Plosne ockovani je nesmysl a v zadnem pripade nemuze vymitit coronavirus, zrovna jako neni mozne vymitit chripku. Coronavirus mutuje rychleji, nez se staci vyrobit vakcina, ktera ucinkuje na mutaci, je mutace jiz znovu zmutovana. To vedi odbornici velmi dobre a Omicron to potvrzuje. Dalsi nesmysl je, ze vedlejsi ucinky jsou nepatrne. Staci se podivat do databanky VAERS a EMA. Predpokladam, ze kdo pise fundovane clanky o covidu, vi co to je za database a take vi, ze zaznamenanych pripadu je tam mensi procento, nez skutecne pripady tezkych vedlejsich ucinku. Kardiologove varuji pred zanetem srdecniho svalu. Vakciny maji stale jen prozatimni povoleni a budou jeste nekolik let ve fazi testovaci. Takze vsichni lide se budou muset povinne a zadarmo zucastnit klinicke studie bez ohledu na jejich zdravi a svobodnou vuli. Mam pocit, ze se snad vsichni zblaznili.
ZAJÍMAVOSTI
Kdo musí mít povinné očkování proti koronaviru v Česku
Aktuálně se mluví o tom, že by bylo povinné očkování pouze pro rizikové skupiny. A vzhledem k tomu, že očkování brání těžkému průběhu nemoci, bude povinná i třetí dávka očkování. Od kdy a pro koho konkrétně? Je v plánu i očkování plošné? Dočtete se v článku.
Povinné očkování: kdo – kdy – třetí dávka
Povinné očkování dětí
Povinné testování očkovaných
Povinné očkování - zákon
Foto: Pixabay
Povinné očkování ano či ne
Není správné se na současnou situaci dívat jako na epidemii neočkovaných. V nemocnici totiž končí i očkované osoby. Na druhou stranu na vážný průběh koronavirové nákazy trpí především lidé bez vakcinace. Pokud na JIP skončí očkovaná osoba, většinou má mnohem lepší prognózu, kratší průběh a rychlejší rekonvalescenci. Není tak velkou zátěží pro zdravotnický personál a celý ošetřovatelský proces. Z těchto důvodů se jeví povinné očkování jako jediná cesta, jak se ze slepé covidové uličky vymotat.
Povinné očkování proti covid-19 v ČR
Podle ministra zdravotnictví v demisi Adam Vojtěcha vakcinace drží infekci aspoň trochu na uzdě. „Když se podíváte na počty hospitalizovaných na JIP, tak s dnešními počty nově nakažených bychom byli bez očkování už minimálně na dvojnásobku,“
Dle něj je sice lockdown nejjednodušším řešením, ale nejzásadnější nyní prý je, aby se lidé nechali očkovat. „To je ta strategie. Vše ostatní je jen dočasné brždění. I když uděláme lockdown, tak to řeší situaci na pár týdnů; jakmile ho povolíme, tak případy zase porostou,“ doplnil Vojtěch.
Povinné očkování podporuje i prezident Miloš Zeman. "Všichni politici se bojí říci, že jediným řešením je povinné očkování, protože by ztratili hlasy. Já si to mohu dovolit, protože já už po deseti letech končím ve funkci prezidenta," citoval ho na sociální síti Twitter mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.
Kdy bude povinné očkování na koronavirus v Česku
V sobotu 10. prosince začala platit vyhláška o povinném očkování pro všechny starší 60 let a vybrané profesní skupiny. Dokončené očkování musí mí dokončené nejpozději do 1. 3. 2022. Poslední možnost jít na první dávku pro tyto osoby je tak:
- 17.1. 2022 pro očkovací látku Moderna
- 24.1. 2022 pro Pfizer
- 14.2. 2022 pro J&J
Pan doktor Machač, který pracuje jako praktický lékař a koroner, se k povinnému očkování vyjadřuje následujícím způsobem: „Přikázat očkování proti covidu je podle mě neobhajitelné. Každý se musí rozhodnout sám. Covid jednak není tak smrtelný, jako např. byly plané neštovice a vakcíny navíc nejsou natolik prověřeny, aby politici mohli s klidným svědomím nařídit očkování povinně. Přece nemůžu lhát. Podle dosud zaběhlých postupů jejich vývoje nejsou současné vakcíny ještě dostatečně časem prověřené. Z dlouhodobého hlediska nikdo netuší, co mohou způsobit. Nechápu, jak si někdo může dovolit tvrdit opak,“ Jedním dechem však dodal, že lidem očkování doporučuje, protože je prokázáno, že očkovaní mají lehčí průběh nemoci. Stejně tak doporučuje třetí dávku těm, kteří už mají základní očkování za sebou.
