Ani podívat bych se tam nešel,
ZAJÍMAVOSTI
Jak se žije v Kataru: Zákony, pravidla, zvyky a specifika
Na Mistrovství světa ve fotbale 2022 do Kataru míří přes milion fanoušků. Jak se v této arabské zemi chovat, jaké jsou zde zákony a specifika? Probereme vše, od pravidel oblékání až po dostupnost alkoholu. V některých oblastech je život v Kataru na hony vzdálen tomu evropskému, přesto se zde při dodržování základních pouček můžete cítit jako doma.
Průvodce Katarem – Obecné zákony
Celní předpisy – Alkohol – Práva žen – LGBT+
Oblékání – Chování na veřejnosti
Foto: Pixabay
Hodnocení zákonů a specifik Kataru: 6,8/10
- Zákony: mnoho pro nás běžných věcí je v Kataru považováno za nelegální, tresty mohou být vysoké
- Specifika: stačí dodržovat několik základních pravidel a turisté by se měli vyhnout problémům
Zákony, zvyky, pravidla – průvodce Katarem
Stát Katar je přímořský emirát se zhruba třemi miliony obyvatel. Rozprostírá se na Arabském poloostrově a svou polohou pro mnohé představuje vysněnou dovolenkovou destinaci – v roce 2021, už během koronavirová pandemie, tento emirát navštívilo přes 600 tisíc turistů.
Letos se ovšem zahraniční návštěvníci budou počítat v sedmiciferných číslech. Katar totiž hostí Mistrovství světa ve fotbale 2022, vůbec největší sportovní událost tohoto roku.
Haaland, Salah, Díaz, Ronaldo, Messi – a možná také vy. Do Kataru se vydají nejen nejlepší fotbalisté světa, ale také mnozí čeští návštěvníci. Právě pro ně jsme připravili tohoto komplexního (a snad i kompletního) průvodce zákony a pravidly Kataru. Přeci jen se jedná o zemi, jejíž životní styl se v mnohém liší od našeho.
Vyjmenujeme si řadu důležitých zvyklosti, nařízení i případných sankcí, které za jejich porušení hrozí. Tento průvodce by měl sloužit nejen návštěvníkům MS ve fotbale, ale celkově všem, kteří se do Kataru vydají. A pokud snad na nějakou oblast zapomeneme, rádi přivítáme vaše návrhy v komentářích.
Stát Katar - informace | |
Rozloha: | 11 437 km² |
Počet obyvatel: | zhruba 2 800 000 |
Státní zřízení: | emirát (monarchie) |
Úřední jazyk: | arabština |
Hlavní město: | Dauhá |
Měna: | katarský rijál (QAR) |
Nejdůležitější obecné zákony v Kataru – trestní právo, šaría, lidská práva
Katar je převážně muslimskou zemí, kde se podle sčítání z roku 2020 přes 65 % obyvatel hlásí k islámu. Z toho také vyplývá, že hlavním zdrojem právních předpisů je zde šaría. Tímto systémem se řídí prakticky veškeré oblasti, včetně ekonomie či sociálních vztahů.
Teoreticky šaría v Kataru umožňuje aplikovat tresty jako bičování či kamenování a trest smrti. V praxi ty nejpřísnější tresty většinou postihují místní obyvatele.
Zahraniční pracovníci z okolních oblastí zde zase pracují v často nehumánních podmínkách. Za porušování lidských práv během stavby stadionů pro MS byl ostatně Katar hlasitě kritizován a nejinak tomu jistě bude i v jeho průběhu. Odhaduje se, že při výstavbě nových fotbalových svatostánků zahynuly tisíce dělníků.
Zahraniční turisté ovšem podobným útlakům nečelí. I díky potenciálně vysokým trestům je míra kriminality v Kataru nízká, bedlivost je všeobecně vhodná spíše na místech s větší koncentrací lidí. Pro návštěvníky Kataru je důležité především respektovat místní zvyky a tradice, nechovat se neuctivě a urážlivě.
Za nelegální je v Kataru mimo jiné považováno:
- konzumace alkoholu na veřejnosti, výtržnosti
- pašování, držení, distribuce omamných látek
- rouhání, nadávky, obscénní gesta
- cizoložství
Celní předpisy: Co si mohu přivézt do Kataru?
