Je mě líto, ale pro mě ve věku 90 let je to únavné a končím, neboť jsou to úoly pro základní školu.
ZAJÍMAVOSTI
Coronavirus – symptomy, projevy, úmrtnost a čím se šíří + mapa
Koronavirus se šíří po okolních zemích: co všechno byste o nákaze měli vědět, co nepodcenit a kterým radám na internetu rozhodně nevěřit? Vše v podrobném článku!
Foto: Pixabay
- Co je koronavirus
- Koronavirus: čím se šíří
- Koronavirus a těhotné
- Koronavirus v česku mapa – úmrtnost
- Koronavirus inkubační doba
- Koronavirus jak se chránit
- Corona virus roušky covid-19/ SARS-CoV-2
- Corona virus respirátor
- Koronavirus: dá se léčit?
- Příznaky koronaviru u seniorů
- Koronavirus: čím je nebezpečný
- Koronavirus: dá se přežít?
- Koronavirus alkohol
- Je koronavirus mor
- Koronavirus hra
- Koronavirus třes
- Coronavirus u štěňat
- Koronavirus kočka
- Coronavirus balíčky z Číny
Co je koronavirus
Koronaviry jsou viry, které se objevují u velké spousty zvířat, jako jsou například netopýři. Ve výjimečných případech mohou zmutovat a pak se přenést na další živočichy – například i na člověka. Koronavirů existuje obrovské množství, na člověka se jich zatím přeneslo jen sedm. Největší byly epidemie MERS a SARS. Aktuálně už celý svět straší SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2). – což označuje, že se jedná o těžký akutní respirační syndrom. Ještě nedávno se aktuální koronavirus označoval také jako 2019-nCoV.
Koronavirus: čím se šíří
Jak se nový koronavirus přenáší? Koronavirus patří mezi kapénkové infekce, které se šíří přes sliznice – tedy virus vdechnete – zasahuje horní a dolní dýchací cesty. Byl ale také zaznamenán přenos z těhotné matky na dítě. Nešíří se ale sám vzduchem, ale kapénkami – tedy v kapičkách, které nakažený vykašlává. Přenos je podobný jako u tradiční chřipky. Mimo hostitele (lidský organizmus) virus nepřežije více než pár hodin. Podle nových poznatů ale virus může na vybraných površích přežít i 72 hodin. Lidé by si měli důkladně mýt ruce mýdlem!
Koronavirus a těhotné
Lékaři v Číně již potvrdili, že přenos viru z matky na dítě během těhotenství, či po porodu je možný. Těhotné by měly být obezřetné a nezdržovat se na veřejných místech, kde hrozí nákaza (například kamenná casina, mnohem lepší jsou online casina, tam nic takového nehrozí). Zároveň by měly dbát zvýšené hygieny – hlavně rukou, odkud se vir nejčastěji dostane do dýchacích cest.
Koronavirus v česku mapa – úmrtnost
Celosvětové rozšíření nemoci můžete sledovat přímo z webové aplikace. Aktuální situaci v ČR se věnujeme v samostatném článku, který nepřetržitě aktualizujeme.
Jak ovlivní koronavirus turistický ruch a výběr dovolené
Koronavirus inkubační doba
Nejrizikovější skupinou podle lékařů jsou lidé starší 60 let, stejně tak lidé se špatnou imunitou, případně oslabení jinou probíhající nemocí (onkologické onemocnění, diabetes...). V menší míře se koronavirus objevuje mezi dětmi. Příznaky jsou podobné běžné chřipce – horečka, bolest svalů a kloubů, dušnost, únava a zejména suchý kašel. Inkubační doba je podle lékařů až 14 dní! Ve vývoji je více jak stovka očkovacích vakcín proti covid 19.
Koronavirus: jak se chránit
- Základem, jak se chránit před podobnými nemocemi, je hygiena rukou. Často si mýt ruce a ideálně desinfekčním mýdlem s vyšším obsahem alkoholu (60% a více).
- Nezdržujte se v místech, kde se pohybuje vyšší počet lidí
- Musíte také správně kašlat/kýchat – nezakrývat si ústa rukou, ale kašlat do rukávu nebo do jednorázového kapesníku (který obratem vyhodíte).
- Vyhýbejte se nemocným lidem – nebuďte s nimi v kontaktu!
- Používejte roušky (z nanovláken) a respirátory (se správným filtrem)
- Dodržováním těchto opatření se zamezí šíření viru a bude růst už jen počet vyléčených pacientů z koronaviru v Česku!
Corona virus roušky covid-19/ SARS-CoV-2
Tradiční roušky v boji proti koronaviru nemají žádnou účinnost. Běžné papírové roušky jsou vhodné pouze pro již nakažené, aby vir nešířili dále. Účinnost mají pouze roušky zhotovené z nanovláken, které mají schopnost viry zachytit. V prevenci jsou důležité také respirátory s aktivními filtry.
Corona virus respirátor
Respirátor s aktivním filtrem nasává okolní vzduch a zachycuje nežádoucí částice, aby se vám nedostaly do dýchacích cest. Při výběru respirátoru dbejte na správnou třídu – proti koronaviru je účinný respirátor s filtrem třídy FFP3!
Filtrační třídy u respirátorů | |
FFP1 | nízká koncentrace prachu / aerosolu (netoxické látky) |
FFP2 | střední koncentrace prachu / aerosolu (středně toxické látky) |
FFP3 | vysoká koncentrace prachu / aerosolu, toxické látky, viry, bakterie, spory, radiace, karcinogeny |
Koronavirus dá se léčit?