Politici mají jasno, lékaři se v názorech rozchází. Informace o tom, kdy a zda bude zavedeno očkování jako povinné, tu zatím není. Ale vzhledem k vývoji celé covidové situace můžeme zavedení nejspíš očekávat v roce 2022.
Kdo bude mít povinné očkování proti covid-19
Podle vyhlášky přijaté vládou Andreje Babiše v demisi musí mít do 1. března 2022 dokončené očkování tyto skupiny:
- všichni lidé starší 60 let
- policisté, hasiči, celníci, příslušníci Vězeňské služby ČR, GIBS, BIS a ÚZSI
- příslušníci městské policie
- dobrovolní hasiči
- vojáci z povolání i v aktivních zálohách
- příslušníci zpravodajských služeb
Podle dosavadních zkušeností je nutné zajistit, aby ti, co koronavirem onemocní, měli co nejlehčí průběh. A současně, aby ti, kteří pracují s lidmi, byli co nejvíce chráněni. Z toho vyplývají určité skupiny osob: chronicky nemocní, senioři a pečovatelské profese jako zdravotníci, pracovníci sociálních a vzdělávacích institucí, hasiči a policie.
Povinné očkování pro rizikové skupiny: zdravotničtí pracovníci, hasiči, policie
Povinné očkování vybraných profesních skupin a seniorů je podle ministra zdravotnictví nevyhnutelné. „Obecně jsou to lidé seniorního věku a rizikové profese, například integrovaný záchranný systém, zdravotníci, sociální pracovníci, to je ten rámec,“ upřesnil.
Zejména bez lidí, kteří řeší tolik problémů a starají se o nemohoucí, by náš stát nefungoval. Za rizikové skupiny zaměstnanců se považuje personál nemocnic, domovů důchodců, ale i hasiči a policie.
Další nepostradatelnou skupinou jsou pedagogové ve školkách a školách.
Tabulka: Pročkovanost v rámci rizikové skupiny – data k polovině roku 2021
Věk | Fáze očkování | % proočkovanosti |
vojáci | Dvě dávky | 85 % |
zdravotníci | Dvě dávky | 75 % |
sociální pracovníci | Dvě dávky | 65 % |
Povinné očkování nad 50 let
Ohledně povinného očkování pro věkovou kategorii 50 let se zatím pouze polemizuje. Ovšem debaty směřují spíše k tomu, že je to otázka času. „Je to nevyhnutelné. Je to jediné řešení. Dokonce na základě vývoje hospitalizace na JIP jsme přesvědčeni, že možná povinnost očkovat by mohla být od věkové kategorie 50 plus,” řekl Andrej Babiš, premiér v demisi.
I podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je ochranný efekt vakcinace před vážným průběhem nezpochybnitelný.
Povinné očkování 60+, 65 a seniorů
"Na dnešní radě pro zdravotní rizika k tomu padl návrh, který rada podpořila, aby se povinně očkovali senioři nad 60 let. Z toho důvodu, že je tahle věková kategorie nejvíc ohrožená," řekl Babiš. "Ministerstvo na tom pracuje. Očekáváme, že brzy dostaneme jasné stanovisko, abychom mohli zahájit logistické přípravy, přípravy IT systémů a tak dále," dodal.
Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo z lidí starších 60 let zatím víc než 80 %. Vybrané profese a lidé nad 60 let by podle debaty odborníků měli být úplně naočkovaní 1. února 2022. Vláda by měla v následujících dnech o direktivně nařízeném očkování rozhodnout.
Aktuálně povinné očkování 60+ a vybraných profesí podporují všichni hejtmani. Proti nařízení očkování jako povinného se dříve stavěli zástupci současné i budoucí vládní koalice. Kandidát na ministra zdravotnictví koalice Spolu a Pirátů se STAN Vlastimil Válek zatím plošné povinné očkování odmítá.
