NÁVODY
Jak si postavit domácí kino?
Chtěli byste si doma dopřát podobný, nebo i lepší zážitek ze sledování filmů než jakého se vám dostane v kině? Postavte si domácí kino!
Foto: Pixabay
Domácí kino v obýváku
Patříte mezi filmové fandy, kteří si chtějí nové snímky vychutnávat v co nejlepší možné kvalitě? Pak byste měli zauvažovat nad pořízením domácího kina. Nebudete na to potřebovat samostatnou místnost (kinosál ideálně v suterénu), ale klidně si domácí kino zřídíte v obýváku. Důležité je zvolit si několik základních stavebních prvků: budete obraz sledovat na televizi, nebo si pořídíte projektor? Hned za tím je důležitá volba zvuku – jaký použijete AV receiver, jaké reproduktory? Možností, jak kino sestavit je nepřeberné množství!
Domácí kina
Pokud byste se rozhodli si vytvořit domácí kinosál, rozhodně se doporučuje spojit se s oborníky, nejlépe s firmami, které vám zpracují profesionální návrh, včetně konkrétního řešení. Takové společnosti se pak o vše postarají a na vás zůstane „pouhé“ zaplacení finální práce.
Jestliže se rozhodnete vybudovat domácí kino v obýváku, můžete se do „stavby“ pustit na vlastní pěst. Není to tak složité. Abyste si mohli užívat domácího kina v plné parádě, je nutné mít přístup k filmům ve vysokém rozlišení (a také slušným bitrate). Kvalitní obraz budete mít zajištěn třeba s využitím Blu-ray přehrávače. Využívat můžete ale také streamovací služby jako je Netflix, kde najdete mnoho filmů a seriálů v rozlišení 4K (například si užijete Too hot to handle). Doporučit také lze HBO Go, kde najdete mnoho zajímavého obsahu. A vynechat bychom neměli ani možnost v podobě domácího úložiště, které napěchujete obsahem hi-res filmů třeba z Uložto.
Co je pro domácí kino důležité
- Dobrý zdroj filmů ve vysokém rozlišení
- Kvalitní zobrazovač – televize/projektor
- Kvalitní zvuk – AV receiver + reproduktory
4K standardy digitálního videa
📌Standard | Rozlišení |
📌Ultra-high-definition television (4K) | 3840 x 2160 |
📌Full Aperture 4K | 4096 x 3112 |
📌Digital cinema 4K | 4096 x 1714 |
📌Digital cinema 4K | 3996 x 2160 |
📌Academy 4K | 3656 x 2664 |
Televizi nebo projektor k domácímu kinu?
První velkou volbou při návrhu domácího kina je výběr „zobrazovače“. Televize je nejsnadnější volbou – vyberete si přístroj s vhodnou úhlopříčkou, funkcemi a také cenou. Instalace je velice jednoduchá, a dalo by se říci také intuitivní. Moderní televize bez problémů zvládnou streamování videoobsahu z mnoha zdrojů (stream přes internet, z domácího úložiště). Výhodou televize je také dobré podání barev i nezatemněné místnosti. Nevýhoda televizí? Omezenost prostorem – dnes se maximální úhlopříčky pohybují kolem 85“, což je něco kolem 2 metrů a 10 centimetrů. Kvalitní modely s takovou úhlopříčkou už se pohybují v cenách kolem 100,000 Kč.
Naopak projektory nabízí doslova neomezenou velikost obrazu. Zážitek se může blížit skutečnému kinosálu. Při výběru si pohlídejte technické parametry: hlavně projekční vzdálenost a tomu odpovídající zobrazenou úhlopříčku. Podle parametrů jako je svítivost, životnost atd. se odvíjí cena přístroje. S pořízením projektoru se také váže složitější instalace. Ideálním místem pro umístění projektoru je u stropu. Projektor je také hlučnější (kvůli ventilátoru) a také vyžaduje připojení nějakého přehrávače, jenž dodá obraz. Film si také lépe vychutnáte promítaný na kvalitním plátně (než na zdi) a zapomínat by se nemělo na odpovídající zatemnění místnosti. Doporučit lze venkovní rolety na okna.