Do Kataru si lze bezcelně přivézt osobní potřeby pro jedince anebo rodinu v přijatelném množství. Pozor však na to, co bude vaše zavazadlo obsahovat. Některé propriety jsou nepřípustné.
Jako muslimská země není Katar nakloněn hazardním hrám, vepřovému masu nebo návykovým látkám včetně alkoholu nebo cigaret.
Za převážení i držení drog hrozí velmi vysoké tresty, což platí i u stopových množství v zavazadlech. U léků na předpis je vhodné nechat si vaším lékařem popsat druh léku i jeho dávkování a tento papír opatřit lékařským razítkem.
Zapovězeno je stejně tak dovážení jakýchkoli nosičů s pornografickým obsahem – včetně záznamů na kamerách, které mohou být kontrolovány během podrobných prohlídek na hraničních přechodech. Porušení pravidel má za následek brzkou deportaci ze země.
Do Kataru je zakázáno dovážet:
Zdroj: Ministerstvo zahraničí ČR |
Katar – MS fotbal 2022 a alkohol, pivo: Může se v Kataru pít alkohol?
Muslimští občané Kataru se musejí alkoholu vyvarovat, a to pod pohrůžkou trestu bičování. Zahraniční návštěvníci nesmí pít alkohol na veřejnosti. Za takovou konzumaci hrozí až šest měsíců vězení a pokuta 3 000 QAR (cca 20 000 Kč). Strážci zákona však zpravidla postihují jen ty, kteří narušují pořádek.
Alkohol je v Kataru k dispozici pouze v licencovaných hotelových restauracích a barech, obvykle v pětihvězdičkových resortech. Počítat je třeba s vysokou cenou, kdy například jedno pivo vyjde v přepočtu na zhruba 300 Kč. Podobně jako v USA, i zde je konzumace povolena od 21 let.
Alkoholické nápoje v Kataru prodává jediný distributor – avšak jen místním občanům. Vyloučena je i koupě alkoholu v letištních duty free shopech, která je brána jako dovoz alkoholu do země.
Sledujte MS ve fotbale: televizní program a přenosy MS
Foto: fifg/Shutterstock.com
Zcela vyloučené je řízení pod vlivem, které je trestným činem a cizincům za něj hrozí trestní stíhání a deportace. Obzvlášť přísné jsou všechny tresty během ramadánu, kdy muslimové od úsvitu do západu slunce dodržují striktní půst.
Během MS ve fotbale však bude situace odlišná. Světový šampionát sice nebude připomínat pivní Oktoberfest, v okolí stadionů a ve fanouškovských centrech však budou zřízeny speciální alkoholové zóny. V nich se bude pivo podávat před a po skončení zápasů.
Přímo na stadionech budou fanouškům k dispozici jen nealkoholické nápoje. Pozor by si měli dávat ti, kteří přijdou fandit opilí. Organizátoři si vyhrazují právo odvést je z tribun a umístit do speciálních zón, dokud nevystřízliví.
Alkohol na MS ve fotbale 2022
|
Katar – práva žen, vztahy
Další z kritizovaných otázek jsou práva žen v Kataru. Přestože místní ústava písemně zaručuje rovnost před zákonem bez ohledu na pohlaví, rasu či náboženství, ne vždy to platí. Především muslimské ženy jsou často utlačovány, při rodinných soudech občas mívá výpověď ženy poloviční hodnotu oproti té mužské.
V Kataru je v praxi aplikován systém opatrovnictví, kdy se ženy podřizují rozhodnutím mužů – svých otců, bratrů a dalších příbuzných, později manželů. Bez jejich svolení se nemohou vdávat, studovat či cestovat do zahraničí, odpírána je jim i některá zdravotní péče. Podle organizace Amnesty International tento útlak pokračuje i nadále.
Zároveň však platí, že kvůli rozvinutému cestovnímu ruchu je Katar vůči zahraničním dámským návštěvnicím vcelku benevolentní. Důležité je dodržovat základní pravidla a zvyklosti:
- ženy by neměly vycházet bez mužského doprovodu,
- u bazénu či na pláži jsou povolené plavky včetně dvoudílných,
- avšak na veřejnosti by ženy měly mít zahalená ramena a nohy po kolena.