Tabulka: Pročkovanost seniorů proti covid-19 v prosinci 2021
Věk | Dávka | % proočkovanosti |
60-64 | první | 78 % |
65-69 | první | 83 % |
70+ | první | 87 % |
Povinné očkování dětí proti covidu-19
Evropská léková agentura doporučila očkování i u dětí starších pěti let. V Česku by vakcinace dětí mohla začít v období kolem Vánoc. První závoz vakcín (asi 300 tisíc) bude do očkovacích center, kde bude zajištěna i pediatrická péče. Ordinace dětských lékařů se do vakcinace zapojí později kvůli současné přetíženosti z důvodu podzimních viróz a nachlazení. Povinnost děti očkovat zatím stanovena není. Díky schválení vakcíny pro děti ve věku 5 až 11 let bude potenciální maximální proočkovanosti české populace až 90,9 %.
Povinná třetí dávka očkování proti koronaviru
Aktuálně se zvažuje, že by byla povinná i třetí dávka očkování: „Ono to k tomu směřuje. Povinné očkování by nemělo žádný smysl, pokud bychom řekli, ať se naočkují, ale pak už znovu nemusí. Dnes už máme data, že potřebujeme třetí dávku, která výrazně posílí imunitu. Jestli to bude stačit, neví nikdo. Vytváří se také vakcíny, které budou modifikovány speciálně na delta variantu a mohou být mnohem účinnější,“ dodal Adam Vojtěch s tím, že do budoucna nelze ani vyloučit, že bude povinné pravidelně se jednou za půl roku přeočkovávat. "Motivovat" se lidé budou tak, že kdo nebude mít vždy poslední určenou dávku vakcíny, bude se muset testovat.
Povinné testování očkovaných
Určitě není nutné opakovat, že je nesmysl, že očkovaný člověk covid nechytne, neroznáší ho a nemůže nikoho nakazit. Absurditou je, že očkovaný člověk se nemusí testovat. Očkováním člověk chrání sebe – před průběhem nemoci, ale měla by zůstat povinnost vyhýbat se riziku roznášení nemoci – tedy povinné testování pro všechny. Očkovaná osoba má v loterii nákazy covidem mnohem vyšší šance, že zůstane zdravá.
Povinné očkování zákon a vyhláška
Pokud by někdo chtěl zmínit, že nucené očkování je protiústavní, je nutné tady zmínit rozsudek Evropského soudu pro lidská práva, který potvrdil, že Česko může očkování vyžadovat, pokud tím "prosazuje legitimní zájmy ochrany zdraví a práv ostatních lidí". V tomto konkrétním případě šlo o povinnost očkování dětí proti infekčním nemocem. Ta v Česku platí už dlouho a trnem v oku je nemalé skupině rodičů. Neočkované děti totiž nemohou chodit do školky. A ani varianta testování a infekční choroby zde není schůdná.
Ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku k zákonu o odškodnění za újmu způsobenou povinným očkováním. Vyhláška obsahuje seznam 10 nemocí, proti kterým jsou vakcíny povinné, například záškrt, zarděnky nebo tetanus. S povinnou vakcinací na covid-19, kterou pro některé profese a lidi nad 60 let končící vláda zvažuje, vyhláška ovšem neobsahuje. Vyhláška je zveřejněna na webu vlády a je možné je připomínkovat do konce března 2022.
A co je cílem vyhlášky? Nastavit pravidla odškodnění pro ty, kterým povinné očkování způsobí újmu. Takových případů je sice minimum, ale mohlo by to ukonejšit alespoň některé proti očkování dětí zatvrzelé rodiče. Odškodnění případných následků očkování proti covidu-19 řeší samostatný zákon, který očkování umožnil.
Povinné očkování v Rakousku – koronavirus
Rakousko řeší koronavirovou pandemii přísným plošným lockdownem v předvánočním období. Současně Rakousko zavedlo povinné očkování proti covid-19. "Je to jediná možnost, jak se dostat ven z téhle nekonečné smyčky," prohlásil v neděli vlivný premiér německé spolkové země Bavorsko Markus Söder. Povinné očkování pomohlo vymýtit choroby, jako jsou záškrt, dětská obrna nebo tuberkulóza. Covid může být další v řadě. V Rakousku jsou plánované pokuty pro neočkované ve výši až 3600 Eur. Výjimky samozřejmě dostanou například těhotné ženy nebo osoby, jimž by očkování z důvodu určitých zdravotních dispozic neprospělo.
