V Brně na nádraží jsou nejhorší záchody a ještě se tam platí 15kč. Hrůza a bordel.
ZAJÍMAVOSTI
Brno hlavní vlakové nádraží - informace o přesunu a jméno
Foto: Pxfuel
Informace o hlavním vlakovém nádraží Brno-Šalingrad
Brno je město jako žádné jiné. Originální moravská metropole plná neopakovatelnosti v podobě vlastního „hantecu“. Brňáci tak mají své šaliny, Špilberk, vilu Tugendhat, hodiny na Svoboďáku, Zelňák, Prýgl, Masec, bary, restaurace, úžasné kavárny. Bohužel ale mají také své vlakové nádraží, na které již řádnou dobu „hází bobek“ (v hantecu výraz pro zanedbání).
Po dlouhých třenicích a tahanicích se ale věci daly konečně do pohybu a Brno se může těšit na nové nádraží. Reprezentativní vlakový uzel, pro který lidé v hlasování vybrali název BRNO-Šalingrad, napojený na vysokorychlostní tratě od Prahy, Břeclavi a Ostravy. Jeho finální polohu cca kilometr na jih od současného nádraží schválila v roce 2018 centrální komise Ministerstva Dopravy ČR a nyní už známe i jeho budoucí polohu.
Brno nádraží - aktuálně
V polovině července 2021 bylo definitivně rozhodnuto o nové podobě brněnského hlavního nádraží. Odborná porota, ve které zasedla architektka Eva Jiřičná nebo urbanista Peter Gero, vybrala v mezinárodní soutěži návrh nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects a rozhodnutí poroty potvrdilo i vedení města Brna a Správa železnic.
"Vítězný návrh v sobě podle poroty kombinuje odkaz na historické veřejné budovy s moderním přestupním uzlem a kvalitním veřejným prostranstvím. Klade důraz na brněnského genia loci i pečlivé posouzení praktického fungování nové budovy nádraží i jejího okolí," hodnotí vítězný projekt městský architekt a jeden z členů poroty Michal Sedláček. Jak bude nové brněnské nádraží vypadat, se můžete podívat tady.
Hlavní Nádraží v Brně – konečně přesun
Současné Hlavní brněnské nádraží se dlouhodobě nechávalo "dožít". Zanedbané okolí, nulové investice, ubohá úroveň. Všichni počítali s tím, že v současnosti bude již dávno v provozu nové nádraží. O přesunu nádraží o kilometr na jih se totiž mluví již téměř 100 let. Bohužel k tomu doposud nedošlo, neb v posledních cca 20 letech byly hlasy odpůrců toho přesunu tak silné, že staré nádraží na rozdíl od toho nového stále stojí a funguje v jakési provizorní podobě. Dnes už je ale rozhodnuto a postupně dojde k utlumování provozu současného nádraží, zatímco centrum města čeká velkolepá rekonstrukce. V tomto případě můžeme klidně směle říci – přestavba jako BRNO.
Foto: Youtube
Přesun nádraží v Brně – hlasování, ankety, referenda
Spory o místo, kde bude stát brněnské nové nádraží, se táhnou již několik desetiletí. Hned několikrát se v různých hlasováních, referendech, či anketách brňané vyslovili, že nádraží přesouvat nechtějí. Zejména pro jeho nesporně výhodnou dobrou dostupnost městskou hromadnou dopravou. Postupně se porůznu zpracovávali projekty, vizualizace až vše došlo tak daleko, že v roce 2015 si nechala zpracovat studii proveditelnosti tří alternativních variant i sama vláda ČR.
První a nejvíce doporučovanou možností bylo přesunutí hlavního nádraží o 800 metrů jižněji od stávající polohy - varianta Nádraží u řeky. Kromě odsunutí nádraží přicházelo v úvahu ještě zachování nádraží v centru - varianta Nádraží pod Petrovem, jenž počítala s posunem hlavního nádraží zhruba o 300 metrů západním směrem. Studie dále zpracovala i možnost, že by k přesunu vůbec nedošlo, tedy Nulovou variantu, a nádraží by tak zůstalo ve stávající podobě.
