ZAJÍMAVOSTI
Jak vybrat psa pro alergika: hypoalergenní pes, který nelíná
Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka, ale máte alergii? Nevěšte hlavu, poradíme vám, jak si vybrat plemeno, které je vhodné i pro alergika. Je potřeba vybírat z nealergenních plemen, které nelínají, nebo nemají téměř žádnou srst a tím pádem nemají v srsti tolik alergenů jako prach, pilová zrnka a roztoče.
Bedlingtonský teriér - Cavapoo - Puli - Opičí pinč
Drsnosrstý foxteriér - Čínský chocholatý pes
Foto: Pixabay
Jak vybrat psy pro alergiky? Hypoalergenní pes pro alergiky
Než si do své domácnosti přivedete nového člena vaší rodiny, je dobré vědět, jak velkou alergií na psy vy nebo vaše děti trpíte. To, že někteří psi nemají srst nebo jsou označeni jako hypoalergenní neznamená, že na ně nemůžete mít alergické reakce. Existuje více než 15 druhů hypoalergenních psů, které jsou pro alergiky vhodné.
Ne každé plemeno hypoalergenního psa je vhodné pro každého. Zkuste se poradit se svým alergologem, jestli a jaký druh psa by vám s ohledem na vaši alergii doporučil. Potom je dobré vyzkoušet si pobýt v domácnosti, kde se nachází plemeno, které jste si vybrali. Tak můžete otestovat vaše reakce na zvíře.
Co způsobuje alergii na psy?
Většinu alergií na psy způsobuje bílkovina Fel D1, kterou obsahují psí sliny. Lidi si myslí, že srst samotná způsobuje alergii, ale není tomu tak. Co se týče psích slin, nestačí se nenechat od psa neolizovat, psi slintají, některá plemena víc, jiné míň. Jazykem taky vykonávají hygienu a čistí si srst a zbytek těla a tím se částečky bílkoviny dostávají do celého bytu.
Zdroje nejčastějších alergenů pocházejících od psů:
- psí sliny – obsahují bílkovinu Fel D1
- alergeny uchycující se v srsti – pylová zrnka, prach apod.
- šupinky kůže – odumřelý epitel
- roztoči žijící v srsti psa
- psí moč
Psi pro alergiky: Jaké druhy nelínajícího plemena psů jsou vhodné pro alergiky?
Níže si můžete přečíst tipy na některá plemena psů, která se označují jako hypoalergenní, neznamená to však, že jsou 100% bez alergenů, takové plemeno psa neexistuje. Některá plemena mají jen vyšší šance míň dráždit alergiky a proto je soužití s nimi možné. Určitě však před výběrem pejska zkuste s konkrétním plemenem strávit nějaký čas, ať vidíte, jaké na něj máte reakce.
Trápí vašeho pejska blechy? Přečtěte asi, jak mu od nich můžete pomoci tady.
Bedlingtonský teriér - kudrnatý pes
- Hmotnost: 8–10,5 kg
- Výška: kolem 40 cm
Aktivní a mrštné stvoření, které si umí postavit hlavu, jako správný teriér. Je náročný na výchovu a věci, které nechce dělat, prostě neudělá. I navzdory tomu je chytrý a bystrý, bez výcviku se s ním však vychází těžce. Má dominantní povahu a s ostatními zvířaty nevychází nejlíp.
Má jemnou kudrnatou srst, která téměř nelíná, a proto je toto plemeno vhodné i pro alergiky. Péče o srst je náročná, je potřeba ji denně pročesávat a pravidelně dávat stříhat, jinak se může zašmodrchávat a pak se musí vytrhat.
Cavapoo (Cavoodle a doodle pes)
- Hmotnost: 5-9 kg
- Výška: 30-35 cm
Cavapoo, kterého můžeme najít i pod názvem cavoodle, je hybridním psím plemenem, které vzniklo křížením Kavalír King Charles španěla s pudlem. Křížení pudlů s různými psími plemeny je velice populární a křížencům se říká -doodle, -oodle, nebo -poo. Z toho taky vychází název plemene Cavapoo.
Cavapoo má roztomilý vzhled a několik let může působit jako štěňátko, je společenský a má benevolentní povahu, je to takový psí pohodář. Jeho srst je jemná, může být i kudrnatá, líná jen málo a proto je vhodný i pro některé alergiky.
Puli
- Hmotnost: 10-15 kg
- Výška: 37-44 cm
Maďarské plemeno Puli, které je jedním z nejznámějších pasteveckých plemen na světě má přátelskou povahu, je inteligentní a hodně aktivní, hodí se na hlídání. Je věrný a poslušný a může se upnout na jednu osobu. Puli je velice odolné a otužilé plemeno, které nemá větší zdravotní komplikace.
Puli má zplstnatělou hustou srst, která se u dospělých jedinců tvaruje do dredů, srst vyžaduje pravidelnou péči, jinak mají jednotlivé vrstvy tendence srůstat dohromady. Štěňata se rodí s krátkou, kudrnatou srstí. Puli téměř nelíná.
Foto: Pixabay
Víte proč se váš pejsek točí před spaním dokola? Dozvíte se to v našem článku.
Opičí pinč
- Hmotnost: 4-6 kg
- Výška: 24-30 cm
Dalším nelínajícím plemenem je aktivní Opičí pinč, který má přátelskou povahu. Tito pejsci jsou inteligentní a bystří, vyžadují výcvik, doporučuje se odměňovat jejich dobré chování. V přítomnosti cizích jsou bojácní, ke svým majitelům jsou loajální a věrní.
