ZAJÍMAVOSTI
Česko zasáhnou extrémní srážky, varují meteorologové
Od čtvrtka 12. 9. do neděle 15. 9. 2024 budeme podle meteorologů čelit v Česku vydatným až extrémním srážkám. Kterých krajů se varování týká a s čím se bude v nejbližších dnech potýkat Německo?
Foto: Pixabay
Počasí září 2024: Povodně – Německo, ČR, povodně aktuálně
Podle německých meteorologů na jihu a východu Německa spadne okolo 100 litrů na metr čtvereční a hrozí tak povodně tisíciletí. Vše závisí na předpovědi z numerických modelů GFS a ECMWF, která vypadá nyní pesimisticky, ale může se v průběhu ještě změnit.
Povodně se mohou týkat i České republiky a Rakouska. V důsledku velmi vydatných srážek se očekávají výrazné vzestupy hladin vodních toků s překročením stupně povodňové aktivity (SPA).
Předpověď počasí pro sobotu a neděli (14.-15.9.2024) udává místy silný až velmi vítr a výrazné ochlazení. Kombinace podmáčeného terénu a silného větru může způsobit polomy a vývraty stromů. Na většině území České republiky může napršet přes 100 milimetrů.
Meteorologové – varování, extrémní stupeň nebezpečí, CHMI výstrahy
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování platné od 12.9.2024 00:00 do 16.9.2024 00:00 pro následující kraje: Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj (Blovice, Domažlice, Horažďovice, Horšovský Týn, Klatovy, Nepomuk, Plzeň, Přeštice, Rokycany, Stod, Sušice), Ústecký kraj (Bílina, Děčín, Chomutov, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Roudnice nad Labem, Rumburk, Teplice, Ústí nad Labem, Varnsdorf, Žatec), Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj.
Povodí Moravy od úterního rána začalo předběžně snižovat hladiny vody ve vodních nádržích, aby zajistilo dostatečný prostor pro zachycení povodňových průtoků. Došlo k navýšení odtoku z vodních nádržích Vranov, Vír, Mostiště, Bystřička, Plumlov a Slušovice.
Státní podniky Povodí Vltavy a Povodí Labe čekají na přesnější předpověď počasí a podle té budou reagovat.
Povodeň vs záplavy: Rozdíl, jak vzniká povodeň?
Povodeň je zaplavení území vodou, která se vylila ze břehů vodních toků, nádrží (přehrady a rybníky), nebo která tyto břehy a hráze protrhla. Pozornost by tak měli tomu věnovat lidé, kteří bydlí v blízkosti potoka, řeky, rybníka nebo přehrady.
Záplavy mohou být způsobeny i z jiných zdrojů než vodních toků – například dešťové srážky nebo tání sněhu, čímž se vytvoří souvislá vodní plocha (stojatá nebo proudící).
Radar srážky, déšť
Český hydrometeorologický ústav rovněž doporučuje sledovat vývoj předpovědi počasí kvůli celé řadě nejasností.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jaké bude počasí v září 2024?
Jaké počasí bude v září 2024 v ČR? S nadprůměrnými denními teplotami se můžeme pomalu rozloučit a postupně se připravovat na chladnější podzimní...
Co je to babí léto a odkdy dokdy probíhá?
Snad každý z nás už se setkal s pojmem babí léto. Co to ale vlastně je, kdy začíná a kde se tento název vzal? Odpovědi na všechny tyto otázky...
Termíny jarních prázdnin podle krajů a měst
Podívejte se na přehlednou tabulku termínů jarních prázdnin pro školní rok 2024/2025 ⏳ podle krajů, měst a městských částí Prahy.