Elektronická občanka – jak ji vyřídit a jaké služby egovernmentu nabízí
Občanský průkaz s integrovaným čipem – eObčanka má všem držitelům v mnohém usnadnit život. Co všechno eObčanka nabízí a jak ji zařídit?
Elektronický občanský průkaz, neboli elektronická občanka či e občanka, eobčanka, e-občanka
Pokud si budete žádat o výměnu občanského průkazu, rozhodně si zvolte jeho moderní variantu eObčanku, která přináší celou řadu výhod a úřady ji vydávají již od 1. července 2018.
Díky novým občankám konečně vstoupíme do 21. století! Zjednodušeně se jedná o běžný občanský průkaz, který je ovšem uvnitř vybaven elektronickým čipem, jenž umožňuje online prokazování totožnosti či uložení kvalifikovaných či autentizačních certifikátů (datová schránka, elektronický podpis) a mnoho dalšího.
eObčanka je také speciální obslužná aplikace pro používání elektronického průkazu (bez této aplikace by nebylo možné elektronický občanský průkaz plnohodnotně používat).
Pozor, nepleťte si eObčanku s eDokladovkou. Ta slouží jako alternativa ke klasickému občanskému průkazu a díky ní můžete prokazovat svou totožnost mobilním telefonem.
Občanka s čipem
Díky novému občanskému průkazu nemusíte se vším chodit na úřady. Nemusíte si hlídat úřední dny a hodiny – vše nově vyřešíte online ze svého počítače – stačí vám k tomu nová elektronická občanka s čipem – e-Občanka!
Jejím prostřednictvím se můžete připojit do Portálu občana na Gov.cz, kde najdete všechny dostupné úřady. Nabídka se bude v následujících měsících postupně rozšiřovat. Díky nové občance získáte přístup do aplikace eReceptu.
Gov.cz – všechny informace na jednom místě
Na adrese gov.cz se nachází Portál veřejné správy a najdete zde mnoho cenný informací. Přes tyto stránky také můžete přistupovat online k jednotlivým úřadům a díky ověření elektronické občanky s nimi i plnohodnotně komunikovat. Vyřídit můžete celou řadu úřednických úkonů, aniž byste se museli zvedat z pohodlí svého domova nebo kanceláře.
Online dnes už zvládnete i vyhledávání v katastru nemovitostí
Aplikace eObčanka – instalace, identifikace, služby
Abyste mohli využívat všechny výhody elektronického občanského průkazu – eObčanku – je třeba provést několik důležitých kroků.
- Aktivovat identifikační funkci čipu zadáním přístupových kódů k identifikačnímu certifikátu (IOK a DOK) – doporučujeme toto provést hned na úřadě při přebírání občanského průkazu (ale lze to provést i později).
- Pořídit si čtečku čipových karet (Smart Card) a připojit ji k PC nebo telefonu (některé počítače už mají čtečku integrovanou, není nutné ji pořizovat, ale ve většině případů to nutné bude).
- Nainstalovat obslužnou aplikaci eObčanka – identifikace. Je nutné připojení k internetu. Přes tuto aplikaci pak budete dále spravovat všechny možnosti, které vaše eObčanka nabízí. Zatím je dostupná pouze aplikace pro PC (aktuálně systém Windows, nicméně MacOS a Linux budou následovat), ale časem by se také měla objevit i pro mobilní telefony (které se s některými modely čteček také umí propojit).
Video: Proč si eObčanku (elektronický občanský průkaz) pořídit?
Čtečka občanského průkazu – software a čtečka e občanky
Pro práci s novým občanským průkazem budete potřebovat čtečku čipových karet (Smart Card). Tím docílíte spojení elektronické občanky s PC a následně budete moci provádět další úkony. Čtečku čipových karet zakoupíte v každém obchodě s IT vybavením – ceny startují kolem 200 Kč.
Někteří ji možná máte doma – některé banky je dávaly svým klientům pro přístup do internetového bankovnictví. S největší pravděpodobností půjdou použít i tyto čtečky. Jinak takový přístroj se k počítači nejčastěji připojuje pomocí USB rozhraní, s mobily pak některé modely umí komunikovat přes Bluetooth.
Pořídit čtečku s vlastní klávesnicí? Má to smysl? Není nutné, aby vaše čtečka měla integrovanou klávesnici, ale z hlediska bezpečnosti je to lepší – zadaný kód neputuje přes počítač, kde by mohl být odchycen případným škodlivým softwarem (malware, keylogger...).
