Marie: Můžete, jen by neměla přijít do styku (2 metry) s nakaženou, nebo potenciálně nakaženou osobou. Ideální je roušku vyvařit a následně nechat zchladnout, sušit až poté.
ZAJÍMAVOSTI
Koronavirus: Jak vyrobit roušku, masku a dezinfekci na ruce
Foto: Pexels
Hodnocení domácích ochranných prostředků: 9/10
- Výhody: Před nákazou koronavirem nás sice stoprocentně neochrání, v době nedostatku klasických prostředků jsou ale tím nejlepším nástrojem, jak šíření nemoci omezit
- Jak ušít bavlněnou roušku
- Jak vyrobit roušku bez šití
- Jak vydezinfikovat nebo vyvařit roušku
- Jak vyrobit masku proti koronaviru podle rektora ČVUT
- Šíření koronaviru vzduchem
- Jak vyrobit domácí dezinfekci na ruce
- Jak vyrobit antibakteriální gel
Jak vyrobit roušku proti koronaviru
Upozornění: Klasické roušky, ať už sériově nebo po domácku vyrobené, nejsou stoprocentní ochranou před nákazou nemocí Covid-19 (či jiných virových onemocnění). Mohou ale výrazně pomoci proti jejímu dalšímu šíření a odborníci i ministerstvo vnitra nabádají, aby je lidé v době karantény nosili, kdykoliv musí jít ven. Roušky můžete také šít pro potřebné!
Jak si ušít bavlněnou roušku + střih na roušku
Na výrobu roušky potřebujete vhodný materiál, ideálně plátno ze 100% bavlny, které se dá sterilizovat vyvařením. Pokud doma běžně látky neskladujete, použít se dá i klasické bílé prostěradlo.
Na jednu roušku potřebujete látku o velikosti 20x20 cm a dva pruhy látky o rozměrech 100x3,5cm. šicí stroj, nit a špendlíky.
- Na připraveném čtverci látky zahněte na dvou protilehlých stranách 2x0,5 cm a prošijte.
- Na stránkách návrhářky Dayy, která je autorkou tohoto návodu, si můžete stáhnout střih, podle kterého si uděláte nástřihy. Díky nástřihům si usnadníte tvorbu skladů, které pak zažehlíte a zajistíte špendlíky.
- Připravené pruhy po celé délce zahněte o cca 0,5-0,7 cm a zažehlete, pak je přeložte ještě napůl a znovu zažehlete.
- Do proužků (do jejich středu) vložíte připravenou roušku. Schováte do nich její nezačištěné okraje a opět vše zajistíte špendlíky.
- Konce proužků rozložíte, zahnete 1 cm dovnitř, opět poskládáte podle zažehlení a zajistíte špendlíkem.
- Celé proužky prošijete a rouška je na světě.
Na celý postup se můžete podívat na videu, které připravila česká návrhářka Daya:
Rouška proti coronaviru bez šití
Ne každý umí zacházet se šicím strojem. Méně manuálně zruční ocení tipy v následujícím videu, podle kterých si jednoduchou roušku vyrobíte i bez šití. Zvládnou to i děti, klidně je to nechte vyzkoušet, hned jak dokoukají pořad UčíTelka České televize.
Jak vyrobit roušku z podprsenky
Nedostatek materiálu vede některé dámy k tomu, že si roušky šijí z košíčků podprsenek. Jak je vidět z obrázků níže, může jít o velmi elegantní řešení, ze zdravodního hlediska ale takové roušky nejsou úplně optimální.
Ministr vnitra Jan Hamáček každopádně vzkazuje: "Všechna doporučení říkají, že cokoliv je lepší než nic."
使わなくなったブラジャーでマスク作ってみたw
— 朝比奈 夢乃 (@asahinayumeno) March 3, 2020
必要なの針と糸だけ pic.twitter.com/onSOT7TnVu
Jak moc jsou bavlněné roušky hygienické
Je třeba počítat s tím, že obyčejné roušky jsou účinné jen omezenou dobu. Už po dvou hodinách až čtyřech se jejich funkce výrazně snižuje. Ideální je roušku po každém použití vyvařit ve vařící vodě.
Jak vydezinfikovat nebo vyvařit roušku
Po použití si roušku sundejte za provázky nebo gumičky a snažte se při tom nedotýkat obličeje nebo látky. Roušku vyperete na nejvyšší teplotu nebo je vyvařte ve vodě, která proje alespoň 5 minut varem a ještě zavlhka přežehlete.
Jak vyrobit masku proti korona viru podle rektora ČVUT
S jednoduchým návodem, jak si vyrobit tzv. prokoronavirovou masku přišel na univerzitním facebooku rektor pražské ČVUT Vojtěch Petráček. Oproti rouškám má maska tu výhodu, že kromě dýchacích cest ochrání i oči.