Skylink TV online live – programy jak naladit
Důležitý je kvalitní zvuk: domácí kino 5.1
Než se pustíme do rozboru všech možností, nejsnazším způsobem, jak vylepšit zvuk domácího kina, je pořízení tzv. soundbaru. Podlouhlý reproduktor je určený pro instalaci k televizi, často jej doplňuje subwoofer zvýrazňující basy. Ale když už si navrhujete domácí kino, jistě je jedním z požadavků prostorový zvuk, na jaký jste zvyklí z kina. Aktuální špičkou jsou formáty Dolby Atmos či DTS:X, které na vás doslova útočí zvuky ze všech stran, dokonce i shora – to si užijete například u marvelovek. Jestliže se v problematice neorientujete, můžete sáhnout po již hotovém vícekanálovém audio systému, anebo si sami zvolíte jednotlivé prvky, tedy zesilovač, dekodér a reprosoustavu.
- Pro využití prostorového zvuku musíte mít k dispozici film s odpovídající zvukovou stopou a zařízení schopné prostorový zvuk dekódovat a přehrát.
Základní norma pro prostorový zvuk je 5.1, dále jsou pak 7.1, až přes další standardy po špičku v podobě Dolby Atmos / DTS:X.
Nejlepší vánoční filmy – romantické, české/americké
Bezdrátové domácí kino
Ne každý si může dovolit „tahat“ kabely mezi reproduktory po celé místnosti. Ideální proto jsou bezdrátové systémy. Dnešní špička funguje zcela bez problémů.
Domácí kina LG, Samsung, Panasonic, Sony, Philips, Bose...
Výběr produktů je obrovský, pojďme si představit několik tipů:
Bose Lifestyle 550
Legendární výrobce má ve své nabídce celou řadu zajímavých systémů. Bose Lifestyle 550 patří mezi nejdostupnější komplexní systémy domácího kina této značky. Základem jsou proslulé reproduktory Virtual Invisible Speaker II. Mají velmi malé rozměry, ale neuvěřitelně mohutný zvuk, který dokresluje subwoofer. Komplet umí i přehrávat seriály online. Cena odpovídá kvalitě a značce: cca 67,000 Kč.
AV receiver Pioneer VSX-934
Jestliže nesáhnete po komplexním řešení a rozhodnete se stavět domácí kino na vlastních základech, může jím být AV receiver Pioneer VSX-934. Kombinuje v sobě prvotřídní zesilovač s vysokým výkonem. Má velké množství vstupů, podporuje také Dolby Atmos a DTS:X. Přístroj má profesionální kalibraci zvuku pro konkrétní místnosti, vše navíc můžete snadno spravovat z mobilní aplikace. Skvělý přístroj pro sledování filmů a poslech hudby. Cena: 16,000 Kč.
Reprosoustavy Elac Debut 2.0
Komplexní řada reprosoustav s velmi vyrovnanou frekvenční charakteristikou a velkým kmitočtovým rozsahem. K dispozici je třípásmová podlahová, dvoupásmová regálová a centrální sestava s možností doplnění subwooferem, či efektovými reproduktory pro plnohodnotný zvuk Dolby Atmos. Sada využívá výškové měniče s textilní kalotou a basové měniče s tuhou membránou z aramidových vláken. Kmitočtový rozsah je 39 – 35,000 Hz a maximální příkon 140 W odpovídá potenciálu uvedeného zesilovače. Cena: 9,000 Kč za regálovou sadu.
Při návrhu domácího kina doporučujeme konzultaci s odborníkem.
Domácí kino bazar – vyplatí se nákup z druhé ruky?
Samozřejmě nemusíte si domácí kino stavět z těch nejnovějších komponentů. Pokud oželíte podporu například Dolby Atmos, můžete se s cenou vybavení dostat o hodně níže. Když koupíte zachovalé, ale značkové postarší domácí kino, i tak bude zážitek s běžnou televizí nesrovnatelný. Nakonec vás ani nebude zajímat, jaký je program v kině.
Komentáře