ZAJÍMAVOSTI
Hodina Země - co to je a proč se zhasínají světla
Proč se zhasínají světla po celém světě přesně na jednu hodinu? Která země to odstartovala, kdo za tím stojí a jaký to má význam? Tyto a další informace o akci Hodina Země 2023 (Earth Hour) se dočtete v článku!
Foto: Facebook/HodinaZemeCR
Co je Hodina Země 2023
Hodina Země je projekt, který má upozornit na klimatické změny po celé zeměkouli. Akci zavedl Světový fond na ochranu přírody už v roce 2007 v Austrálii. V Sydney tehdy zhasla na hodinu světla na budově opery. V dnešní době se do akce zapojuje celý svět. Česká republika se připojila poprvé v roce 2010 a od té doby se účastní této akce každý rok.
Hodina Země probíhá vždy poslední sobotu v březnu. Letošní rok nebude výjimkou, světla u nás zhasnou v sobotu 25. března 2023 ve 20:30 a znovu se rozsvítí ve 21:30. Do akce se můžou zapojit města, obce, firmy, ale také domácnosti a jednotlivci. Letos se k Hodině Země připojí nejméně 110 obcí, v Praze na hodinu zhasne Petřínská rozhledna, v Ostravě Nová radnice, v Ústí nad Labem Mariánský most.
Až se v sobotu večer všude kolem vás setmí a neuvidíte žádná rozsvícená světla, není to výpadek elektřiny. To se lidé zapojili do záchrany planety a zhasnutá světla jsou způsobem, jak upozornit ostatní, že se něco děje!
Proč se zhasínají světla
Zpráva, kterou kampaň šíří po celém světě, je, že musíme šetřit s energiemi a využívat více obnovitelné zdroje. Upozorňuje na změny klimatu všude ve světě a vliv člověka na oteplování planety. Cílem akce je povědomí o tom, jak naše spotřebitelské chování ovlivňuje planetu a životní prostředí na ní. Kvůli energetickým úsporám se například v českých zemích v roce 1916 zavedlo také střídání zimního a letního času.
Nejedná se pouze o světlo a úsporu energií během jedné hodiny, kdy se akce koná. Lidé, společnosti i obce, které se do akce přihlásí, se zavazují k úsporám energií a vody na celý rok. Úspora vody je stejně důležitá jako omezení pálení fosilních paliv.
Hodina Země 2023 - jak se k akci připojit
Na stránkách akce Hodina Země pro Českou republiku se můžete přihlásit jako jednotlivec, ale také můžete zapojit svou firmu. K nahlédnutí je zde také mapa všech měst a obcí, firem a organizací a také jednotlivců, kteří se k akci již připojili v české republice. Můžete se podívat, jak je u nás akce rozšířená.
Součást přihlášky je váš klimatický závazek. To je seznam věcí, ze kterých si můžete vybrat, které chcete příští rok plnit. Je zde i možnost vlastního závazku, pokud takový máte. Zajímavostí je, že u jednotlivých závazků ihned vidíte, jak velká průměrná roční úspora to je.
Veselé Velikonoce - podívejte se na různá přání k Velikonocům
Příklady klimatických závazků:
- Změním vytápění našeho domku z uhlí na obnovitelné zdroje
- Vzdám se letu mimo Evropu
- Stanu se veganem
- Omezím jízdy autem na polovinu
- Snížím teplotu vytápění v našem bytě alespoň o 2 stupně Celsia
- Zavedu třídění bioodpadu
Více závazků najdete v přihlášce. Také se dozvíte průměrnou roční úsporu těchto závazků. Já už mám svoji vyplněnou. Můžete mě najít na mapě a přečíst si, jak vypadají mé závazky. Přidáte se? Pokud potřebujete ještě trochu popostrčit, podívejte se na video Earth Hour 2023!
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zimní a letní změna času 2024: kdy se mění čas?
Podívejte se na informace ohledně změny času, který se v Česku střídá už spoustu let. Kdy je letní čas a kdy zase zimní? Díky našemu článku...
Mezinárodní den žen: Kdy, proč a jak se slaví a co dát za dárek?
V tomto článku se dozvíte, proč a jak slavíme Mezinárodní den žen, a můžete se inspirovat tipy na přání a dárky pro ženu, kterou chcete potěšit.
Kdy je mezinárodní Den otců?
Za rohem je Den otců, svátek, který si zaslouží víc pozornosti. Kdy se slaví u nás a kdy ve světě? Všechno, co byste chtěli vědět...