ZAJÍMAVOSTI
Krávy svým krkáním přispívají k produkci skleníkových plynů
Pokaždé, když si kráva říhne nebo vypustí plyn, se do atmosféry dostane malý obláček metanu. Každý závan vycházející z kravského traktu může mít značný vliv na klima, protože metan je silný skleníkový plyn vedoucí ke globálnímu oteplování. Účinky nejsou jen v hypotetické rovině.
Foto: Pixabay
Od průmyslové revoluce se koncentrace metanu v atmosféře více než zdvojnásobily a asi 20% vliv na oteplování planety lze připsat tomuto plynu. V atmosféře je tolik metanu asi jako dva šálky vody v bazénu. To je přibližně 200krát méně než oxid uhličitý v atmosféře, avšak 1 molekula metanu urychlí oteplení Země stejně rychle, jako 28 molekul oxidu uhličitého. Chemicky je metan vysoce účinný při zachycování tepla, což znamená, že přidání o malinko více metanu do atmosféry může mít velký dopad na to, jak moc a jak rychle se planeta ohřeje.
Krávy získaly nebývalou pozornost pro své krkání a úniky plynu produkující metan. Mikroorganismy v kravském trávicím traktu rozkládají cukry na jednoduché molekuly a také pomáhají absorbovat živiny z tvrdých trav. Tito mikroorganismy produkují metan jako svůj odpad, který nakonec „odejde“ z obou konců krav.
V současné době mají na svědomí lidé asi 60 % z celkového objemu emisí metanu, z toho připadají 2/3 na zemědělství. Zbylých 40 % metanu se do ovzduší uvolňuje přirozeně z přírody, kdy většina pochází z mokřadů a bažin a zhruba z dob předtím, než lidé začali dramatickým způsobem ovlivňovat uhlíkový cyklus. Celkově asi třetina veškerého metanu vyskytující se dnes v atmosféře pochází z mokřadů.
Existuje celá řada dalších přírodních zdrojů metanu. Prosakuje ze země přirozeně poblíž některých ložisek ropy a zemního plynu, uniká z tajícího permafrostu v Arktidě a hromadí se v sedimentech v moři. Všechny tyto další přírodní zdroje, s výjimkou mokřadů, tvoří jen asi 10 % celkových emisí každý rok.
V atmosféře stouply koncentrace metanu od roku 1750 o více než 150 %.
Zdroj:www.nationalgeographic.com
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Michael Tolotos: Příběh muže, který nikdy neviděl ženu
Michael Molotos prožil vskutku neobvyklý život. Vymyká se tím, že se nikdy nesetkal s ženou, přestože se dožil celých 82 let. Jak je to možné?
Víly za to nemohou. Proč houby rostou v kruhu?
Jsou čarodějně kruhy hub skutečně jen hříčkou přírody? Anebo je tomu jinak...
Bizarní zrod motorovky: Řetězové pily spatřily světlo světa v...
Motorová pila v současné době představuje běžnou součást výbavy zahrádkářů i kutilů, a tak lze jen stěží uvěřit, že je její zrod úzce propojen...