ZAJÍMAVOSTI
Manipulace ve vztahu: Jak jednat s manipulátorem
Problematika manipulace v partnerském vztahu často souvisí s dominantním a submisivním postavením partnerů. Zdatný manipulátor dokáže své jednání úspěšně rozvíjet a upevňovat si své postavení, které by jiným způsobem nebyl schopný vybudovat. Kompenzuje si v tom své nízké sebevědomí a vnitřní nejistotu. Jak tedy neuvíznout v síti manipulujících osob a odkázat je do patřičných mezí?
Co je manipulace – Druhy – Manipulativní narcismus
Taktiky manipulátora – Manipulace ve vztahu
Znaky manipulátora – Jak se bránit
Foto: Freepik
Co je to manipulace?
K popularizaci termínu manipulace došlo celkem nedávno, teprve v 80. letech minulého století, a to americkými psychology, kteří se věnovali asertivitě.
Podle kouče osobního rozvoje Aleše Kaliny je manipulace vědomé či nevědomé nečestné jednání, které poškozuje druhého a manipulátorovi přináší určité výhody. „Manipulace má schopnost ovlivňovat myšlenky, emoce, tělesné fungování, a hlavně chování manipulovaného tak, aby odpovídalo potřebám manipulátora.“
Některé zdroje tvrdí, že manipulátoři zacházejí s druhými jako s objekty a nerespektují osobnost ani přání druhých lidí. Manipulátor se snaží přesvědčit druhé o své pravdě.
Člověk pod tíhou manipulace je obvykle přesvědčený, že je sám iniciátorem konkrétního jednání a jeho rozhodnutí je projevem vlastní svobodné vůle. Realita je však taková, že se chová podle plánu manipulátora.
Typy a druhy manipulace
Manipulace je v pracích odborníků členěna z několika hledisek. Jedním je dobrá a špatná manipulace. Dobrá je vlastní většině lidem a její podstatou je, že nikomu neubližuje, a dokonce může v dobrém úmyslu napomoci v rozhodování a pozitivně rozvíjet druhého (bílá manipulace). Špatná manipulace neakceptuje potřeby druhých lidí.
„U některých lidí je manipulativní chování spojeno s konkrétní poruchou osobnosti – nejčastěji sociopatií, narcismem, hraniční poruchou osobnosti a histriónskou poruchou, lidově hysterií,“ říká koučka Magdalena Vokáčová pro Novinky.cz.
Manipulátor – narcista, psychopat, hraniční porucha osobnosti
Pro člověka s narcistickou poruchou je typické manipulativní chování a jedná tak zcela automaticky. Můžete si tak být jistí, že pokud udělá chybu, nikdy to nepřizná a neomluví se. Dokáže dokonce popírat své minulé chování.
V případě, že se mu něco nelíbí, přechází rovnou do útoku a ve výsledku obviňuje druhé z vlastních chyb. Využívá formu psychické manipulace – gaslighting, kdy chce v druhém zasít pochybnosti o určitých událostech tak, aby oběť začala zpochybňovat svou vlastní paměť a vnímání reality.
Dalšími rysy narcistů jsou lhaní, závist, ohýbání reality, podvádění partnerů, chorobná žárlivost, závislosti (alkohol, sex, cigarety atd.). Podle mnohých odborníků je narcismus ovlivněný dědičností až ze 64 %, což je dost znepokojující fakt.
Taktiky manipulátora
Manipulátor k upevnění svého postavení a nadřazenosti používá praktiky, které mají vazbu na sociální prostředí oběti (např. kritika lidí z okolí partnera, jeho pomlouvání před ostatními, izolace partnera) a ty týkající se převážně soukromí (např. urážky, výčitky, ponižování, popírání dobrých vlastností partnera, nezájem o jeho potřeby a názory, ženy manipulátorky odmítají sex, muž manipulátor se považuje za borce v sexu).
Ve vztahu s manipulátory se jedná také například o porovnávání s druhými, poučování, obviňování a svalování zodpovědnosti, moralizování, zastrašování, ironii a despekt. Zajímavou praktikou je tzv. projekce. Když o vás manipulátor mluví a popisuje např. vaši prolhanost, žárlivost a agresivitu, popisuje sám sebe.