LGBTI: Katar a sexuální menšiny – gayové, lesby, LGBT+ v Kataru během MS 2022
Příslušníci sexuálních menšin bývají v Kataru postihováni. Například homosexualita je zde ilegální a hrozí za ni vězení a pokuta – ba dokonce až trest smrti, byť v praxi takový rozsudek vynesen nebyl. Vnímání LGBT+ lidí je zde nicméně negativní a Katar za svůj netolerantní postoj čelil kritice.
Z nejvyšších míst emirátu ovšem zaznívají hlasy, že během světového šampionátu budou příslušníci všech sexuálních orientací v Kataru vítáni – pokud budou respektovat místní kulturu. Pronesl to katarský emír Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani na tiskové konferenci půl roku před startem turnaje.
Například zástupci anglického fotbalu měli dostat další záruky, že během MS nebudou LGBT+ lidé trestáni za polibky či držení za ruku na veřejnosti. Stejně tak nemají hrozit postihy za nošení známých duhových vlajek. Je ovšem zakázáno je pokládat před místní mešity, takové chování bude považováno za urážlivé.
Přesto je všem návštěvníkům doporučeno chovat se zdrženlivě – a to platí pro všechny bez ohledu na sexuální orientaci. I přes katarská prohlášení totiž mezinárodní organizace Human Rights Watch v říjnu 2022 zveřejnila zprávu, podle které byl vůči LGBT+ lidem i v tomto roce aplikován systematický policejní útlak.
Manželství – pravidla, společné bydlení
Specifická pravidla v Kataru panují také v oblasti manželství a partnerských vztahů. Pokud spolu totiž muž a žena nejsou sezdáni, jejich soužití je zde nelegální. Akceptovatelné je pouze společné bydlení osob z jedné rodiny, čehož lze docílit sňatkem. V podobném duchu platí, že je nezákonný i mimomanželský sexuální styk. Svobodné matky zde čelí riziku uvěznění.
Oblékání, dress code: Jak se obléci v Kataru?
Jak už bylo nastíněno v kapitole o situaci žen, doporučený dress code pro Katar je především zdrženlivost. Jistě, během fotbalového šampionátu vezmou stadiony útokem stovky tisíc fanoušků v pestrobarvených dresech národních týmů, jinak je ale vhodné nenosit na sobě nic vyzývavého. Mužům i ženám je na veřejnosti důrazně doporučenono zahalit si ramena a nohy pod kolena.
Na dodržování těchto pravidel lpí především v úředních budovách či obchodních domech, kde může být nesprávně oblečeným návštěvníkům zapovězen vstup.
Sami Katařané obvykle nosí tradiční arabské oděvy, které postavu zahalují od hlavy k patě – bílou dišdašu u mužů a černou abáju u žen. Tyto obleky jsou k dostání v katarských obchodech, pouze však jako suvenýr. Nošení na veřejnosti by bylo bráno jako urážka.
Zcela vyloučeno je vysvléknutí do půli těla, což platí i pro fanoušky na stadionech. Zatímco fotbalisté za sundání dresu po vstřelení gólu obdrží žlutou kartu, fanoušky za podobnou oslavu čeká tučná pokuta.
Foto: Pixabay
Chování na veřejnosti v Kataru – na co si dát pozor při mistrovství světa ve fotbale
Opakujeme, že pravidlem číslo jedna pro chování na veřejnosti v Kataru je zdrženlivost, slušnost a respektování místních zvyků. Směrem k náboženským autoritám, policejním důstojníkům a dalším úředním osobám je slušnost přímo zákonnou normou.
Obscénní gesta nebo slovní urážky? Ty jsou v Kataru trestné jak pro místní, tak pro zahraniční turisty. I těm může hrozit zadržení ve vazbě, často i na dvě noci. Pak celou věc projednávají soudy. Pozor tedy například při řízení, kde jedno nevhodné gesto může teoreticky vyústit až ve vypovězení ze země.
