ZAJÍMAVOSTI
Manželství pro všechny: Jaké jsou názory politiků a veřejnosti?
Letos v červnu projednávali poslanci ve Sněmovně novelu zákona o manželství pro všechny páry, které nakonec poslali do druhého čtení. S ním schválili také kompromisní návrh, který by vtiskl definici manželství jakožto svazku mezi mužem a ženou do Ústavy a pro lidi s menšinovou orientací by vznikla alternativa, která by narovnala některá jejich práva. Co oba návrhy přinášejí a jaká jsou jejich úskalí?
Registrované partnerství vs. manželství – Aktuální situace
Argumenty pro a proti – Druhé čtení – Průzkum – Hlasování Sněmovny
Foto: Profimedia
Co je to manželství: Definice podle českého práva
Český občanský zákoník definuje manželství jako trvalý svazek muže a ženy, vzniklý způsobem, které stanoví tento zákon. Hlavním účelem manželství je založení rodiny, řádná výchova dětí a vzájemná podpora a pomoc.
Aktuální situace: Vyhraje kompromis?
Podle nejnovějších informací by mohlo dojít ke kompromisu v podobě narovnání veškerých práv stejnopohlavních párů s tím, že se bude svazek jmenovat jinak než manželství (zřejmě partnerství nebo se zachová současný název). Pro takovou variantu by hlasoval v současnosti Andrej Babiš i předkladatelka návrhu zákona a šéfka Poslanecké sněmovny, Markéta Pekarová Adamová.
Registrované partnerství vs. manželství: V čem spočívají rozdíly?
Od roku 2006 existuje v České republice tzv. registrované partnerství – úředně uzavřený svazek stejnopohlavních párů, který se však od manželství liší názvem a právy. V tabulce uvádíme některé rozdíly mezi oběma svazky.
Registrované partnerství vs. manželství: rozdíly | |
Manželství | Registrované partnerství |
✅ základní kámen rodinného práva | ❌ administrativní úkon |
✅ svatba se svědky | ❌ svatba bez svědků |
✅ jeden z manželů může přisvojit dítě druhého | ❌ nemůže |
✅ společné osvojení dítěte | ❌ nelze |
✅ společné pěstounství | ❌ nelze (druhý partner nemá vůči dítěti zákonného rodiče žádná práva ani povinnosti) |
✅ podmínkou rozvodu je úprava vztahů k dětem | ❌ není právně upraveno |
✅ dítě má nárok na sirotčí důchod | ❌ má nárok pouze ve vztahu k zákonnému rodiči |
✅ dítě dědí po obou rodičích ze zákona (nepominutelný dědic) | ❌ dědí pouze po zákonném rodiči |
✅ společné jmění manželů | ❌ partneři jsou podíloví spoluvlastníci |
✅ nárok na vdovský a vdovecký důchod a další dávky | ❌ není |
Manželství pro všechny: 2023
Z výše uvedeného vyplývá snaha aktivistů i samotných homosexuálů narovnat práva, která registrované partnerství neumožňuje. Důvodem je také snaha o odstranění sociálního stigma, které údajně nerovné sňatky podporují.
Argumenty pro manželství pro všechny
Důvodů, které hovoří ve prospěch manželství pro všechny, je několik:
- manželství není pouze o plození dětí, ale také o jejich výchově a vzájemné podpoře mezi manželi – (stejnopohlavní páry je sice biologicky mít nemohou, ale společně je vychovávají – mají je z předchozího vztahu nebo ho jeden z partnerů adoptoval – jsmefer.cz),
- u manželství gay a lesbických párů nejde o vytváření nových pořádků, ale o sladění faktického stavu v mnoha párech a rodinách, které již existují, se stavem zákonným (jsmefer.cz),
- homosexualita není deviace, ale jedna z variant lidské sexuality (jsmefer.cz),
- podle výzkumů v Americe souviselo zavedení manželství pro stejnopohlavní páry s významným poklesem sebevražd tamní mládeže (nejen neheterosexuálních jedinců – queergeography.cz),
- sňatky párů stejného pohlaví podporuje řada států Evropské unie (europa.eu),
- nerovné podmínky pro LGBT+ lidi znamenají pro zaměstnavatele náklady a pro ČR ekonomické ztráty (nerovné postavení vytváří psychické problémy, což může vést k nižším pracovním výkonům – generální ředitel Vodafone, Petr Dvořák pro Novinky.cz),
- „Musí platit stejně daně jako heterosexuální lidé nebo páry, musí všechny ostatní věci řešit stejně jako my, ale tuto jedinou (manželství) jim vyčleňujeme, máme na ně speciální zákon. Mně to přijde nedůstojné. Přijde mi, že z nich děláme občany jiné kategorie.“ (předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09, Markéta Pekarová Adamová pro Novinky.cz).