Podle francouzské psycholožky a psychoterapeutky Isabelle Nazare-Aga cílem žen manipulátorek není obyčejně to, aby partner zanechal práce. Jde jim o to, aby muž veškerý čas věnoval jen jim.
U mužů manipulátorů je to naopak. Chtějí, aby partnerka opustila zaměstnání nebo dělala pouze takovou práci, která bude pod jejich úroveň. Manipulátorovi je obecně nepříjemné, když jeho partnerka v zaměstnání dosahuje uznání ostatních, rozvíjí své schopnosti a socializuje se s kolegy. Vliv na to má hlavně jeho žárlivost.
„Manipulátor si dovolí naprosto upřímně vyčítat druhému to, co dělá sám. Třeba druhého obviní z agresivity, když druhý bouřlivě zareaguje na manipulátorovy posměšky na veřejnosti, na neoprávněnou kritiku nebo ironické poznámky. Manipulátor sám však svého partnera neustále napadá a jeho agresivitu nesnáší,“ popisuje Isabelle Nazare-Aga strategii, kterou manipulátoři dlouhodobě používají.
Manipulace ve vztahu: Psychická manipulace, fáze vztahu
S ostatními většinou manipulují ti, kteří trpí komplexem méněcennosti. Nevěří, že mají pro druhého dostatečnou hodnotu a nemohou si dovolit riskovat vztah založený na důvěře. Jiní manipulují, protože neznají efektivnější způsob jednání.
V počátku vztahu manipulátor ve svádění a lichocení používá prostředky, které jsou mu cizí, a pozorné chování jen předstírá. Rád druhého fascinuje (vzděláním, bohatstvím, kontakty). Jeho cílem není milovat druhého, ale svým dvořením, sliby a dary směřuje k vyvolání pocitu povinnosti a dluhu.
Po fázi prvotní zamilovanosti nastává období s řadou varovných signálů. Můžeme si začít všímat rozporů ve slovech a chování, odhalujeme polopravdy a lži. Manipulátor své problémy často zveličuje a vyžaduje velkou míru soucitu od ostatních.
Partneři manipulátorů mají potřebu druhého zachraňovat a být silně empatičtí. Výsledkem toho je popírání vlastních potřeb a zanedbávání sebe sama. I přestože mají pocit, že by rozchod byl rozumným řešením, i nadále doufají, že se manipulátorovo chování změní k lepšímu.
Po založení rodiny nebo společném sestěhování si je manipulátor svým partnerem naprosto jistý a získává emocionální a někdy i finanční nadvládu.
Manipulace s lidmi: Umí manipulátor milovat?
Podle serveru spektrumzdravi.cz manipulátor vzhledem ke svojí nezralosti není schopný „milovat někoho, koho mají rádi i jiní lidé. Jeho chování je nevyrovnané, na večírcích a ve společnosti se snaží svádět osoby opačného pohlaví, žárlivě však reaguje na ty, kteří by se jeho stálému partnerovi mohli ocitnout nablízku.“
Techniky manipulace: Manipulace mlčením
Manipulátoři mají zálibu se poslouchat a rádi mluví, především si berou hlavní slovo a udávají, kam má komunikace směřovat. Pokud ale chtějí v partnerovi vyvolat pocit viny a potrestat ho, využívají k tomu manipulaci mlčením, která může trvat od několika hodin po týdny.
Věty a znaky manipulátora: Jak poznat manipulátora?
V mnoha publikacích se autoři zmiňují o následujících znacích, které můžete v chování manipulátorů zaznamenat:
- Vyjadřuje se neuctivě o svých bývalých partnerech.
- Chová se k druhému pohrdavě.
- Prokazuje vám služby, o něž nestojíte, a ani se nezeptá na váš názor.
- Má vlastnické sklony a chce mít všechno pod kontrolou.
- Nikdy za nic nemůže a z vlastního neúspěchu viní ostatní.
- Jeho rysem je sebestřednost.
- Vyvíjí nátlak v oblasti sexuálních vztahů.
- Chce příliš brzy závazný vztah (pořídit si děti, společné bydlení).
