NÁVODY
Co jsou SCIO testy a jak se s nimi hlásit na vysokou?
Foto: Pixabay
Chystáte se na SCIO testy? Tohle všechno potřebujete vědět
O společnosti SCIO a jejích národních srovnávacích zkouškách je poslední dobou slyšet stále více. Společnost se stará o zkoušky, kterými testuje uchazeče o vysokou školu. SCIO testy mohou fungovat jako přijímací zkoušky, nebo se jejich úspěšným splněním naopak přijímacím zkouškám vyhnete a jste automaticky na danou školu přijati.
V praxi je potřeba se podívat na stránky SCIO, kde si najdete, které fakulty vysokých škol uznávají SCIO testy a jaké zkoušky je potřeba splnit a případně i jakou váhu daná zkouška má. Pokud tedy jdete na SCIO testy, vlastně to nijak nesouvisí s vaší vybranou vysokou školou, ale „soupeříte“ se všemi, kteří SCIO testy skládají také.
Jak se vyhodnocují SCIO testy?
SCIO testy se nevyhodnocují bodově nebo známkově, ale pomocí percentil. Nedostanete tedy například 20 bodů ze 30, nebo známku za 2, ale procentuální hodnocení toho, jak jste uspěli oproti ostatním uchazečům.
Pokud tedy dostanete například percentil 90 %, neznamená to, že jste odpověděli na 90 % otázek správně, ale že jste byli lepší, než 90 % ostatních uchazečů. Percentil 50 % znamená, že jste překonali 50 % uchazečů atd.
Vysoká škola pak obvykle stanoví percentil, který když překonáte, tak jste na školu přijati i bez dalších přijímacích zkoušek. To, o jaký percentil se jedná, v jakém termínu se zkouška koná a všechny informace se dozvíte na stránkách SCIO po rozkliknutí fakult VŠ a následném podrobném popisu toho, jak SCIO test pro danou vysokou funguje.
Kolik stojí SCIO test?
Základní registrační poplatek za jednu zkoušku je 510 Kč. V prvním termínu v prosinci je snížen pro ZSV (260 Kč).
V přihlášce budete mít na výběr z několika variant s doplňkovými službami. Výsledky všech jsou plnohodnotné a stejné, liší se v dodatečných službách:
- Mini, 510 Kč = jen zkouška
- Standard, 610 Kč = zkouška, analýza výsledku a šancí na přijetí, zpracování předběžných výsledků do 2 dnů po zkoušce
- Komplet, 875 Kč = zkouška, analýza, tištěné certifikáty s výsledkem, zasílání informací na mobil..
Kam po maturitě a jak si vydělat během vysoké? Podívejte se na tipy
Zkouška se nepovedla nebo se hlásíte na více vysokých?
SCIO test můžete zkusit, kolikrát chcete. Jestli vám nějaká zkouška nesedla, tak to můžete vyzkoušet při dalším termínu. Počítá se vždy ten nejlepší výsledek, kterého jste dosáhli. Proto doporučujeme SCIO testy řešit co nejdříve a nenechávat to na poslední chvíli. Dík tomu můžete zaprvé mít vše z krku opravdu brzy, a zadruhé, mít více pokusů, pokud se vám jedna zkouška nepovedla. Když půjdete až na poslední, budete mít jen jeden termín.
Naopak pokud se hlásíte na více vysokých škol, stačí vám jen jeden SCIO test. Ten pak společnost předá všem školám, na které se hlásíte. Můžete tak zvládnout všechny přijímací zkoušky na jeden zátah a vy si při úspěšné zkoušce jen vyberete ze školy, na kterou opravdu chcete.
Přestože typicky v maturitním ročníku jsou další povinnosti asi něco, co nechcete, tak zvládnout úspěšně přijímačky klidně i půl roku předem vám obrovsky uleví a naopak během samotné maturity toho budete mít na talíři daleko méně a po úspěšném složení této zkoušky už si můžete hodit nohy na stůl, zatímco jiní budou ještě řešit přijímačky.
Komentáře