Povinné očkování Řecko a Slovensko
Na Slovensku se o povinném očkování začala jednat koncem listopadu. Z pohledu předsedy vlády Eduarda Hegera (OLANO) a ministerstva spravedlnosti není zavedení povinného očkování protiústavní. Jako první by nové podmínky platily pro osoby nad 50 let a rizikové profese.
Řecko přistupuje k povinnému očkování stejným způsobem jako Rakousko. Vakcinace bude povinná pro lidi starší 60 let a při nedodržení této povinnosti bude hrozit měsíční pokuta 100 Eur. Tyto podmínky vstupují v platnost od poloviny ledna 2022.
Už od září platí povinné očkování proti covidu-19 pro zaměstnance státních i soukromých zdravotnických zařízení.
Petice za dobrovolnost očkování/proti povinnému očkování a petice za povinné očkování
Petice, petice a petice – pokud máte vyhraněný názor a nechcete celé situaci pouze přihlížet, můžete podepsat petici pro zavedení povinné očkování nebo naopak se vyjádřit k tomu, že by mělo být očkování jen a pouze dobrovolné. Na portálu petice.com stačí do vyhledávacího okna vypsat očkování. Petice proti povinnému očkování (Chcípl pes) už má přes 30 tisíc podpisů. Zapojit se tak můžete i do petice, která jde proti diskriminaci neočkovaných.
Plošné povinné očkování diskuze a nejčastější dotazy
Očkování, které by se stalo povinným zvedá vlnu diskuzí, hádek a rozhořčení. Určitý úhel pohledu skýtá otázku - a řešilo se tolik nějaké jiné očkování? Proč je zrovna očkování proti covidu takový "problém". Jak dlouho se testovala vakcína např. proti záškrtu - nejspíš bylo taky nutné zasáhnout rychle a tlak na 100% účinnost pravděpodobně nikdo tak výrazně neřešil. Uspokojivým výsledkem byl jakýkoliv pozitivní posun a zachráněné životy.
Promoření sice je cesta, ale s očkováním může být méně bolestivá. Protilátky jsou velmi individuální parametr. Pokud vás zajímají názory maminek na povinné očkování dětí, můžete se zapojit do diskuzí např. na portálu e-mimino.cz.
*️⃣ Jaké jsou nežádoucí účinky očkování proti covidu?
Dle dosavadních studií jsou nežádoucí účinky zcela nepatrné. Většinou se projevují jen jako mírná bolest v místě vpichu, případně teplota. Aktuálně je v jednání vyhláška, která řeší možnost odškodnění v případě trvalých následků způsobených povinným očkováním.
*️⃣ Kdy bude platit plošné očkování proti covid-19?
Vláda o možnosti povinného očkování jedná. Někteří lékaři jsou výrazně proti, ale na druhou stranu uznávají, že očkování může zmírnit průběh onemocnění koronavirem.
*️⃣ Pro koho bude povinné očkování proti koronaviru platit?
V hledáčku povinného očkovací plánu budou nejdříve chronicky nemocní lidé, senioři a poté rizikové skupiny, které mají nezastupitelnou roli ve zvládnutí pandemie.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Povinné očkování dětí proti covid-19: vakcína a nežádoucí účinky
Očkování dětí ve věku 5-12 let proti Covid-19 je schváleno. Do Česka míří 300 tis dávek vakcíny od Pfizer/BioNtech. Jaké jsou nežádoucí účinky a...
Aplikace Tečka - digitální covid pas v mobilu
Zajímá vás co je to aplikace Tečka a kde ji stáhnout? ❤️ V tomto článku naleznete také rady jak ji nainstalovat a používat.
Třetí dávka očkování proti covid-19 - kdy se registrovat
Registrace na crs.mzcr.cz spuštěna: třetí dávka očkování proti Covid-19, kombinace vakcín Moderna a Pfizer. Koho má 3. posilovací dávka proti...