ZAJÍMAVOSTI
Co je to pieta a jaký je její význam?
Pietní akce se konají po celé republice každý rok. Lidé se připojují k celé řadě vzpomínkových setkání u příležitosti významných událostí v historii České republiky nebo k uctění památek obětí trestných činů.
Co je pieta – Pietní místo – Pietní akt
Praha – Brno – Ostrava
Pieta za oběti masakru 2023
Pohřební služba – Pietní šperk
Foto: Freepik
Pieta – význam, obraz
Pieta je latinský výraz pro zbožnou úctu, uctivý ohled a ohleduplnost. Italský výraz pietà znamená v překladu soucit, slitování, lítost apod.
Ve výtvarném umění je pieta zobrazením Marie s mrtvým tělem Krista v klíně.
Pieta socha, Vatikánská pieta
Pieta jako samostatný obraz se objevuje v plastice po roce 1300. Podobu a nákres přejímá následně i renesanční a barokní umění a rozšiřuje o anděly.
Socha Pieta – Vatikánská Pieta (italsky Pietà vaticana) v Římě je vrcholným sochařským dílem období renesance a Michelangelo Buonarroti ji vytvořil pro baziliku sv. Petra ve Vatikánu. Socha znázorňuje Marii, jak drží svého mrtvého syna Ježíše Krista poté, co byl sundán z kříže.
Pietní místo – co to je?
Jedná se o místo, které připomíná válečné události a oběti. Součástí pietního místa nejsou v žádném případě ostatky obětí.
Zákon č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech definuje pietní místo jako místo vyjadřující úctu, smutek, památku nebo zbožnost a rovněž jím také označuje válečný hrob. Pietní místo musí obsahovat informace o obětech, informaci o události, ke které se místo vztahuje. Hlavním posláním pietního místa je zachování památky obětí.
Pietní akt – význam
Cílem pietního aktu je důstojné uctění památky významných osobností nebo událostí, a to obvykle kladením květinových darů (květiny, věnce) v místě, které s danou osobností či událostí souvisí. Může se jednat narození nebo úmrtí významné osobnosti, odhalování pamětních desek, výročí bitvy, války apod.
Na pietní akt se zpravidla zvou členové vlády ČR, senátoři a poslanci, pozůstalí, pamětníci, veteráni, zástupci kraje, zástupci města, zástupci organizací, spolků a další lidé. Jako první pokládá květinový dar nejvýznamnější host a jako poslední jde většinou pořadatel pietního aktu.
Pietní místo: Praha, pietní akt na Vítkově
V Praze si pravidelně každý rok připomínáme letopočty 1848, 1918, 1945, 1968 nebo 1989.
Praha každoročně připravuje hromadné vzpomínkové akce při příležitosti výročí Pražského povstání a konce 2. světové války. Tehdy při Pražském povstání mezi 5. a 9. květnem 1945 zemřely přibližně tři tisíce Čechoslováků. Pietní místa jsou možná navštívit osobně a zapálit svíčku.
Praha k akci zveřejňuje interaktivní mapu pietních míst, kde je možné zapálit svíčku i online. Podle oficiálního webu Prahy mapa obsahuje detailní informace o jednotlivých památnících, jejich přesnou adresu nebo například počet vzpomenutých osob.
V hlavním městě se každý rok konají oslavy 17. listopadu, uskutečňují se pietní akce a připomínková setkání na Albertově, na Národní třídě a na Václavském náměstí.
Pietní akt k srpnovým událostem 1968 připomíná výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa a začátek okupace (21. srpna 1968).
K výročí Dne vzniku samostatného československého státu (28. října 1918) se slavnostně pokládají věnce a pietního aktu u národního památníku na Vítkově v Praze se účastní prezident, politici, zástupci armády, váleční veteráni a veřejnost. Tradicí je i závěrečný pochod vojáků.
Pietní místo: Brno
Brno je jedním z mála měst v České republice, které má zřízené pietní místo pro nenarozené a zesnulé děti na Ústředním hřbitově. Dominantou pietního místa je kříž, který vyrobil kameník podle návrhu městské příspěvkové organizace Správa hřbitovů města Brna.
Pietní místo: Ostrava
Město Ostrava, Moravskoslezský kraj a Fakultní nemocnice Ostrava se rozhodly uctít sedm obětí střelby z 10. prosince 2019 ve Fakultní nemocnici Ostrava vytvořením památníku jako trvalého pietního vzpomínkového místa. Památník je umístěný před vchodem do Fakultní nemocnice Ostrava v Ostravě-Porubě.
Pietní místa obětem střelby – Praha 2023, pieta za oběti masakru
21. prosince 2023 zastřelil student na Filozofické fakultě UK v Praze 14 lidí a dalších 25 zranil. Pietní místa vznikla přímo u fakulty na náměstí Jana Palacha a před Karolinem, rektorátem Univerzity Karlovy. Lidé tam zapalovali svíčky a pokládali květiny. Vláda ČR kvůli tragédii vyhlásila v sobotu 23. prosince státní smutek.
Zádušní mše za oběti střelby proběhla v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, dále v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla a v ostravské katedrále Božského Spasitele.
Vojenská pietní místa
V České republice existuje přibližně 90 000 vojenských pietních míst. Spolek pro vojenská pietní místa jich má přes 40 000 a zároveň mapuje vojenská pietní místa, osudy hrdinů i obětí všech konfliktů a válek na našem území i v zahraničí.
Pohřební služba – pieta
V České republice působí řada pohřebních služeb, které nabízejí pietní služby a piety. Služby jsou důležité pro rodiny procházejí vážným obdobím ztráty svých blízkých a způsobem, jak vyjádřit lásku a poctu zesnulému a uctít jeho památku.
Součástí pietních služeb bývá například příprava pietních síní, výroba pietních věnců a organizace pietních obřadů.
Pietní šperky, pietní šperky na popel, pietní přívěsek
V internetových i kamenných obchodech je možné zakoupit šperky na popel, které slouží jako památka na zesnulého. Přívěsky mají vnitřní dutinu, do které lze vsypat malé množství popela zesnulého a uzavřít těsnicím šroubem.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak zařídit pohřeb krok za krokem?
Organizace pohřbu bývá nesnadným úkolem. Vyžaduje spoustu zařizování a pečlivé plánování. V tomto článku najdete podrobný návod, jak...
Jak se vhodně obléknout na pohřeb?
Na pohřbu se loučíme se zemřelým, vyjadřujeme úctu jemu i jeho rodině. Pro takovou chvíli je důležité zvolit nejen vhodná slova, ale také...
Jak kondolovat k úmrtí blízkého člověka?
Jak kondolovat k úmrtí blízkého člověka? Kdy je vhodná příležitost vyjádřit upřímnou soustrast, jaká slova se hodí a jaká naopak nikoliv?