ZAJÍMAVOSTI
Co je inteligentní karanténa a jak zabrání šíření COVID-19 v Česku
Chytrá karanténa by měla pomoci v boji proti šíření nového koronaviru. Využívat se budou data o pohybu mobilních telefonů a údaje o používání platebních karet infikovaných lidí.
Foto: Pixabay
- Co je chytrá karanténa
- Smart karanténa a data od mobilních operátorů
- Data platebních karet
- Inteligentní karantéra a ochrana soukromí
- Bluetooth aplikace na sledování pohybu lidí
- Sdílení polohy přes aplikaci Mapy.cz COVID-19 – koronavirus
Co je chytrá karanténa nebo také inteligentní karanténa
Díky projektu chytré karantény, nebo také označované jako inteligentní karanténa, bude možné rychle zmapovat lidi, kteří se mohli nakazit novým koronavirem. Vše by mělo probíhat prostřednictvím monitorování pohybu mobilních telefonů a používání platebních karet u infikovaných osob. Za využití technologií bude možné v krátkém čase dohledat případné nakažené. Hygienici budou moci rychle kontaktovat všechny osoby, které se mohly nakazit nemocí COVID-19. Projekt se testoval na jižní Moravě, po Velikonocích by měl být dostupný pro celou republiku. Systém pro chytrou karanténu vytvořila skupina expertů, kteří se sdružují pod hlavičkou Covid19.cz. Nad projektem chytré karantény dohlíží náměstek Roman Prymula.
Smart karanténa a data od mobilních operátorů
Chytrá karanténa, někdy se také označuje anglickým slovem smart, bude sbírat data o pohybu nakažených, a díky tomu dohledávat osoby, které s nimi přišly do kontaktu (pokud dají souhlas). V celé akci bude zapojená armáda, jež pomůže zajišťovat vzorky na testy. Chytrá karanténa bude mapovat pohyb infikovaného člověka za posledních 5 dní. Využijí se data z mobilního telefonu a platební karty. Další osoby už se pak dohledají za pomoci pohovoru se zástupci hygieny. Jakmile bude dostupné očkování na covid 19, pak již toto nebude nutné.
- Lidem, kteří přišli do kontaktu s infikovaným, bude nařízena krátká karanténa a zajištěn bude co nejrychlejší odběr na testy.
- Limit je stanoven na 3 dny – během nich by měl člověk být otestován na přítomnost koronaviru.
- Když bude výsledek negativní, bude se takový člověk moci vrátit do běžného života bez omezení.
- Na test buď dorazí speciální odběrové vozidlo (armáda na to vyčlenila více jak dvě stovky vojáků), nebo si daný člověk může dojet vlastním vozidlem do odběrového centra.
Data platebních karet
Pro zjišťování pohybu infikované osoby se budou používat údaje z platební karty. Tedy místa, kde došlo k nákupu, nebo k výběru z bankomatu. Výše částek či za jaké zboží byly peníze utraceny, nikdo zjišťovat nebude. Chytrá karanténa bude fungovat 24 hodin denně – důležitá je rychlost pro izolaci nakažených. U řízeného promořování obyvatelstva bude Chytrá karanténa důležitá.
Inteligentní karanténa a ochrana soukromí
Mnozí se obávají o ztrátu soukromí – zejména co se týká pohybu mobilního telefonu. Tvůrci celého systému uklidňují, že k datům se nedostanou nepovolaní lidé a rozhodně ne stát. Pokud infikovaný člověk dá souhlas s využitím dat, bude jeho pohyb zaznamenávat do tzv. vzpomínkové mapy telefonista, jenž s ním bude dávat dohromady možný seznam osob, které se mohly nakazit. Následně budou všechna data o pohybu smazána, nikde se nebudou archivovat. Informace z dotazníku pak teprve poputují na hygienu, kde už ale žádná data o pohybu a platbách nebudou. Data o pohybu budou putovat jen mezi mobilními operátory a systémem telefonního centra, dále se nedostanou. Posvětil to Úřad pro ochranu osobních údajů i Český telekomunikační úřad. Na zpracování dat pak dohlíží auditorská společnost PricewaterhouseCoopers. Díky všem zmíněným opatřením, by počty nakažených koronavirem mohly výrazně poklesnout. Mohli bychom se pak dočkat návratu k normálu, kdy by se otevřely všechny obchody, restaurace, ale třeba i kasina.
Bluetooth aplikace na sledování pohybu lidí
- GPS lokátory slouží k přesnému zaznamenání vaší polohy. Dají se využívat pro nejrůznější způsoby – můžete dávat svým zákazníkům vědět, kde se nacházíte (pokud jim něco vezete, mohou vás například sledovat na mapě). Lokátory se ale používají na dohledání kradených automobilů, nebo pro nalezení ztracené peněženky. Chytré lokátory najdete v mnoha internetových obchodech. Při chytré karanténě se ale využívat nebudou.
- V některých zemích se používá Bluetooth ve spojení s aplikací pro lepší dohledání nakažených lidí. U nás se ale takto přesná data sbírat nebudou.
Sdílení polohy přes aplikaci Mapy.cz COVID-19 – koronavirus
Bojovat proti šíření koronaviru můžete také prostřednictvím aplikace Mapy.cz od společnosti Seznam. Funguje to jednoduše. Zapnete anonymní sdílení své polohy. Díky tomu bude možné určit, jestli jste se nacházeli v blízkosti člověka nakaženého nemocí COVID-19. Na mapě nebudou zobrazeny polohy nemocných, ale dostanete upozornění, že na stejném místě se nacházel pozitivně testovaný člověk. Více se dozvíte zde. Projekt počítá, že se do něj zapojí co největší počet uživatelů. Bojovat proti koronaviru můžete také dobrou náladou.
Komentáře