Naopak čtečka s vlastním displejem není nutná – velice často se na displeji objevují mylné instrukce a pokyny. Je lepší se řídit jen tím, co vypisuje aplikace na počítači.
Video: Návod na zřízení eObčanky – jak jednoduše na registraci
E-government
Hlavní myšlenkou tzv. e-governmentu je využití moderních elektronických nástrojů pro správu veřejných věcí. Tedy aby veřejná správa byla k občanům vstřícnější, přátelštější, dostupnější, rychlejší a ve výsledku i levnější.
Budování jednotlivých pilířů e-governmentu v ČR probíhalo mezi lety 2007–2013 s využitím strukturálních fondů EU. Jako první vznikla síť kontaktních míst veřejné správy Czech POINT. Rovněž byl spuštěn systém datových schránek a vznikl také systém základních registrů. A budování a zlepšování služeb probíhá i nadále.
Je dost možné, že v budoucnu díky e-občance budeme moci z pohodlí domova vyřešit senátní a komunální volby.
Výhledově se také můžeme těšit, že jednou za dalších aplikací na e-občance bude třeba možnost přidat si PID lítačku.
Žádost o vydání občanského průkazu – kde vyřídit žádost o nový občanský průkaz
Od 1. 7. 2020 je získání občanského průkazu velice jednoduché. Zažádat lze na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. To je velká změna oproti dřívějšímu způsobu, kdy se mnozí museli vracet do místa svého trvalého bydliště apod.
Vyřizování občanského průkazu – jak na vyřízení nového občanského průkazu – Co potřebuji?
Při vydávání nového průkazu musíte předložit svůj starý občanský průkaz, případně doklad o změně nebo doklad potvrzující nový údaj (například diplom). Při žádosti k vydání prvního občanského průkazu je potřeba předložit rodný list, eventuálně ještě doklad o státním občanství, pokud by byly nějaké další pochybnosti.
Díky nové občance pak budou úkony jako je ověřování totožnosti hráčů na českých poker hernách mnohem jednodušší a pohodlnější.
Foto na občanku
Fotka na občanský průkaz už dávno není vyžadována. Fotografie je pořizována přímo na pracovišti při vyřizování žádosti. Totéž nově platí i pro řidičské průkazy. Pokud by někdo chtěl použít vlastní fotografii pořízenou u fotografa (pozor, musí splňovat přísné požadavky), lze ji poslat datovou schránkou přes formulář pro odesílání údajů a fotografie občana pro žádost o občanský průkaz datovou schránkou.
Výměna občanského průkazu 2025 / Propadlá občanka
V případě konce platnosti občanského průkazu, kdy jeho platnost končí do půl roku, nebo při změně ze zákona (diplom, sňatek...), je vydání nové eObčanky zdarma. Výměna bez zákonných důvodů během platnosti je zpoplatněna 200 korunami (nad 70 let je zdarma).
Výměna při ztrátě, odcizení nebo poškození činí 200 Kč – do tohoto spadá i propadlý občanský průkaz.
Jak dlouho trvá nová občanka
Standardně trvá vyřízení občanského průkazu 30 dní a nebude vás to stát žádný poplatek. Ale je možné si připlatit za expresní vydání – do 5 pracovních dnů vás bude stát 500 Kč a do 24 hodin pak 1000 Kč.
Výdej občanských průkazů – jak na vyzvednutí občanského průkazu
Občanský průkaz si vyzvednete u úřadu, kde jste o něj požádali, případně na pracovišti (úřadu s rozšířenou působností), které jste si vybrali v žádosti.
Platnost občanského průkazu
Jak dlouho má platnost nová eObčanka? Nový elektronický občanský průkaz má platnost 10 let. Je-li však průkaz vydán dětem mladším 15 let, pak má platnost pouze 5 let. U občanů starších 70 let je platnost 35 let.
Zákon o občanských průkazech
Vydávání dokladů se řídí zákonem o občanských průkazech 269/2021 Sb. Jeho plné znění naleznete třeba zde.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
ČTÚ: přehled operátorů a předvoleb, mapa pokrytí
Český telekomunikační úřad je ústředním orgánem státní správy ČR, má na starosti elektronickou komunikaci, ale také poštovní služby. Vede jej...
Co je status studenta? Výhody pro studenty VŠ
Zajímají vás informace ohledně náležitostí statusu studenta pro studenty vysokých škol? Podívejte se na článek, kde naleznete i seznam výhod.
Dálniční poplatky a známka v Rakousku
Vydáváte se na dovolenou autem po Evropě? Potom se vám budou hodit aktuální informace o dálničních známkách v Rakousku.