Argumenty proti manželství pro všechny
Argumenty, které hovoří proti manželství pro všechny, jsou následující.
- manželství je svazkem muže a ženy (definice podle Nového občanského zákoníku),
- uzákoněním manželství pro všechny se zvýší poptávka po asistované reprodukci (poslanec Jan Síla, SPD pro Novinky.cz),
- Česká republika má svůj právní řád, který by se neměl přizpůsobovat právnímu řádu jiných států (advokátka A. Vlachová pro Lidovky.cz),
- institut manželství byl vytvořen a primárně slouží k plození dětí a jejich následnou výchovu (advokátka A. Vlachová pro Lidovky.cz),
- citová náklonnost není předpokladem k uzavření manželství mezi snoubenci a nikdo ji před uzavřením manželství nezjišťuje ani neověřuje (advokátka A. Vlachová pro Lidovky.cz),
- homosexuálové mohou uzavírat manželství za úplně stejných podmínek jako heterosexuálové, každý muž si může vzít ženu a každá žena si může vzít muže (advokátka A. Vlachová pro Lidovky.cz).
Manželství pro všechny: druhé čtení – další postup
V červnu Sněmovna poslala do druhého čtení dva protichůdné návrhy (změna v Novele občanského zákoníku i ústavní zákaz rovných sňatků, který by do ní vtisknul definici manželství jakožto svazku pouze mezi mužem a ženou).
Se změnou Ústavy chtějí odpůrci manželství pro všechny schválit také rozšíření registrovaného partnerství, které by dostalo jiný název. Tento návrh vítá například předseda ODS Marek Benda nebo Marek Výborný z KDU-ČSL.
Proti je naopak například ministr pro legislativu Michal Šalomoun z Pirátské strany, podle kterého je návrh konzervativců nedostatečný a neřeší změnu komplexně (neobsahuje například úpravu rodičovských práv). Návrh nepodporuje ani poslankyně Klára Kocmanová, podle které nemá zakotvení manželství jako muže a ženy v Ústavě žádná ze západních zemí.
Manželství pro všechny podporuje také současný prezident Petr Pavel, který pronesl během konference v Senátu na toto téma: „Není možné, aby část společnosti měla omezená práva kvůli sexuální orientaci.“
Premiér Petr Fiala je k oběma návrhům zdrženlivý. Pro MF Dnes uvedl: „Pokud jde o můj osobní postoj, já jsem zdrženlivý k oběma návrhům z důvodu své víry. Nepodpořím aktivně manželství pro všechny, ale přitom se vůbec nebráním a naopak vítám debatu o právech a úpravě práv, která mají lidé v registrovaném partnerství. To si myslím, že je debata, která je zcela na místě. Na druhé straně jsem velmi zdrženlivý k úpravám Ústavy. Myslím, že v Ústavě mají být základní principy a pravidla, nemá tam být všechno, co se ve společnosti objeví.“
V nejbližší době by se měla novela v rámci druhého čtení projednávat v Ústavně-právním výboru. Zároveň se jí bude zabývat také Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti.
Manželství pro všechny: průzkum
Podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který proběhl od 27. března do 22. května 2023, česká společnost spíše rovné sňatky podporuje (včetně adopce dětí). Častěji se podle výzkumníků jedná o osoby, které mají homosexuály ve svém nejbližším okolí.
Manželství pro všechny: hlasování
Zajímá vás, jak Sněmovna hlasovala v prvním čtení? 100 % hlasů, které se vyslovily pro manželství, patří členům klubu TOP 09, STAN a Pirátské strany. Proti jsou většinou politici z klubu SPD, ODS a KDU-ČSL. Členové hnutí ANO nejsou jednotní.
Zdroj:
- echo24.cz,
- kurzy.cz,
- jsmefer.cz,
- novinky.cz,
- queergeography.cz,
- lidovky.cz,
- irozhlas.cz.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Volební preference a průzkumy (listopad 2024)
Jaké jsou nejaktuálnější volební preference, průzkumy a potenciál politických stran či hnutí? Přečtěte si tento článek a dozvíte se, jak na tom...
Prague Pride 2024: Jaký bude program a kolik stojí vstupenky?
Prague Pride letos proběhne od 5. do 11. 8. Tématem je rodina, a to nejen ta pokrevní. Přečtěte si, jaký program na účastníky čeká.
Plánované demonstrace Praha: říjen a listopad 2024
Kdy se v Praze koná jaká demonstrace? Podívejte se na plán nejbližších veřejných shromáždění na Václavském a Staroměstském náměstí, Letenské...