Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn
NÁVODY
Internetová jazyková příručka – Ústav pro jazyk český
Někdy se stane, že nevíte, jak máte napsat některé slovo, jak použít čárku ve větě atd. Ze zapeklité situace vám pomůže Ústav pro jazyk český, který nenabízí pomoc pouze online!
Foto: Pixabay
- Ústav pro jazyk český (ÚJČ)
- Akademická příručka českého jazyka
- Pravidla českého pravopisu – český jazyk online
- Příručka ÚJČ AV ČR – internetová jazyková příručka online
- Jazyková poradna ÚJČ AV ČR
Ústav pro jazyk český (ÚJČ)
Ústav pro jazyk český AV ČR, zkráceně se také používá ÚJČ je vědecký ústav Akademie věd České republiky. Zkoumá současný jazyk a mapuje historii. Ústav také poskytuje služby veřejnosti – zejména, co se týká poradenství v jazykových otázkách. Možnosti, jak dostat odpověď na jazykový zádrhel, nebo jakoukoli palčivou jazykovědnou otázku, si probereme v následujícím článku.
Akademická příručka českého jazyka
Jestliže pracujete s českým jazykem často a potřebujete si neustále oprašovat své vědomosti, perfektně se k tomu hodí Akademická příručka českého jazyka (2. rozšířené vydání), za kterou stojí kolektiv autorů Ústavu pro jazyk český. Jedná se o výkladovou část Internetové jazykové příručky, kterou najdete online na stránkách Ústavu pro jazyk český.
Pravidla českého pravopisu – český jazyk online
Podobně jako si na internetu můžete velice rychle najít pravidla MMA nebo jiných sportů jako je Judo, případně pravidla karetní hry poker, lze si podobně dohledat libovolnou nejasnost týkající se pravidel českého pravopisu. Je na to ideální Internetová jazyková příručka (případně se zde lze ujistit ve správnosti užití výrazu, použití interpunkce a mnoho dalšího). Můžete v ní pomocí fulltextového vyhledávání najít vše potřebné doslova za pár sekund. Pravidla českého pravopisu ale nemusíte hledat jen na stránkách Ústavu pro jazyk český – stačí se podívat na pravidla.cz, kde si rychle najdete všechny základy, dále třeba na pravopisne.cz, nebo na nechybujte.cz. Ale pozor: stoprocentní jistotu správnosti budete mít jedině z Ústavu pro jazyk český. Všechny zmíněné zdroje ale převážně vycházejí z ÚJČ, takže jejich využití můžeme doporučit. Pokud se třeba připravujete na státní maturitu z češtiny, tak se určitě vyplatí s těmito zdroji pracovat.
Příručka ÚJČ AV ČR – internetová jazyková příručka online
Hlavní kapitoly online Internetové jazykové příručky ukrývají další podkapitoly, které se detailněji věnují zvolené problematice. Můžete si oprášit pravidla pro psaní čárek ve větách a souvětí. Stránky ÚJČ AV ČR jsou plné zajímavých lingvistických témat, jež jsou velice čtivě zpracována.
- Výslovnost
- Pravopis – hláska a písmeno, hranice slov
- Pravopis – interpunkce
- Pravopis – velká písmena
- Morfematika
- Slovotvorba
- Slovotvorba – přechylování
- Tvarosloví – podstatná jména
- Skloňování obecných jmen
- Skloňování osobních jmen
- Skloňování zeměpisných jmen a názvů institucí
- Tvarosloví – přídavná jména
- Tvarosloví – zájmena
- Tvarosloví – číslovky
- Tvarosloví – slovesa
- Větná stavba
- Zkratky, značky, čísla a číslovky
- Dopisy a grafická úprava písemností
- Příručka Pravidla českého pravopisu a lingvistické pojmy
Jazyková poradna ÚJČ AV ČR
A když si opravdu nejste jistí a odpověď na svůj lingvistický problém nenajdete na stránkách Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky, můžete svůj dotaz položit odborníkovi na telefonu. Telefonická linka je v provozu v pracovní dny. Než však vytočíte číslo, ujistěte se, zda se už podobná záležitost neřešila v Internetové jazykové příručce, nebo se neobjevila v Zajímavých dotazech. Rozhodně nevolejte, že nevíte, jak správně psát mě a mně! A už vůbec nevolejte, pokud narazíte na problém při hraní Scrabble, od toho tu jsou slovníky. Dejte si také pozor, zda váš dotaz vůbec souvisí s češtinou. Například vysvětlení slova kurzarbeit je snadné najít kdekoliv na internetu.
Telefonické dotazy na Ústav pro jazyk český | |
Telefonní linka jazykové poradny | 257 531 793 |
Provozní doba | od 10 do 12 hodin a od 13 do 15 hodin |
Dotazy lze zasílat i poštou a e-mailem. Složitější a obsáhlejší otázky se mohou dočkat odpovědi pouze formou placené expertizy. Vyhotovení písemných odpovědí a posudků je zpoplatněno a tazatelům se zasílá poštou nebo e-mailem. Výše ceny se určuje podle náročnosti – minimum je 300 Kč + DPH + poštovné.
Písemné žádosti je možné posílat na poštovní adresu:
- Jazyková poradna
- Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
- Letenská 4
- 118 51 Praha 1
Tazatelé by měli připojit svůj e-mail pro případné konzultace a upřesnění ceny.
O písemnou placenou expertizu lze žádat i na e-mailu „poradna at ujc.cas.cz“. Do předmětu zprávy uveďte „Žádost o vypracování odpovědi na jazykový dotaz“. Poradenství po e-mailu ale jazyková poradna neposkytuje – využijte proto uvedenou telefonní linku Ústavu pro jazyk český.
Jak udělat maturitu? Je maturita z matematiky povinná?
Zdroje: Wikipedia, ÚJČ
Komentáře
již tuto sobotu bude ukončena možnost přihlášení do aktuálního kola akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone. Laboratoř je unikátní akcelerační program, který pomáhá nastartovat či rozvíjet projekty společenské inovace s využitím informačních a komunikačních technologií. Naším společným cílem je úspěšně nastartovat projekt se sociálním dopadem na desítky tisíc uživatelů. Díky účasti v Laboratoři byste dostali možnost spolupráce se zkušenými mentory a konzultanty, propojení na ekosystém sociálních inovací a komunitu investorů, získali byste finanční podporu projektu (grant až do výše 100.000 Kč na vývoj produktu) či bysme Vás podpořili při vstupu na český i zahraniční trh. Více informací o Laboratoři najdete na webu - https://www.laboratornadacevodafone.cz/o-programu. - html.V případě zájmu se prosím registrujte zde: https://www.laboratornadacevodafone.cz/o-programu/ - prihlaska.html.Deadline pro přihlášení je 31.10. 2020. V případě dotazů se na mne neváhejte obrátit. Děkuji a přeji pěkný den. S pozdravem, Mirka Kočíková, Nápad roku/Laboratoř Nadace Vodafone.