrazuje číslo volajícího, zapište je.
- Nikdy nezavěšujte! Snažte se volajícího udržet na telefonu, ptejte se na detaily a sdělení si zapisujte.
- Informujte ředitele školy a odpovědné osoby.
- Informujte Policii ČR a domluvte se na dalším postupu.
- V případě potřeby iniciujte evakuaci podle svých interně stanovených postupů.
- Policii a jednotkám IZS asistujte. Pomoci můžete např. s vhodným informováním přítomných osob, zabráněním vstupu do objektu apod.
Kompletní manuál naleznete na webových stránkách Ministerstva školství.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Phishing, vishing a spoofing: Jak je poznat a co dělat?
Phishing a vishing jsou podvodná jednání spojená s kybernetickými útoky. Jak se šíří, jaká jsou rizika a na co si dát pozor, abyste nenaletěli?
Dlouhodobá předpověď počasí na 14 dní (18.11.-1.12.2024)
Předpověď počasí je pro nás důležitá v mnoha aspektech. Co nás čeká v následujících dvou týdnech? Na jaké teploty bychom se měli připravit?
Kdy bude pátek třináctého a proč je to nešťastný den?
Jak často se v kalendáři objevuje kombinace pátku a třináctky? Odkud se vzala pověra o tomto datu? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v...