Vítězná varianta „Nádraží U Řeky“
O vítězném projektu a tedy o finální poloze nakonec v červenci 2018 rozhodla sama vláda ČR a svým rozhodnutím podpořila i totožné stanovisko centrální komise Ministerstva Dopravy ČR. Jako finální poloha nového brněnského nádraží byla vybrána varianta Nádraží u řeky. Investiční náklady přesunu se vyšplhají na 40,8 miliard korun. Následné napojení na vysokorychlostní tratě by mělo stát dalších asi 23 miliard a do městské infrastruktury bude nutné zainvestovat nejméně další 2 miliardy. Ale že se jedná o dobře vynaložené prostředky vám potvrdí každý návštěvník například brněnského Moto GP, kvůli němuž se doprava v Brně každý srpen mění na jedno víkend v hotové peklo.
Projekt vítězné varianty počítá s pokračováním dopravy podél současného nádraží k nově vybudovanému hlavnímu nádraží, které se bude nacházet podél ulice Rosické v blízkosti řeky Svratky. Nové nádraží bude vybudováno na mostní konstrukci, pod níž bude nový uzel městské hromadné dopravy. V rámci vytvoření nového uzlu městské hromadné dopravy dojde k rozšíření dostupnosti rozvojových oblastí jižněji od centra města. Nespornou výhodou je skutečnost, že varianta Nádraží u řeky navazuje na již provedené rekonstrukce dopravního uzlu a v mnohém má pouze „doplňkový“ charakter.
Název pro nové nádraží v Brně
O finální poloze tedy bylo jasno díky rozhodnutí samotné vlády. Ale Brno je Brno a tak do názvu nového nádraží si nenechalo kecat, zejména pak od nějakých „Cajzlů“ (v hantecu Čech, často zejména Pražák). V létě tohoto roku tedy vyhlásilo soutěž o název nového brněnského nádraží "Náš novej nádr". Do této soutěže obyvatelé Brna zaslali 1501 unikátních návrhů nového názvu.
Do prvního kola zaslalo svůj hlas 6428 lidí a na základě jejich hlasování bylo vybráno 10 finálních návrhů. V top desítce návrhů se sešly názvy s prvky hantecu, tradiční rivality mezi Brnem a Prahou, odkazy na historické osobnosti, či ryze humorné návrhy. Brněnští obyvatelé tak mohli vybírat z názvů jako Brno – Šalingrad, Praha – venkov, Brněnské Nádraží Franty Kocourka, Brno – Nádr McNádrface, Ždanovo nádraží, či klasického Brno – Hlavní nádraží. Do finálového hlasování se během října 2018 zapojilo 1 864 lidí a ti rozhodli, že by se nové nádraží mělo jmenovat Brno-Šalingrad (838 hlasů). O skutečném názvu každopádně rozhodne Drážní úřad společně s vedením města a SŽDC a výsledky ankety se nemusí řídit.
Brno-Šalingrad – budoucnost pro Brno
Jako někdo, kdo v Brně strávil několik let během studií, si nyní konečně dokáži představit, že v Brně nasednu na vlak a dojedu bez přestupu nejen do Práglu, ale třeba i do Paříže, Milána či Barcelony. Mám upřímnou radost, že autobusové i vlakové nádraží bude konečně na jednom místě. Bude možnost tam kdykoli bez problémů v Brně zaparkovat a nikdo se zde nebude bát okradení za bílého dne. Prostě že Brno získá novou čtvrť s nádražím, za které se není nutné stydět. Brno tak konečně bude mít to, co by pověstná „Zlatá loď“ mít měla!
Komentáře
Paní Olgo,
Vy patrně nebudete ze Šalingradu. Mně, jako rodilému brňákovi,se tento název moc a moc líbí! HLAVNÍ NÁDRAŽÍ mají v kdejaké... i v Práglu.
ŠALINGRAD forever!
Brno nemá na to peníze ani odvahu aby mělo další nádraží!!Aby mělo Hlavní nádraží a Dolní nádraží!!Praha ta ano mají Masarykovo Smíchovské Hlavní nádraží a nezbourat Tišnovské nádraží tak je tu další nádraží které mají!!
Proč tomu říkáte Šalingrad_ To je něco tak odporného!