- Uplatňuje dvojí metr (pravidla musí dodržovat druzí, sám se jimi však neřídí).
- Manipulátor muž má negativní postoj k ženám (vnímá je jako podřadné).
- Ve společnosti se k vám chová jinak.
- Využívá zranitelnosti partnera.
- Závidí (dokonce i rodičům, příbuzným nebo partnerovi).
- Lže, překrucuje a interpretuje výroky druhých.
- Přiměje vás dělat věci, které byste pravděpodobně z vlastní vůle nedělali.
- Často odpovídá neurčitě a mění témata uprostřed hovoru.
- Mění názory, chování a pocity podle situací a osob, s nimiž je právě v kontaktu.
Někdy tyto znaky můžeme pozorovat v každém člověku, který sleduje nějaký cíl, ale u manipulátorů nebezpečí spočívá v tom, že své strategie používají nevědomě. Abychom ale nebyli pouze kritičtí, manipulátoři samozřejmě mají i nějaké dobré vlastnosti, jako třeba příjemné vystupování, zručnost a činorodost.
Jak se bránit manipulaci, kontramanipulace
Chceme-li vědět, že jsme manipulováni, musíme se nejprve soustředit na odhalení technik manipulace. Podle kouče Kaliny se mezi účinné nástroje řadí nečekanost, kladení otázek, zastavovací výroky a odmítání. Zásadou je používat kratší věty a nepouštět se do vysvětlování. Rozhodně se neobhajujte a po partnerovi požadujte konkrétní vyjádření.
Nazare-Aga jako metodu obrany uvádí kontramanipulaci, která „vychází z pozorování lidí, které manipulace a provokace nechávají lhostejnými. Tito jedinci nejsou v emoční rovině citliví na útoky, kritiky, výhrůžky a další nebezpečné prostředky vedoucí k destabilizaci a reagují na ně podobným způsobem.“
Lhostejným postojem vůči slovním výpadům manipulátora mu dáváme najevo, že se nás to vůbec nedotýká, nebereme to osobně a nemá to vliv na naše pocity. K tomu slouží předem dané odpovědi na provokaci, jako třeba:
- Někdo to tak může vidět.
- Vidíš jen jednu stránku věci, to je normální.
- Já mám jiný názor.
- To je jeden možný výklad.
- Když člověk neví, vždycky si to nějak domyslí.
- To se stává.
- Nejsem jasnovidec.
- A mně se právě líbí být jako ostatní.
- Každý máme svůj vkus.
Další metodou je naučit se diplomaticky odmítat a jednat asertivně. Na slovní útoky je nezbytné reagovat v poklidu a verbální útok vnímat jako klidně vyřčenou větu. Když cítíte, že to nikam nevede, radí se debatu ukončit a odejít z místnosti.
Za efektivní obranu je považována metoda poškrábané desky, jejímž základem je neustálé opakování určité věci a zůstat přitom klidný a nad věcí.
Dále se doporučuje si během rozhovoru dávat čas na rozmyšlenou, popřípadě předstírat nerozhodnost nebo neznalost. Výbornou obrannou technikou je rovněž převedení manipulátorovy otázky v žert.
Ignorace manipulátora
Co si budeme povídat, tou nejúčinnější metodou je ze vztahu vystoupit. Nelze naivně čekat, že se manipulátorovo chování k vám změní. Musíte si připustit fakt, že jde o patologickou osobnost, která se nezmění. Můžete jen změnit svůj přístup, zapracovat na svém sebevědomí a vytyčit si hranice.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Existuje láska na první pohled? Přečtěte si vše o tomto fenoménu
Věříte na lásku na první pohled? Co všechno se za ní skrývá, jestli opravdu existuje a spoustu dalšího se dočtete v tomto článku.
Zamilovaná přání a básničky na dobré ráno
Chcete svého partnera či partnerku potěšit? Inspirujte se našimi tipy na přání a básničky na dobré ráno.
Význam smajlíků (emoji) a jak je napsat na klávesnici
Smajlíci dávají jiskru našim textům. Je ale překvapivé, že některé mají úplně jiný význam, než bychom čekali. Děláte v tom také chyby?