Jejich srst je hrubá a nelíná, nevyžaduje zvlášť velkou péči, občasné kartáčování a dvakrát ročně vystříhání. Díky tomu jej zvyknou tolerovat i alergici.
Drsnosrstý foxteriér (hrubosrstý foxteriér)
- Hmotnost: 6,5-8,5 kg
- Výška: 39 cm
Toto plemeno je veselé povahy, přirozeně inteligentní a hravé, na druhou stranu je velice tvrdohlavé a má silně vyvinutý lovecký pud a je temperamentní. Hodí se do rodiny s dětmi, se kterými vychází hezky. Foxíky je potřeba od mala důsledně vychovávat, jinak by mohli mít zlozvyky, kterých se už v dospělosti zbaví jen těžce.
Drsná srst vyžaduje pravidelné kartáčování a několikrát ročně by měla být srst vytrimovaná, Drsnosrstý foxteriéři téměř nelínají.
Hypoalergenní plemena psů, psi kteří nelínají
Další cestou, kterou se můžete vydat při hledání vhodného psího plemene pro alergika jsou psi bez srsti, takzvaní naháči. Mají velice citlivou kůži, o kterou je potřeba správně pečovat – pravidelně koupat, otírat na vlhko, používat psí oblečky na ven. Touto péči se taky zbavíte většiny nejčastějších alergenů, které by mohly způsobovat alergické reakce.
Přečtěte si, jak vybrat pelíšek pro pejska.
Druhy naháčů: nelínavá plemena psů - pes bez srsti a chlupů
Plemena naháčů jsou spíš plachá stvoření, fixovaná na své majitele a rodinu, se kterou bydlí. Důležité je, aby se tito psi socializovali, jinak jsou bojácní v přítomnosti cizích lidí a psů. Naháči jsou citliví na chlad, proto by měli ven chodit v oblečku. Tyto plemena psů jsou velice aktivní a málokdy se u aktivit venku unaví, jsou vhodní na agility, canicross nebo dogtreking, lze je i trpělivě vycvičit.
Foto: Pixabay
Čínský chocholatý pes
- Hmotnost: do 5,5 kg
- Výška: 23-33 cm
Energické plemeno s veselou a hravou povahou, je velmi oddaný svému majiteli, ale taktéž je přátelský vůči jiným zvířatům, u větších zvířat jako jsou koně může být uštěkaný. Tento pes je inteligentní, proto se rychle naučí povely. Dá se chovat s jinými psy a je vhodný i k dětem. Čínský chocholatý pes je drobný a má křehkou stavbu těla.
Peruánský naháč
- Hmotnost: malý 4-8 kg, střední 8-12 kg, velký 12-23 kg
- Výška: malý 25-40 cm, střední 40-50 cm, velký 50-65 cm
Přítulné a přátelské plemeno původně z Peru, inteligentní a učenlivý společník, který je věrný svému majiteli. Plemeno bez srsti je vhodné i pro alergiky. Peruánský naháč je rychlý a mrštný, proto je vhodný pro aktivní majitele i na psí sporty. U tohoto plemene se nevyskytují dědičná onemocnění.
Mexický naháč
- Hmotnost: malý 4-8 kg, střední 8-15 kg, velký 20-30 kg
- Výška: malý 25-35 cm, střední 36-45 cm, velký 46-60 cm
Tomuto bezsrstému plemenu se taky říká Xolo podle mexického boha Xolotla. Veselý pejsek, který miluje společnost, fixuje se zejména na jednoho člena rodiny. Mexické naháče jsou ostražité vůči cizím lidem, ale nejsou agresivní, hodí se do rodiny k dětem, i k jiným pejskům.
Mexické naháče jsou sportovní, ale nevyžadují každodenní dlouhé procházky, nebo běhání, umí se přizpůsobit rytmu majitele. U těchto pejsků můžeme hledat tři různé velikosti, podobně jako u Peruánského naháče.
Americký bezsrstý teriér
- Hmotnost: 4-10 kg
- Výška: 28-48 cm
Energický psi s přirozenou inteligencí, jsou nebojácné a houževnaté, vhodné jsou do rodiny s dětmi, jsou velmi společenské a mají vyrovnanou povahu. Neagresivní plemeno, které zvládá pohybovou zátěž.
Američtí bezsrstý teriéři potřebují být v lidské společnosti, špatně snáší samotu a svých majitelích můžou být závislí. Malé psí plemeno, které se vyskytuje ve dvou variantách osrstěné a bezsrsté.
Ty nejkrásnější citáty o psech si můžete prečíst tady.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Proč pes vyje? Přečtěte si 4 nejčastější důvody!
Každý majitel psa 🤗 už asi někdy zažil, že mu jeho domácí mazlíček začal neočekávaně výt. 🌜 Proč se to děje, co to znamená a jaké jsou důvody...
Může pes jíst meloun? A co dělat když ho sežere
Zajímá vás, zda smí psi žrát melouny? Co se jim stane a co dělat, pokud váš pes meloun sežere? Odpovědi se dozvíte v tomto článku.
Útulky psů v Praze Troji, Brně, Ostravě, Plzni a dalších městech
Podívejte se na nejznámější psí útulky v České republice, kde najdete opuštěné a nalezené psy a jiná zvířata z okolí. Pokud si z nich žádného...