ZAJÍMAVOSTI
Lovci jablek a ukradené iPhony: Největší podvod s elektronikou
Pokud jste si v posledních letech zakoupili mobil značky Apple, máte jedinečnou příležitost podílet se na objasnění největšího podvodu se spotřební elektronikou v České republice. Obětí tohoto vychytralého podfuku se stal e-shop Mamut.cz, který se pomocí aplikace Lovci jablek snaží podvodné obchody objasnit a vystopovat ukradené iPhony v celkové hodnotě miliard korun. Dokonce vypsal opravdu tučnou odměnu…
Foto: Unsplash
Podvod s iPhony a aplikace Lovci jablek (e-shop Mamut.cz)
Internetový obchod s elektronikou Mamut.cz se pravděpodobně stal obětí obrovského a zcela nevídaného podvodu, v rámci kterého bylo ukradeno a prodáno více než 100 tisíc telefonů iPhone a přes 300 tisíc bezdrátových sluchátek stejné značky. E-shop se v důsledku podvodu letos ocitl v insolvenci a snaží se dohledat zmizelou elektroniku v hodnotě 4 miliard korun.
Jelikož vlastník zkrachovalého obchodu, společnost Plus4U, disponuje seznamem sériových čísel všech zcizených zařízení, které mohly být prodány i na českém trhu, vytvořil jednoduchou aplikaci Lovci jablek a vypsal odměnu za nálezy…
Pomozte objasnit podvod a získejte odměnu 100 tisíc korun!
Každý, kdo si v letech 2018-2023 zakoupil v jakémkoliv kamenném nebo online obchodě kterýkoli model iPhonu, může být vlastníkem inkriminovaného zařízení, které e-shop Mamut postrádá. Zadáním sériového čísla vašeho iPhonu do aplikace Lovci jablek umožníte společnosti Plus4U dané zařízení identifikovat.
Pokud právě Vy vlastníte jeden ze stovky tisíc zcizených telefonů a pomůžete jej touto cestou odhalit, společnost Plus4U se zavázala vyplatit odměnu ve výši 100 tisíc korun. O svůj mobil samozřejmě nepřijdete. Hlavním cílem je iPhony nalézt a tím pomoci celou složitou kauzu objasnit.
Společnost hodlá nálezcům vyplatit celkem 1,5 milionu korun, tudíž odměny se dočkají vlastníci prvních 15 nalezených iPhonů. Akce Lovci jablek bude trvat do 30. září 2023 nebo do dosáhnutí celkové výše odměn. Ovšem pokud bude aplikace úspěšná a pomůže odhalit detaily podvodu, vlastník e-shopu je připraven akci prodloužit a objem odměn navýšit.
Jak k podvodu s iPhony došlo?
Rozsah a komplikovanost celého podvodu nemá v České republice obdoby a dosud není zcela jasné, jak k němu došlo. Každopádně hlavním strůjcem podvodných obchodů má být podnikatel Břetislav Janoušek, který provozoval byznys s pronájmem elektroniky značky Apple pro koncové zákazníky.
Tuto značkovou elektroniku Janouškovým firmám dodávaly společnosti T-Mobile Czech Republic a.s. a J&T Leasing (spadající pod banku J&T), a to přes e-shop Mamut.cz.
Pronájmy, které měly Janouškovy firmy zajišťovat, však byly zcela fiktivní a probíhaly pouze „na papíře“. Co přesně se s elektronikou dělo poté, co dorazila do Janouškových společností, není jasné. Většina dodané elektroniky byla Janouškem pravděpodobně prodána bokem skrze různé e-shopy, přičemž není jisté, v jaké zemi.
Podle jedné vyšetřovací verze zamířily iPhony do Ruska, kam v důsledku sankcí zboží ze západu dodávat nelze. Je však pravděpodobné, že zboží buď Česko vůbec neopustilo, nebo se na český trh vrátilo, a objevilo se v nabídce některého e-shopu. Aplikace Lovci jablek představuje jeden ze způsobů, jak tato zařízení vystopovat.
Fiktivní pronájmy telefonů Apple
Celý podvod je však daleko komplikovanější. Vyšetřování rovněž odhalilo případy, kdy bylo jedno zařízení dodáváno opakovaně. Fiktivně pronajímaná elektronika se totiž řetězcem firem pravděpodobně vracela zpátky k dodavatelům T-Mobilu a leasingové společnosti J&T.
Probíhající interní audit prokázal, že společnosti Mammoth, pod kterou spadá e-shop Mamut.cz, bylo opakovaně fakturováno zboží, které mu předtím již bylo dodáno, a mělo tedy být v nájmu koncových zákazníků.
V jednom případě byl totožný iPhone pronajat celkem 8x, z toho šestkrát jej dodala společnost T-Mobile a 2x J&T Leasing. Jiným příkladem podivných duplicit by mohly být AirPody, které měly být Mamutu na základě objednávky u T-Mobilu dodány v dubnu 2022, ovšem v účetnictví e-shopu se totožná sériová čísla objeví v následujících měsících ještě pětkrát.
Prodané zboží se tedy buď vrátilo zpět do skladů distributorů, odkud bylo znovu dodáno e-shopu, nebo sklad vůbec neopustilo. Vyšetřování se tedy zabývá otázkou, kolik elektroniky bylo vlastně do Mamutu dodáno a kde skončilo.
Podvod vyšel najevo v druhé polovině roku 2022, kdy Janoušek přestal e-shopu mamut.cz platit. Ten následně nemohl platit dodavatelům elektroniky T-mobilu a J&T Leasing, načež skončil v insolvenci. Během dvou let vložil Janoušek na bankovní účty svých společností 1,3 miliardy korun.
Kde přebývá nyní, je velká neznámá a bohužel jedině Janoušek by mohl poskytnout celistvý obrázek tohoto kolosálního čtyřmiliardového podvodu.
Zdroje: lupa.cz, ceskenoviny.cz
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Streamovací služba Apple TV+: Filmy, cena, aplikace, recenze
Apple TV+ sází na maximální kvalitu a díky originálním pečlivě vybraným projektům se řadí mezi ty nejlepší streamovací služby ▶️
Na nové dani z výher může stát víc prodělat než vydělat
Snaha vlády konsolidovat veřejné finance pomocí takzvaného Ozdravného balíčku může mít minimálně v jednom případě úplně opačný efekt. Zástupci...
Chance CZ aplikace do mobilu – jak funguje a kde ji stáhnout?
Chance je jedna z největších značek v ČR, která provozuje online casino a kurzové sázení. Věděli jste ale, že má také svou vlastní mobilní...