ZAJÍMAVOSTI
Kde a kdy sledovat na obloze kometu Neowise
Foto: Facebook / autor: Sebastian Voltmer
V červenci můžeme na nebi sledovat kometu C/2020 F3 Neowise
K zemi se na začátku léta přiblížila kometa Neowise odborně označovaná jako C/2020 F3. Kometu mohli pozorovatelé vidět už v předchozích dnech, v Česku se ale zatím úspěšné pozorování rovnalo spíše výhře jackpotu v casinu. Ty nejlepší podmínky pro její pozorování nastanou až po 8. červenci.
Vědci objevili kometu Neowise už na konci března, dlouhou dobu se ale snažili vyhnout přehnaným očekáváním. Několik posledních komet, které se v posledních měsících měly přiblížit k zemi se totiž rozpadlo dříve, než byly ideální podmínky pro jejich pozorování pouhým okem. Platilo to například pro kometu Atlas (C/2019 Y4). Neowise ale nezklamala a podle astronomů jde o jednu z nejjasnějších komet za posledních 13 let.
Kde a kdy pozorovat kometu Neowise?
Když už se kometa Neowise v posledních dnech dostala na obzor, bránil většinou v jejím pozorování svit měsíce nebo východy a západy slunce, přesto se ji i v České republice podařilo několika pozorovatelům brzy ráno vyfotit. Například fotograf Mafry Petr Lemberk ji zachytil v Jihlavě nad severovýchodním obzorem i s takzvanými "nočními svítícími oblaky", dalším zajímavým a neprozkoumaným jevem, který nabízí toto roční období.
Od čtvrtka 9. července by se kometa měla objevovat už zhruba od 22:30 nad severním obzorem. Zpočátku nízko nad ním, postupně ale Neowise vystoupá výše. S hledáním komety na hvězdném nebi vám pomůže buď grafika níže, online planetárium nebo některá z mobilních aplikací, které dokážou jednotlivé objekty na obloze přesně lokalizovat (například Star Walk 2). Zazpívat ji pak můžete oblíbenou píseň od Jarka Nohavici.
Autor: Petr Horálek/Stellarium
Co je to kometa?
Kometa je malé vesmírné těleso složené především z ledu a prachu obíhající po eliptické dráze kolem Slunce. Přestavit si ji můžeme jako takovou špinavou sněhovou kouli, kterou tvoří především oxid uhličitý, methan, voda a prach. Její dráhu může změnit gravitace planet ve sluneční soustavě a někdy ji kometa může i trvale opustit.
Některé komety s ke slunci vrací a lidé je pozorují pravidelně jednou za několik let nebo i století. Známé jsou například Halleyova nebo Kohoutkova kometa.
Komentáře