Dobrý den, mohu potvrdit dle mých zkušeností, že solná jeskyně je pro člověka velmi prospěšná.pokud mi vyjde čas tak jedu do solné jeskyně a brala jsem tam i mou rodinu.Mé vnučce solná jeskyně vyléčila epilepsii a mě pomáhá na celý můj organismus, cítím se po té procedůře několik dní velmi dobře.Všem ji doporučuji, ale nejsou solné jeskyně všechny stejné.Já například mohu doporučit solnou jeskyni v Teplicích na severu Čech v ulici 28 října, která je opravdu nejlepší a to jsem byla ve 3 různých jiných.V této jeskyni jsem si připadala jako že jsem u moře.Na mé průdušky a jiné problémy mi velmi pomáhá.Stačí chodit 1x za měsíc, ale když jde někdo úplně poprvé, tak to jsem chodila každý týden a pak už jednou za ten měsíc. Přeji pěkný den , zdraví Vás Anička
RECENZE
Druhy a účinky soli - Epsomská, Himalájská, mořská a další
Foto: Depositphotos
Epsomská - Himalájská - Glauberova - Schüsslerovy soli - Černá - Inhalace
Epsomská sůl – účinky a kde koupit
Epsomská sůl je jen jiný název pro síran hořečnatý, tedy sloučenina síry, hořčíku a kyslíku. Svůj název dostala od města Epsom v Anglii, kde byla objevena. Existuje řada způsobů, jak Epsomskou sůl vyrobit, a také celá řada společností, která jí prodává, ovšem ve své podstatě jde o jednu a tu samou věc, tedy síran hořečnatý.
Epsomská sůl má řadu pozitivních léčivých účinků, ale je potřeba zmínit také fakt, že prakticky žádné nejsou vědecky ověřeny, takže jde spíše o zkušenosti lidí. Pozitivní dopad na lidský organismus může mít také díky hořčíku, který lidem obvykle chybí.
Epsomská sůl se velmi podobá klasické kuchyňské soli, ovšem má zcela jinou chuť, tedy hořkou a v podstatě je nepoživatelná a rozhodně ji nepřidávejte jako dochudovadlo.
Epsomská sůl se obvykle využívá jako sůl do koupele, ale také je možné jí ve formě kosmetických přípravků aplikovat přímo na kůži. Stovky let se používá jako projímadlo, ovšem je potřeba sůl vypít, což zvládnou jen silnější jedinci, kteří překousnou velmi odpornou chuť. Epsomskou sůl koupíte v lékárnách, specializovaných obchodech i lepších drogeriích.
Himalájská sůl – účinky
Himalájská sůl, ačkoliv to většina výrobců tvrdí jinak, se netěží v srdci himalájských hor, ale na úpatí Himálají v druhém největším solném dole na světě v Pakistánu.
Himalájskou sůl lze používat jako ochucovadlo namísto klasické kuchyňské soli. Zatímco je ale kuchyňská sůl obvykle "očištěna" od mnoha zdraví prospěšných látek, v Himalájské najdeme zdraví prospěšné látky jako hořčík, draslík, vápník, sodík, fosfor a železo. Právě od železa má Himalájská sůl růžové zabarvení.
Chuť soli je výraznější, než u klasické kuchyňské, a má celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví:
- kontroluje hladinu vody v těle
- reguluje krevní tlak
- vyrovnává pH v těle
- pomáhá s regulací cukru v krvi
- pomáhá absorbovat živiny v zažívacím traktu a tímto způsobem dodává tělu potřebnou energii
- zajišťuje zdraví cév, sílu kostí a fungování dýchací soustavy
- předchází křečím ve svalech
- vyživuje ledviny a žlučník
- podporuje zdravý spánek
- oddaluje příznaky stárnutí
- podporuje libido
Foto: Pixabay
Glauberova sůl
Glauberova sůl je známá také pod názvem mirabilit a z chemického hlediska se jedná o dekahydrát síranu sodného. Glauberova sůl se využívá pro krátkodobé detoxikační kůry jater.
Detoxikační kůra probíhá tak, že se 30g soli (1 polévková lžíce) rozpustí ve 250ml vody (1 hrnek) a vypije. Den před očistou nejezte těžká jídla a v den očisty pouze šťávy a vývary. V den očisty je vhodné mít zcela volno a pouze odpočívat.
Po očistě jezte 3 dny lehká jídla, abyste nepřetížili organismus, který je po kůře velmi vyčerpaný.
Sůl z Mrtvého moře - účinky mořské soli do koupele
Sůl z Mrtvého moře je chuťově velmi hořká a není tak vhodná jako ochucovadlo. Díky účinkům, kdy zlepšuje revmatické, artritické a kožní potíže (lupénka, ekzémy, alergie), uvolňuje bolest těla a svalů, vyživuje a uklidňuje pleť, stimuluje cirkulaci krve, se využívá do koupele nebo jako součást kosmetických přípravků.
Podívejte se na informace o mořské soli – proč je moře slané?