K její výrobě vám stačí vhodná dvoulitrová PET láhev, těsnění o oken, gumička a papírové ubrousky.
- Prázdnou PET láhev nastřihnete podle nákresu níže vnitřní část řezů oblepíte těsněním na okna, aby se při nošení nezařezávaly do tváře.
- Poblíž uší vytvoříte díry, kterými protáhnete gumičku a přelepíte, aby dírou neprocházel vzduch.
- Nakonec je třeba vložit filtrační náplň. V tuhle chvíli si asi většina z nás musí vystačit s mnoha vrstvami papírových ručníčků, časem bude možné použít nanovláknovou vrstvu a desikátor (tlustostěnná dvoudílná nádoba používaná v laboratoři k sušení pomocí tzv. desikantu).
Výhodou takové masky je, že se filtrační materiál dá snadno vyměnit a celou masku můžete dezinfikovat roztokem lihu.
Hotová maska by měla vypadat nějak takhle:
Šíření koronaviru vzduchem
Koronavirus se šíří takzvanými kapénkami vzduchem. V rámci preventivních opatření se doporučuje, aby mezi sebou lidé udržovali rozestup alespoň dva metry. Pokusy čínských epidemiologů ukazují, že virus uvolněný při kýchnutí či zakašlání může ve vzduchu zůstat až tři hodiny. Rozhodně to však neznamená, že se virem nakazíte automaticky, pokud se třeba ocitnete s nemocným člověkem ve stejné místnosti. Vždy záleží na tom, kolik viru nakažený člověk vylučuje do okolí, i na tom, jak se zdravý člověk dokáže s viry vypořádat. S menšími "dávkami" viru si imunitní systém dokáže poradit.
Pokud budeme svědomitě dodržovat všechna nařízení a opatření, nebude se virus dále šířit a počet vyléčených lidí na koronavirus v Česku bude určitě stoupat.
Jedním z příznaků nákazy koronavirem je ztráta chuti a čichu.
Jak vyrobit domácí dezinfekci na ruce
Dalším důležitým a zároveň nedostatkovým zbožím jsou v těchto dnech dezinfekční prostředky. Ty se hodí především lidem, kteří musí opustit domácí karanténu a nemají na cestě do práce či do obchodu přístup k umyvadlu. Také dezinfekční prostředky se dají snadno vyrobit doma, menší problém ale může být se sehnáním vhodných ingrediencí.
Co potřebujete k výrobě dezinfekce:
- 1 šálek 99% isopropylalkoholu (můžete použít i procentuálně nižší, ale nebude tolik účinný)
- 1 polévková lžíce 3% peroxidu vodíku
- 1/2 polévkové lžíce destilované nebo převařené vody
Postup výroby:
Alkohol nalijete do prázdné nádoby a k němu přilijete peroxid vodíku. Do roztoku přidáte vodu, důkladně ho pomícháte a máte hotovo. Hotový prostředek rozlijete do lahviček, které je ještě lepší předem vydezinfikovat.
Pozor: Vyberte si takové lahvičky, u kterých nemůže dojít k záměně a nechtěné konzumaci, případně lahvičky pořádně označte.
Jak a kde se testovat na koronavirus?
Jak vyrobit antibakteriální gel
Doma si můžete vyrobit také gelový prostředek na dezinfekci. Ten je sice o něco méně účinný, příjemněji se ale roztírá a pro suché ruce je úplně ideální.
Co potřebujete k výrobě antibakteriálního gelu:
- 1 hrnek 91% isopropylalkolu
- 12 kapek oleje z čajovníku (či jiného esenciálního oleje)
- 1/2 hrnku přírodního aloe vera gelu
Postup výroby:
Do nádoby nalijte alkohol a přidejte k němu aloe vera gel. Obě ingredience promíchejte. Následně přidáte olej z čajovníku a znova důkladně promícháte. Nakonec už jen gel přelijete do připravených lahviček.
Ideální je pořídit si kvalitní českou nanoroušku.
Pozor: Než začnete dezinfekci používat, vyzkoušejte si ji na malém kousku pokožky. Citlivá pokožka by na něj nemusela reagovat úplně ideálně.
Komentáře
Prosím mám dotaz. Můžu sušit roušku, doma šitou, venku? Děkuji za odpověď
https://www.youtube.com/watch?v=N8L5jnxL7n0&t=3s Další video návod na výrobu respirátoru v domácích podmínkách
pěkný návod, ještě můžete napsat návod, kde ty suroviny na výrobu desinfekce koupit..