Všeobecně platí, že v Kataru jsou jakékoli projevy náklonnosti na veřejnosti nevhodné, ať už jde o manžele či nikoli. Držení se za ruce ještě bývá tolerováno, ovšem obejmutí či polibky, v našich končinách nijak pobuřující, autority klidně mohou ocenit pokutou.
Fotografování veřejných míst a lidí
Obezřetnost je namístě také při pořizování fotografií náboženských i dalších památek. Celkově pak platí, že byste se měli vyvarovat focení:
- mešit
- vládních budov
- vojenských objektů
Focení muslimských žen je prohřeškem vůči katarské etiketě. Při fotografování mužů je dobrým zvykem požádat dotyčného o svolení. Vždy respektujte jeho rozhodnutí, ať už je jakékoli.
Katar a etiketa při setkávání
Během fotbalového šampionátu se v Kataru setkají fanoušci z mnoha zemí, vždyť 22. turnaje v historii mistrovství světa se účastní 32 reprezentačních výběrů. Je dobré mít na paměti, že v tomto emirátu platí specifická etiketa pro setkávání s Katařany. Při jejím dodržování si rychle získáte srdce místních.
- setkávat by se měly jen osoby stejného pohlaví
- je vhodné projevovat entuziasmus a kladné emoce
- konverzaci obvykle zahajuje několik všeobecných témat
- buďte trpěliví a přizpůsobte se pomalejšímu tempu Katařanů
- při podání rukou vždy nastavte pravici
Katar a odpad – vyhazování odpadků, pokuty
Možná opomíjeným, avšak poměrně důležitým tématem je při návštěvě Kataru nakládání s odpadem. A nemusíme mít na mysli nutně ten velkoobjemový, i za odhazování odpadků na ulicích či plážích mohou hrozit nemalé pokuty.
Přinášíme vám výběr maximálních trestů, které aktuální katarská legislativa – zákon o veřejné hygieně – za jednotlivé prohřešky ukládá. Připomínáme, že podle kurzovního lístku ČNB platného v době psaní článku má 1 QAR hodnotu zhruba 7 Kč, jde tedy o možné částky v řádu statisíců korun. Jak jistě uznáte, kazit si návštěvu exotického Kataru zrovna takovým prohřeškem by byla velká škoda.
Přečin | Pokuta až |
odhození odpadků na veřejných místech | 6 měsíců vězení, 25.000 QAR |
uložení pevného či tekutého odpadu na neoznačném místě | 6 měsíců vězení, 25.000 QAR |
plivání, vyměšování | 10.000 QAR |
odstavení nepojízdných vozidel bez povolení | 25.000 QAR |
volné pobíhání domácích mazlíčků, neuklizení výkalů | 10.000 QAR |
1️⃣ Jaké zákony a zvyky platí v Kataru?
Katarské zákony a zvyklosti se v mnohém odlišují od těch evropských, více informací najdete v tomto průvodci Katarem.
2️⃣ Bude během MS ve fotbale v Kataru povolen alkohol?
Ano, ačkoli je Katar muslimská země, návštěvníci MS ve fotbale mohou podle specifických pravidel konzumovat alkohol. Podrobnosti si přečtěte ZDE.
3️⃣ Jak se v Kataru oblékat?
Muži i ženy by se v Kataru měli oblékat decentně a zakrývat si ramena a nohy, další pravidla oblékání naleznete tady.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Mistrovství světa ve fotbale 2022: program, výsledky, tabulky
Sportovní akce roku. Na ⚽ Mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru ☀️ 32 týmů odehraje 64 zápasů. Kde je sledovat, jaký je program a výsledky?
Cestování do Kataru na mistrovství světa: pravidla a zajímavosti
Letošní mistrovství světa ve fotbale ⚽ se odehraje v nezvyklou dobu na nezvyklém místě. Podívejte se na specifika, ❓ která se váží k cestě do...
Kurzy na mistrovství světa ve fotbale: favoriti a střelci
Na blížící se mistrovství světa ve fotbale ⚽ se chystají nejen hráči. V plné přípravě jsou i sázkové kanceláře. Prohlédněte si ☝️ jejich kurzy.