Foto: Pixabay
Schüsslerovy soli
Schüsslerovy soli jsou někdy označovány také jako tkáňové soli, buněčné soli, biochemické soli nebo zkráceně biominerály. V principu se jedná o takové minerály, které jsou nedílnou součástí lidského těla, ale tělo si je neumí samo vytvořit. Je tedy potřeba je do organismu dostat ve formě potravy.
Schüsslerovy soli se tedy nejčastěji konzumují při nedostatku různých minerálních látek. Mnohdy jsou nesprávně označovány jako homeopatika, ovšem fungují na úplně jiném principu. Zatímco homeopatika se snaží o léčbu takzvaně "podobné léčí podobné", kdy léčiva vyvolávají stejné symptomy jako nemoc, kterou léčí, tak Schüsslerovy soli léčí nerovnováhu minerálů tím, že potřebné látky tělu dodávají.
Mezi homeopatika jsou Schüsslerovy soli zařazovány z toho důvodu, že jsou extrémně ředěny a to až na potenci D6 (1:1 000 000) až na D12, tedy 1:1 000 000 000 000, což by měla být koncentrace minerálů z běžné potravy.
Maldonská sůl
Maldonská sůl je mořská sůl, kterou používají ti nejlepší šéfkuchaři. Jedná se o sůl vyráběnou společností Maldon Sea Salt Company, která má mírnější a dokonce lehce nasládlou chuť.
Velmi charakteristický je tvar Maldonské soli, která je vločkovitá, tedy nikoli zrnitá, jako běžná sůl. Právě díky jemné chuti a nezaměnitelnému tvaru se Maldonská sůl používá na již hotové pokrmy, které Maldonská sůl krásně ozdobí a zanechá příjemnou chuť.
Černá sůl
Černá sůl je zvláštním typem takzvané vulkanické soli. Těží se v sopečných oblastech Indie a Pákistánu. Chemické složení černé soli je chlorid sodný (NaCl), tedy klasická kuchyňská sůl, ovšem černé zabarvení získala díky obsahu železa, siřičitých složek a dalších minerálů.
Černá sůl má chuť po vejcích, takže je to velmi oblíbené ochucovadlo veganských pokrmů, kdy chuťově nahrazuje jiné neveganské potraviny. Využívá se také proti pálení žáhy, nadýmání, ale také pomáhá při čištění střev.
Inhalace soli
Inhalace je jedním z nejstarších a nejosvědčenějších léčebných postupů. Jedná se o vdechování vodní páry, která je obohacena o různé esence a minerály, například ze soli. Inhalace soli pomáhá pří mokrém i suchém kašli, prokrvuje sliznici a pomáhá lékům dostat se na místo a účinně působit.
K inhalaci soli se používá obyčejná mořská sůl, která by neměla vadit ani alergikům. Další bylinky a látky se přidávají podle toho, jaké zrovna onemocnění vás trápí.
Foto: Pixabay
Kloktání solí
Kloktání soli, respektive slané vody, je léčebná metoda, na kterou nedají mnozí dopustit. Postup je takový, že se do skleničky vody rozpustí 1 až 3 lžičky soli (možné je použít kuchyňskou, himalájskou i mořskou) a sklenička se postupně za zhruba 2 minuty po malých množstvích vykloktá. Tento postup se pakuje 3 až 4 krát denně.
Kloktání slanou vodou pomáhá při bolestech v krku a zvlášť při bakteriálních onemocnění, kdy sůl zahubí bakterie v krku. Pozor ale na přesolení vody, kdy by až moc slaná voda mohla při kloktání poškodit krční sliznici.
Pokud s kloktáním nemáte zkušenosti, doporučujeme spíše zvolit méně slaný roztok, a poté případně přidávat tak, aby to právě vám nejvíce vyhovovalo.
Druhy soli
O všech možných druzích soli jsme si již napsali ve článku výše. Berte vždy v potaz, že ne každý druh soli se hodí jako ochucovadlo, a ne všechny byste měli používat jako koupelovou sůl. Každý druh soli je vhodný k jinému účelu, takže ať už hledáte vhodnou sůl k inhalaci, koupeli nebo k jídlu, měli byste si vždy pečlivě vybrat.
Kolik soli denně – denní dávka
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je doporučená denní dávka 5 gramů soli. Berte ovšem v potaz váhu člověka. Například u dítěte je doporučená denní dávka nižší.
Sůl je pro organismus velmi potřebná a neměli bychom jí zcela vynechávat, ovšem nadmíra soli je velmi škodlivá. Pozor tedy na přesolování a také na pokrmy z rychlého občerstvení, které sůl obsahují ve velkém.
Solná lampa
Solné lampy se vyrábějí z Himalájské soli a při zahřátí svíčkou nebo žárovkou se z ní uvolňují soli, které pozitivně působí na nás organismus. Solné lampy jsou také skvělým doplňkem domácnosti a při rozsvícení dovedou krásně navodit atmosféru.
Foto: Pixabay
Solná jeskyně
Další zajímavou léčebnou metodou je pobyt v solné jeskyni. V té se pohodlně usadíte a necháte blahodárně působit sůl, která se nachází všude okolo. V jeskyních lze i přenocovat, což je velmi zajímavý zážitek, který si mohou zažít i celé rodiny s dětmi.
Homeopatie - vše co potřebujete o alternativní medicíně vědět
Komentáře