NÁVODY
Jak se chránit před výpadky elektrického proudu?
Máte strach, že během bouřek nebo při výpadcích elektřiny přijdete o rozdělanou práci, nebo dojde k poškození zařízení? Braňte se!
Foto: Pixabay
Výpadky proudu jsou nepříjemné!
Zejména v letních měsících meteorologové varují před častým výskytem bouřek. Podle odborníků bude četnost těchto extrémních meteorologických jevů v budoucnu narůstat. Připravit bychom se měli nejen na bouřky, ale také vichry, u kterých hrozí časté výpadky elektřiny. Kvůli tomu můžete přijít o rozdělanou práci na PC, ale také může dojít k poškození dalších zařízení, která jsou právě připojená do rozvodné sítě.
Bez proudu? Nenechte se zaskočit výpadkem elektriky!
Při práci na PC se může stát, že ztratíte data i za několik hodin. V extrémním případě můžete přijít o kompletní data na discích, jež lze obnovit jedině ze zálohy. Výpadky elektřiny také bývají často spojeny s živelnými událostmi, jako jsou bouřky, vichřice... Například varovný systém MeteoUNIQA od UNIQA pojišťovny v loňském roce rozeslal jen za měsíc červen 136 tisíc varovných zpráv (byl to rekord) před blížícím se extrémním počasím. Podle vědců bychom se měli připravit, že v celé Evropě bude četnost bouřek, krupobití, silných větrů stoupat. Oborníci doporučují, aby se na to zaměstnavatelé a také domácnosti připravili a zabezpečili se proti přerušení dodávek elektrické energie. Až si budete pořizovat třeba počítač na hry, tak pamatujte i na nějaký záložní zdroj!
Jaké problémy s dodávkou elektrické energie mohou nastat?
- Ztráta napájení (blackout)
- Krátkodobý pokles
- Napěťová špička
- Dlouhodobé podpětí (brownout)
- Dlouhodobé přepětí
- Rušení v síti (šum)
- Změna frekvence
- Napěťové rázy
- Harmonické zkreslení
Světla stále svítí: elektrocentrály a záložní zdroje
Přerušení dodávky elektrické energie je vždy nepříjemné. U firem, které potřebují energii nejenom na počítače, je to doslova kritické. Pokud nejde jen o počítače či servery, ale třeba výrobní stroje a další provoz. Takové společnosti se proti těmto nepříjemným událostem chrání záložními zdroji energie, jako jsou mobilní či stacionární elektrocentrály. Menší agregáty jsou přitom finančně dostupné i pro domácnosti. „Každá elektrocentrála ovšem potřebuje určitou dobu, než se rozběhne a začne elektřinu dodávat. Toto prodlení sice většinou čítá jen zhruba minutu či dvě, přesto pro některá zařízení představuje problém – typicky pro stolní počítače. Předejít tomu, aby se počítač vypnul, a vy jste tak přišli třeba i o hodiny rozdělané práce, lze pomocí takzvaných UPS,“ podotýká Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. Čím je doba náběhu kratší, tím dražší takové elektrocentrály či případná řešení na ochranu proti výpadku proudu dražší. Není nic horšího, než když máte rozehraný pokerový turnaj a vypadne vám proud. Na to byste také měli pamatovat.
Výpadky proudu většina zaměstnavatelů řeší, ale neměli byste na to zapomínat, ani když máte například home office.
UPS: Ochrana při výpadku proudu, nebo při poklesu napětí
Problém nemusí nastat jen při plném výpadku elektrické energie. Pro zařízení jsou nebezpečné i poklesy napětí. Na to se hodí UPS (Uninterruptible Power Supply, nebo také zdroj nepřerušovaného napájení), což je zařízení, jehož základní funkcí je dodávat energii v případě výpadku energie, ale také zajišťovat stálé napětí. Respektive levnější zařízení monitorují tok, a jakmile zaznamenají zakolísání, ihned se přechází na záložní zdroj energie. Oproti základním elektrocentrálám UPS reaguje mnohem rychleji, nečeká se na rozběh celého stroje.
Základem UPS je akumulátor – neustále nabitá baterie, na kterou se okamžitě přepne a ta začne dodávat potřebnou energii. Nevýhodou UPS je, že nevydrží dodávat energii tak dlouho jako elektrocentrály. U UPS se udává maximálně několik desítek minut. Využívají se také pro překlenutí doby, než naběhnou elektrocentrály, anebo abyste si stihli veškerou práci uložit a počítač korektně vypnout. U UPS je také potřeba hlídat stav baterie, či baterií. Nejčastěji se jedná o bezúdržbové olověné baterie typu VRLA, jejichž životnost je mezi 3 až 5 lety. Po takové době se doporučuje baterie vyměnit za nové. Dají se běžně dokoupit, jen je potřeba věnovat pozornost kompatibilitě akumulátoru a záložního zdroje.
UPS se vyplatí pořídit i k hernímu PC, abyste nepřišli o postup ve hře. U online her je také nutné pamatovat na případné záložní připojení, které není náchylné na výpadek proudu (například mobilní). Při pokusu stát se profesionálním hráčem videoher, je UPS doslova nutnost.
Pravidla pro zabezpeční počítače proti výpadkům proudu platí i pro home office, kdy nechcete přijít o rozpracovanou práci.
Jak zjistit výpadek proudu online – kde aktuálně nejde proud?
Pokud už jste bez proudu, spotřebiče máte zabezpečené, pak vás bude zajímat, jak zjistíte důvod poruchy a případný termín nápravy. Jedním ze zdrojů může být linka společnosti ČEZ, nebo web bezstavy.cz. To ovšem platí, když je společnost ČEZ vaším dodavatelem. V tabulce níže najdete kontakty na ostatní distribuční společnosti.
Výpadky proudu aktuálně – poruchy
Distributor | Web | Linka pro poruchy |
ČEZ Distribuce | bezstavy.cz | 800 850 860 |
E.ON Distribuce | www.eon-distribuce.cz/elektrina | 800 22 55 77 |
PREdistribuce | www.predistribuce.cz | 800 823 823 |
Konec světa - předpovědi, kdy a jak přijde na Zemi apokalypsa
Zdroje: tisková zpráva, Wikipedie
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Co znamená about:blank v prohlížeči a jak to odstranit
Zobrazuje se vám při spuštění prohlížeče jen prázdná stránka a podivná adresa "about:blank"? ⛔ Podívejte se, co to znamená a co se s tím dá...
Jak se píše zavináč? ⭐Návod pro každého⭐
Se zavináčem má problém stále více lidí. Na české klávesnici ho totiž jednoduše nenajdeme. Podívejte se na tento jednoduchý návod.
Co je to Tik Tok a v čem se skrývá jeho nebezpečí?
Sociální síť TikTok se v posledních letech stala tou největší konkurencí pro Facebook, Instagram nebo YouTube, zřejmě ale také bezpečnostní...