NÁVODY
Jak na mouchy octomilky a jejich vyhubení?
Asi každý už se setkal s otravnými malými muškami v kuchyni, kterým se taky přezdívá octové, ovocné, vinné nebo banánové mušky. Jak se tohoto hmyzu zbavit?
Foto: Pixabay
Co na octomilky / co platí na octomilky / jak se zbavit mušek octomilek
Octomilky měl už někdy doma snad každý. Tento drobný hmyz, který naštěstí není nijak zdravotně škodlivý, si domů můžeme přinést na nakaženém ovoci už z obchodu nebo nám do kuchyně vletí oknem – láká je vůně zbytků potravin či ovoce. Velice rychle se množí – do přezrálého či nahnilého ovoce nakladou klidně až 400 vajíček, ze kterých se do 3 dnů se vylíhnou další.
Jak se tohoto dotěrného hmyzu zbavit? V prvé řadě je důležité udržovat v kuchyni maximální čistotu – nenechávat volně ležet ovoce či zeleninu. Jakmile je přezrálé a začne kvasit, je to pro octomilky doslova ráj. Takové ovoce ale nevyhazujte do odpadkového koše – tím byste si moc nepomohli. Rovnou jej odneste do popelnice.
Na kuchyňské lince byste neměli nechávat zbytky jídla, měli byste také pravidelně umývat nádobí a poté nalít do dřezu přípravek na odstranění zbytků a mastnoty – Savo na odpady bude ideální. Jediná kapka z ovoce, šťávy nebo piva octomilky svou vůní přiláká. Nenechávejte proto na lince ani nedopité sklenice, plechovky nebo láhve.
Zajímavým pomocníkem může být při invazi mušek také vysavač. Nalákejte je na kousek přezrálého nebo už hnijícího ovoce, a až se na něj hejno slétne, na maximální výkon je vysajte. S octomilkami se můžete setkat i po sběru hřibů či hub, raději je hned zpracujte třeba do mrazáku.
Není dobré ani přelévání pokojových květin, do mokré hlíny octomilky rády kladou vajíčka. Řešením může být také pořízení masožravé květiny.
Foto: Pixabay
Octomilky likvidace – jak zlikvidovat octomilky / lapač octomilek
Účinným lapačem octomilek je klasická lepící mucholapka s názvem „Beruška“. Nalepíte ji v blízkosti okna – vylučuje feromony, otravný malý hmyz se naláká. Insekticidy obsažené v „Berušce“ je pak zahubí. Existují také podobné pásky s názvem „Slunečnice“ nebo „Jablíčka“.
Další metodou je připravit past – do misky nebo jiné nádoby dejte:
- přezrálé nebo nejlépe už nahnilé kousky citronu, jablka, banánu nebo hroznového vína
- může ale klidně jít i o ovocnou šťávu, džus, víno nebo pivo.
- nádobu poté pevně překryjte potravinovou fólií
- do ní udělejte vidličkou nebo jehlou dírky
- octomilky vletí dovnitř, ven už by se ale neměly dostat
Podobně jako komáři ani octomilky nemají rády vůni koření, obzlášť pak hřebíček. Navštivte v otevírací době některý ze známých supermarketů a zásobte se jím. Poté rozložte toto pro člověka voňavé koření po různých místech v kuchyni – silné aroma mušky vyžene.
Dá se sehnat také elektrický lapač octomilek, který hmyz přitahuje UV světlem a pak je elektrickým proudem zabije. Je tichý – o jeho přítomnosti nebudete v kuchyni ani vědět.
Po boji s octomilkami se zdarma podívejte na poslední díl seriálu TV Nova Ulice
Komentáře