ZAJÍMAVOSTI
Informační technologie si začínají podmaňovat výrobní provozy
Rozlišovat mezi informačními a provozními technologiemi začíná být v moderních výrobních podnicích čím dál tím těžší. Obě tyto skupiny se čím dál tím více sbližují, až se jednou nakonec setkají na jediné společné platformě.
Hranice mezi IT a OT se rozplývají - Jak najít to správné řešení? - Virtuální veletrh IT meets OT
Foto: virtualni-veletrhy.cz
Informační technologie si začínají podmaňovat výrobní provozy
Není to ani tak dávno, kdy si průměrná menší česká výrobní firma vystačila s jedním vlastním „ajťákem“, který se všem staral o počítače. Většinou to byly počítače v kancelářích a řešily se na nich banality. Ve výrobě se informace ukládaly a zpracovávaly na papíře. Zdá se vám tato vzpomínka úsměvná? Věřte, že pro některé firmy u nás je toto stále běžná realita. Pravda je, že jich ale naštěstí rychle ubývá.
Nenechte si utéct virtuální veletrh IT meets OT od 2. do 4. března 2021
Spolu s tím, jak se ve výrobě začínají čím dál tím víc uplatňovat hi-tech stroje a moderní technologie, ve firmách začíná narůstat potřeba IT gramotnosti. Většina z těchto nových zařízení automaticky vyžaduje připojení k internetu a nedá se ovládat jinak než přes počítač, ať již vestavěný nebo externí, nebo jiné smart vybavení, jako je například tablet nebo chytrý telefon. Zvyšují se nároky na lokální sítě a kybernetickou bezpečnost. Firemní IT oddělení se rozrůstají.
Mohlo by se zdát, že početné a funkční IT oddělení pod vedením osvíceného CIO je vrcholem, kterého výrobní firmy mohou dosáhnout. Pokud navíc toto oddělení bude schopné dobře spolupracovat s nejen s výrobou, ale i s ostatními provozními úseky ve firmě (CIO a COO budou kamarádi), pak už není co víc si přát. Opak je pravdou. I když je tento stav bezesporu lepší než mnohá realita, kterou firmy musí žít, k cílovému stavu má ještě daleko.
Rozlišovat mezi IT a OT už přestává dávat smysl
Informační technologie (IT) se zabývají procesy a metodami sběru, ukládání (včetně cloudových řešení) a práce s daty a s informacemi, včetně automatizace těchto procesů. Do této oblasti spadá i práce s tzv. velkými daty - Big data. Oproti tomu provozní technologie (OT z angl. operational technology) mají za úkol řešit vše, co se týká provozu firmy, tedy i samotné výroby. Dnešní moderní výrobní podniky jsou vybaveny nejmodernějšími výrobními stroji, roboty, automatizačními linkami apod., které jsou všechny připojeny k nějaké komunikační síti. Jsou řízeny a programovány prostřednictvím softwarů a jsou nedílnou součástí podnikových informačních systémů (ERP).
Vazbu mezi ERP systémy a systémy pro automatizaci výroby tvoří výrobní informační systémy (MES). K řízení (správě) dat o výrobcích a s nimi spojených pracovních procesech jsou určeny systémy PDM (z angl. Product Data Management). Další nadstavbou těchto systémů pak představují systémy PLM (z angl. Product Lifecycle Management), které se zabývají celým životním cyklem výrobku. Určit v této situaci ostrou hranici mezi IT a OT je velmi obtížné, spíš již úplně nemožné.
Myšlenka konvergence IT a OT ale vůbec není nová. Na potřebu připravit firmy na tuto novou situaci upozorňovala poradenská společnost Gartner již v roce 2011, tedy o dva roky dříve, než byl oficiálně představen koncept Průmysl 4.0. Dnes je tento trend považován za jeden z hlavních stavebních kamenů tohoto konceptu. A pochopitelně také za samotný základ internetu věcí (IoT).
Jak najít to správné řešení?
Na tuto otázku pochopitelně neexistuje jednoznačná odpověď. Pro každou firmu se hodí jiné, každá firma má jinou výchozí pozici a také jiný cíl, kterého chce dosáhnout. Pro někoho může být klíčová rychlost uvádění nových výrobků na trh – ten pravděpodobně nejdřív sáhne po nějakém nástroji, který umožňuje virtuální prototypování, vizualizace, simulace, vytváření digitálních dvojčat či virtuální uvedení do provozu. Pro jiného může být největším přínosem digitalizace účetnictví či obecně celé administrativy, včetně například implementace prvků umělé inteligence. Další se může chtít zaměřit na zefektivnění vnitropodnikové logistiky anebo skladového managementu. Jsou provozy, kde se jako největší pomocník může ukázat nasazení rozšířené či virtuální reality.
Ať již jsou preference dané firmy jakékoliv, jedno by si měla pohlídat vždy: aby bylo řešení, které se jí nabízí, přesně škálované podle její velikosti a potřeb.
„IT meets OT“ – virtuální veletrh pro středně velké firmy
Tématu sbližování IT a OT technologií se věnuje třídenní virtuální veletrh, který se bude konat od 2. do 4. března 2021. Představí se na něm dodavatelé softwarových i hardwarových nástrojů a řešení vhodných pro menší a střední výrobní podniky.
Virtuální formát je v tomto případě víc než symbolický: přesně totiž vystihuje hlavní myšlenku celé akce – prolínání fyzických a virtuálních světů. Samozřejmě, že k volbě tohoto způsobu přispívá i současná stále velmi špatná situace vzhledem k pandemii Covid-19, nicméně i kdyby nebyla, pořadatel, kterým je Industry Education – vzdělávací platforma pro výrobní podniky – by zřejmě nevolil jinak. Digitalizace veletrhů či jiných výstav totiž otevírá spoustu možností, které „live eventy“ neposkytují, jako například dlouhodobou archivaci obsahu, možnost vytěžení detailních statistik, neomezené možnosti komunikace a mnoho dalšího.
Pokud vás zajímá téma uplatnění informačních technologií v průmyslu anebo jste jen zvědaví, jak vypadá 3D virtuální veletrh uskutečněný na platformě společnosti Sabre, „přijďte“ se podívat. Registrace je již spuštěna a je zcela zdarma.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
První virtuální průmyslová výstava u nás
Neprováhejte možnost být u premiéry virtuálního veletrhu✅. První odborné B2B setkání výrobců a opraven forem s odborníky a dodavateli.