Lovecký zámek Jemčina Hatín – historie a informace
Čas dovolených láká k poznávání krás české země, která je plná čarokrásných zákoutí. Vydejte se na toulky na jihočeský zámek Jemčina.
Zámek Jemčina, chátrající jihočeská perla
Čas dovolených láká k poznávání krás české země, která je plná čarokrásných zákoutí. Již jsme vám představili státní zámek Lysice či hrad Hukvaldy a nyní se vydáme do jižních Čech, jen kousek od Jindřichova Hradce, na zámek Jemčina. Mimochodem, věděli jste, že okres Jindřichův Hradec se skládá z osmnácti mikroregionů? Podívejte se na přehled nejvýznamnějších mikroregionů...
Lovecký zámek Jemčina Hatín – historie
V lůně přírody nedaleko meandru řeky Nežárky stával kdysi hřebčín založený roku 1673 hrabětem Janem Jáchymem Slavatou. O osmnáct let později se stal majetkem Heřmana Jakuba Černína, jehož potomek Vojtěch Prokop zde nechal v polovině 18. století vystavět lovecký zámeček. K němu později přibyla postranní křídla, tvořící čestný dvůr.
Po roce 1923 se však zámek i polesí dostal do rukou státu a v 50. letech minulého století se krásná stavba proměnila v obávanou tajnou základnu raketového vojska, obehnanou vysokým plotem – údajně se zde ukrývaly i jaderné hlavice! Armádě patřil objekt až do roku 1991, poté nezadržitelně chátral včetně oplechování komínů.
Na začátku milenia jej pak koupil soukromý majitel, který ho v roce 2003 na čas otevřel veřejnosti a o rok později nechal znovu vysvětit zámeckou kapli, jež se stala místem svatebních obřadů. V těsné blízkosti zámku navíc vyrostl penzion Galiana a restaurace sloužící výletníkům k občerstvení.
Jak vypadá zámek Jemčina?
Trojkřídlé stavbě dominuje devatenáctimetrová kaple svatého Jana Nepomuckého, jejíž stěny zdobí cenné fresky z dílny štukatéra Carla Bossiho a malíře Quirina Jahna. Za pozornost stojí i rozsáhlý park vybudovaný na sklonku 18. století Janem Rudolfem Černínem. Udržovaná plocha byla však během působení vojsk v druhé polovině 20. století dosti zdevastována.
Černín – rod neodmyslitelně spojený se zámkem Jemčina
Bývalý lovecký zámeček je úzce spjat se starobylým šlechtickým rodem Černínů (nebo taktéž Czerninů) z Chudenic, jehož kořeny sahají až do 12. století. Za dob Jana Rudolfa Černína se zámeček stal důležitým společenským a kulturním centrem. V okolních lesích se pořádaly parforsní hony (štvanice) na jeleny a daňky, jež popisuje i Alois Jirásek ve své novele Záhořanský hon, vytvořené na základě zápisků místního lesmistra Jiřího Wachtela.
Zámek Jemčina a jeho majitel
Majetkové poměry se v průběhu století na zámku proměňovaly. Prvním vlastníkem místa byl Jan Jáchym Slavata, který zde nechal postavit hřebčín, tedy v době kdy dostihový sport ještě neexistoval. Poté, co rod Slavatů vymřel, dostal se roku 1691 pozemek do rukou Heřmana Jakuba Černína, v jehož rodině majetek zůstal až do pozemkové reformy v roce 1923, kdy byl vyvlastněn státem. Od roku 1950 patřil objekt armádě a po revoluci putoval do soukromých rukou.
Zámek Jemčina na prodej
- Černínský lovecký zámeček o rozloze 1500 metrů čtverečních s pozemkem 60 tisíc metrů čtverečních se v nedávné době objevil na stránkách realitních kanceláří jako objekt k prodeji.
- Inzerát již není dostupný, proto nezbývá, než doufat, že s novým majitelem dojde k opětovnému otevření zámku pro turisty a smutně chátrající stavba se znovu dočká rozkvětu...
Je otevřený zámek Jemčina?
Zámek Jemčina je bohužel v současné chvíli pro veřejnost uzavřen, v sezóně 2019 nebude v provozu ani přilehlá restaurace Galiana, bude však otevřený Konibar pod hospůdkou, kde se nabízí občerstvení a točí pivo Bernard i zlatavý mok z regionálních pivovarů.
Zámek Jemčina otevírací doba
Zámek Jemčina byl dříve otevřen od června až do září od 10 do 17 hodin. V současnosti však není vstup pro veřejnost povolen.
Přilehlý Konibar otevře své brány v pátek 7. června. Otevřeno bude od 11. hodiny dopolední.
Zámek Jemčina | sezona 2019 |
Zámek Jemčina | zavřeno |
Restaurace Galiana | zavřeno |
Konibar | otevřeno od 7. června (od 11:00) |
Hatín Jemčina – Co dalšího stojí za vidění?
Jemčina, ve které trvale žije jen pětatřicet obyvatel, je součástí obce Hatín, jejíž centrum je vzdálené přibližně kilometr a půl od zámku. V obci a jejím okolí se nachází tři malebné kapličky či Lannův kříž, připomínající osobnost význačného průmyslníka, loďmistra a stavitele Vojtěcha Adalberta Lanna.
V Hatíně rostl také památný javor vysazený v 15. století, který si údajně rakouská císařovna Marie Terezie zvolila k odpočinku během své cesty... Osud košatého stromu, shlížejícího na hatínské střechy domů, se však naplnil 8. května 2003, kdy došlo k jeho zhroucení.
Okolní lesy nabízejí kouzelné místo k procházkám do přírody a sběru hub (pomozte si při sběru povedenou aplikací do mobilu!). A aby vám plody lesa co nejdéle vydržely, podívejte se, jak uchovat houby v mrazáku a ledničce. Zároveň se však před toulkami lesem nezapomeňte vybavit repelentem – a pokud přeci jen chytnete klíště, můžete se podívat na návod, jak jej bezpečně a spolehlivě odstranit.
Hamousův statek a obec Zbečno
Pokud rádi cestujete po Čechách, tak vám rádi doporučíme návštěvu obce Zbečno a hlavně Hamousova statku. Ten je totiž výjimečně dobře zachovanou cennou venkovskou budovou značného stáří a to z toho důvodu, že ve 20.století se vyhl v té době obvyklým rekonstrukcím. Pokud se vydáte na výlet do Hamousova statku, tak uvidíte na vlastní oči, jak v 16.století podobné statky vypadaly. Ve Zbečně dále také najdete původní farní kostel sv.Martina, který také rozhodně stojí za návštěvu.