NÁVODY
Jak se zbavit mšic bez chemie?
Foto: Pixabay
Profesionální přírodní postřik na mšice - Postřik na mšice domácí výroba - Postřik na mšice z kopřiv - Postřik na mšice z octa - Biologická ochrana proti mšicím - Parazitující vosička - Rostliny odpuzující mšice - Nepřátelé a spojenci mšic
Mšice jsou velkým postrachem zahrad především během jara a na začátku léta. V průběhu léta jejich činnost ustává, obvykle to ale neznamená, že by tenhle malý obtížný hmyz úplně zmizel. Zpravidla se jen stěhuje a je připravený se hned zase rychle rozmnožit na novém hostiteli. Některé druhy například pravidelně střídají dřeviny a byliny a při troše nepozornosti nás mohou po svém zmizení překvapit někde úplně jindy. Mšice dokážou napadnout snad všechny pěstované rostliny od ovocných stromů po okrasné květiny. Vysáváním šťáv poškozují především listy, které se začnou deformovat a kroutit a napadená rostlina přestává růst
Profesionální přírodní postřik na mšice
Proti mšicím nám pomůže celá řada profesionálních postřiků na ekologické bázi. Jejich účinnou látkou jsou přírodní oleje, které škodlivému hmyzu zalepí dýchací otvory a zahubí ho. Přípravek Rock Effect používá pongamový olej z indického dubu, Prev-B2 obsahuje pomerančový olej a bór. Nevýhodou těchto přípravků je, že působí jen kontaktně - škůdce musí postřik přímo zasáhnout.
Postřik na mšice domácí výroba
Přípravek s olejovým základem si můžete zkusit vyrobit i sami doma. Někteří zahrádkáři doporučují dobře promíchat jakýkoliv rostlinný olej s vodou v poměru 1:10. Podobně by měla fungovat i směs Coca-coly s vodou (1:1) a někdo zas doporučuje mýdlovou nebo jarovou směs (v takovém případě je třeba postříkat opatrně jen napadená místa a ideální je druhý den rostliny opláchnout čistou vodou).
Postřik na mšice z kopřiv
Kopřivový odvar je klasika, a pokud vás už nezbaví mšic, zafunguje alespoň jako skvělé hnojivo. Použít můžete buď nálev - čerstvě utržené rostliny necháte louhovat v horké či studené vodě několik hodin nebo takzvanou jíchu - nálev zraje minimálně tři týdny. Ke kopřivám můžeme přidat pelyněk, který mšice také odpuzuje.
Postřik na mšice z octa
Ocet pomáhá nejen proti chemtrails (mrk mrk), ale údajně také proti mšicím. Stačí přidat trochu octu do vody a postříkat postižená místa. Podobně jako v případě mýdla je dobré rostliny druhý den opláchnout čistou vodou. A určitě to s octem nepřehánějte, ať si nezamoříte půdu a rostlinám neublížíte více než samotné mšice.
Biologická ochrana proti mšicím
Kromě různých postřiků můžeme nechat přírodu, ať si se mšicemi poradí sama, nebo ji k tomu tomu můžeme trochu popostrčit. Mšice mají řadu přirozených nepřátel v rostlinné i živočišné říši. Je ale třeba si uvědomit, že jen ve střední Evropě existuje přes 800 druhů mšic a ne každá jednotlivá metoda může fungovat na konkrétní druh.
Parazitující vosička
Jednou ze zcela přírodních metod, kterou můžete nasadit proti mšicím, je parazitující vosička Apidius colemani. Malé černé vosičky, které si objednáte i po internetu, kladou do mšic vajíčka, jejich vývoj pak mšice znehybní a následně úplně zabije. Napadené mšice navíc vylučují feromon, který přiměje další mšice odpadnout na zem, kde většina z nich také zahyne.
Z mumifikovaných mšic se za dva týdny líhne nová generace vosiček - takový bonus zdarma v boji proti škůdcům.
Rostliny odpuzující mšice
Odpuzující účinky proti mšicím má hned několik rostlin. Například lichořešnice větší prý kromě mšic odpudí i housenky, mravence, slimáky nebo myši. Mšicím se nebude líbit ani na záhoně, na kterém roste máta, levandule, měsíček lékařský nebo afrikán.
Nepřáteli mšic jsou slunéčka a škvoři, mravenci jim pomáhají
Mšicím se obecně nebude dařit na pestrých zahradách, které poskytují útočiště jejich hlavním nepřátelům - slunéčkům, škvorům, pestřenkám nebo zlatoočkům. Velkými spojenci mšic jsou naopak mravenci. Ti ze mšic získávají takzvanou medovici a nejenže své "hmyzí krávy" chrání před nepřáteli, ale dokonce jim i pomáhají přemísťovat se za novými zdroji potravy.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak na mouchy octomilky a jejich vyhubení?
Asi každý už se setkal s otravnými malými muškami v kuchyni, kterým se taky přezdívá ovocné, vinné nebo banánové mušky. Jak se tohoto hmyzu...
Rostlina rýmovník - kde ho koupit a jak ho pěstovat?
Rýmovník je oblíbená rostlina, kterou můžeme pěstovat i v domácích podmínkách. Rýmovník je velice ceněný pro své léčivé vlastnosti.
Přehled levandulových statků a farem v České republice
Máte rádi vůni levandule? Zaujala vás levandulová pole na cestě jižní Moravou? Podívejte se s námi, co jednotlivé farmy v ČR nabízejí.