Je mi přes 80 let a v životě jsem slovo PROMOŘOVAT neslyšel. Leda tak mořit obilí před setím. Čím nás to ten pan PRIMULA krmí????
ZAJÍMAVOSTI
Jaký je význam slova promořování a co to je?
Slovo „promořit“ použil epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru. 🤒 Co to vlastně znamená? ✅Pojďme se na to podívat!
Foto: Pixabay
- Co znamená promoření
- Promoření koronavirem – Prymula
- Promoření je nesmysl – koronavirus a promořené lidstvo
- Promoření Wikipedie
- Promoření chřipkovými bakteriemi
- Promoření encefalitidou
- Co znamená susceptibility rate?
Co znamená promoření – co je výraz promořování?
Slovo „promořit“ použil epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru. Takzvané řízené promoření obyvatelstva by mělo vybudovat kolektivní imunitu, tedy odolnost proti viru. Někdy se také označuje jako přirozená imunizace obyvatelstva. Zpřísnila by se ochrana nejohroženější skupiny obyvatelstva (staří a nemocní lidé) a zbytek populace by se nechal postupně vystavit viru. Někteří by onemocnění prodělali jen s mírnými příznaky, jiní vůbec a další by mohli skončit v nemocnici. Prvním krokem k řízenému promoření by mělo být otevření obchodů a škol.
Promoření koronavirem – Prymula
- Náměstek Roman Prymula se nejprve přiklonil, že bude nejvhodnější přistoupit k tzv. řízenému promoření obyvatelstva.
- Návrh na promořování podpořil epidemiolog Rastislav Maďar: podle něj to je jediná udržitelná cesta.
- Odborníci byli v zásadě pro, ale důležité je, aby se u vybraných profesí dodržovala jasně daná pravidla v součinnosti s Chytrou karanténou.
- Proti ovšem byl například zdravotnický expert Pavel Hroboň, který se bojí dalekosáhlých následků: odhadl, že by mohlo následkem promořování zemřít až 30 tisíc lidí.
- Proti se také vyslovil prezident České lékařské komory Milan Kubek
- Proti byl také premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).
Promoření je nesmysl – koronavirus a promořené lidstvo
Z původního výroku o promoření populace došlo k nedorozumění. Mnozí to pochopili tak, že se šíření nemoci COVID-19 nechá volný průběh. Nicméně bylo zamýšleno postupné promořování, které vycházelo z modelu výletní lodi, kde uvízli zdraví lidé spolu s nemocnými – zde se promořilo asi 15 až 20 procent. Jak moc je populace promořená by se dalo určit na základě rozboru odpadních vod.
Promoření Wikipedie
Heslo promoření internetová encyklopedie Wikipedia vůbec nezná. V souvislosti s koronavirem v ČR je míněno řízené (postupné) promořování obyvatelstva, aby došlo k tzv. přirozené imunizaci. Na Wikipedii najdete jedině informace o SARS-CoV-2.
Promoření chřipkovými bakteriemi
Mnozí si pletou pojmy a míchají v souvislosti s promořování obyvatelstva koronavirem všechno dohromady. Promoření chřipkou se nedá s koronavirem srovnávat – už jen z pohledu inkubační doby, kde je křivka zcela odlišná. Proto je potřeba k promořování přistupovat opatrně. Chřipka je také virové onemocnění, nikoliv bakteriální (to je třeba angína). Promoření chřipkovými bakteriemi je naprostý nesmysl.
Promoření encefalitidou
Když už se používá slovo promoření, mělo by se vztáhnout na encefalitidu – nemoc, kterou přenášejí zejména klíšťata. V rámci Evropy patří Česká republika ke státům s nejvyšším počtem případů nakažení encefalitidou. Přitom ochranu poskytuje pravidelné očkování.
Co znamená susceptibility rate?
V souvislosti s promořováním koronavirem se také objevilo anglické spojení „susceptibility rate“, které je v podstatě ekvivalentem českého „promoření“. Použil jej například Andrej Babiš, podle kterého má české „promoření“ příliš negativní nádech.
Seznam aplikací pro sledování COVID-19 a mapování koronaviru
Komentáře