Jak postupovat v případě, že máte podezření na nákazu koronavirem? Zavolejte svému praktickému lékaři, případně na pohotovost, nebo na krajskou hygienickou stanici, kde vám poradí, jak dále postupovat. Rozhodně nechoďte na ambulance a do dalších zdravotnických zařízení, abyste případnou nákazu nešířili dále. Lék na koronavirus v této době neexistuje. Lékaři vzhlíží k látce Remdesivir, jehož účinnost na koronavirus se testuje. Původně to byl lék proti ebole, podává se formou infuzí. Jinak se nemoc léčí tradičními léky na tišení bolesti, případně srážení horečky (vyzkoušet také můžete osvědčené tipy na odhlenění). Tělo si musí s nákazou poradit samo. Není pravda, že by se nemoc dala léčit antibiotiky – ty jsou proti virovým nákazám neúčinná. Důležité je také omezit cestování do oblastí postižených nákazou.
Příznaky koronaviru u seniorů
Senioři mají mnoho chronických onemocnění, kvůli kterým se příznaky onemocnění nemusí projevovat. Příznaky mohou být podobné chřipce nebo nachlazení. Projevy onemocnění novým koronavirem se liší. Někdo má slabý průběh, jiní rovnou těžký. Jsou i tací, u kterých se mírný projev po pár dnech změní v těžký a je třeba takové pacienty hospitalizovat na odborných pracovištích.
Koronavirus: čím je nebezpečný
Zatím se průběh nemoci podobá chřipce. Rizikovou skupinou jsou lidé starší 60 let, případně lidé se sníženou imunitou nebo trpící jiným onemocněním. Průběh nemoci má příznaky zápalu plic. Protože na nemoc zatím neexistuje lék, je nutné nemoc tzv. „vyležet“. Lékaři a vědci aktuálně testují lék Remdesivir, který byl původně vyvinut na boj proti ebole.
Koronavirus: dá se přežít?
Nákaza koronavirem se dá přežít. Úmrtí se evidují velice přesně, zatímco počet nakažených není zcela jasný. U každého je průběh nemoci odlišný, ne všichni jsou následně vyšetřeni na přítomnost protilátek atd. Úmrtnost se zatím počítá v řádu nižších jednotek procent.
Koronavirus alkohol
Na internetu se šíří „zaručené“ návody, jak se v koronavirem vypořádat. Radí se, že před nákazou chrání pití alkoholu, ale také nosní kapky, nebo česnek. Nic z toho se nezakládá na pravdě a lékaři tyto možnosti vyloučili. Také není pravda, že by vir hubily chlorové přípravky. Nejlepší obranou je zůstat doma v karanténě a čas si zpříjemnit sázkou na internetu, kde vám nákaza koronavirem nehrozí.
Je koronavirus mor
Mnoho lidí se zajímá, jestli je koronavirus shodný s nákazou morem. Není, protože mor způsobuje bakterie, zatímco SARS-CoV-2 je virového původu (jak v domácnosti bojovat proti virům a bakteriím). Pokud ale mluvíme o příznacích plicního moru, jsou podobné – nemoc se také přenáší kapénkovou formou z člověka na člověka. Inkubační doba je ale v řádu dní (krátká) a projevuje se zvýšenou teplotou, třesavkou, bolestmi svalů a kloubů a únavou. Neléčená forma plicního moru má úmrtnost přes 90%. Léčba antibiotiky dobře zabírá.
Koronavirus hra
Na mobilních telefonech a počítačích si můžete zahrát hru Plague Inc., ve které se simuluje nákaza smrtící nemocí. Cílem hry je rozšířit nákazu po celém světě. Hra na čínských serverech zažila obrovský růst, aby byla nakonec zcela odstraněna. Pro našince však tato omezení neplatí a Plague Inc. si mohou zahrát, jak se jim bude chtít.
Naopak prostřednictvím hry Foldit - logické puzzle hry - lze najít skutečný lék na obranu proti koronaviru COVID-19.
Koronavirus třes
U některých pacientů se k vysokým teplotám přidává nekontrolovaný třes. Může trvat i několik minut a nelze s tím nic dělat, jen hlídat, aby si nemocný neublížil.
Coronavirus u štěňat
I psi mohou trpět tzv. koronavirózou. Neprokázalo se však, že by byla příbuzná s kmenem, který nyní ohrožuje celý svět, ani nebylo prokázáno, že by se mohl vir přenést na člověka. Zatím byl zaznamenán pouze jeden případ, kdy měl pes nakaženého majitele „lehce“ pozitivní test na přítomnost viru. Proto byl pes umístěn do karantény a je sledován. Nicméně se nepředpokládá, že by mohl být infikován „človečím“ koronavirem.
Koronavirus kočka
I kočky mohou chytit vlastní koronavirus a stejně jako u psů se jedná o zcela jiný typ kmenu a nákazy, která se na člověka nepřenáší. Nemusíte mít tedy obavy, že by vás mohla vaše kočka nakazit, nebo že by mohla zanést virus do vaší domácnosti. Onemocnění pro kočky však bývá často smrtelné.
Coronavirus balíčky z Číny
Obecně nejde jen o zásilky z Číny, ale panika není na místě. Vir bez hostitele, tedy lidského organizmu, nepřežije více než několik hodin. Balíčky z Číny a podobných destinací putují více jak několik dní, není třeba mít obavy. Vir se šíří kapénkově, tedy vdechnutím.
Komentáře
Má to prosím konec a dozvím se výsledek. Děkuji
Možná vim kdo je prenasec koronaviru je to Cibetka
Tak zrovna treba ty balicky z Italie nebo Ciny... vir v pohode na hladkem povrchu treba klice v chladu prezije 9 dnu. Takze pokud si objednate kliku nebo tezitko z Italie nebo mramorovou desku, a dojde do 9 dnu, pak tam vir mit muzete