RECEPTY
Medvědí česnek - jak ho poznat, kde sbírat i recepty
Milujete jaro a jarní bylinky? Užíváte si barevných salátů, nádivek, polévek a všeho, co je zelené? Pak budete medvědí česnek milovat taky. Polévka, pomazánka, pesto – v českých lesích najdete na jaře opravdový poklad.
Kdy a kde sbírat – Kde koupit – Jak pěstovat
Jak při sběru nesplést medvědí česnek s konvalinkou
Medvědí česnek - recepty a účinky
Foto: Pixabay
Kdy roste medvědí česnek – sběr, sklizeň
Koncem května medvědí česnek začíná kvést a ztrácí tak i své blahodárné účinky, i když ne úplně. Ideální čas je tak sběr před výkvětem, tedy v průběhu května.
Rostlina vytváří rozsáhlé a bujné porosty, které velmi snadno poznáte podle nezaměnitelné vůně česneku. Medvědí česnek si lze splést s konvalinkou, která je ovšem jedovatá a roste v podobný čas, ovšem snadno se od sebe rozeznají podle květů.
O tom, jak od sebe rostliny rozeznat, se dozvíte dále. Jestli si tak nejste naprosto jistí, je ideální vyhlédnout si jeden rok, kde roste medvědí česnek, a příští rok si ho natrhat ještě před samotným rozkvětem.
Kam na medvědí česnek, aneb kde roste medvědí česnek?
Medvědí česnek je velmi rozšířenou rostlinou, kterou lze snadno nasbírat v lese ale třeba i v parcích nebo v Praze. V zalidněných lokacích nebo poblíž frekventovaných silnic ovšem sbírání z hygienických důvodů rozhodně nedoporučujeme.
Medvědí česnek roste hlavně v listnatých lesích poblíž vody pěkně ve stínu. Ideální čas růstu je ještě před olistěním stromů. Medvědí česnek tak díky snadno prosvítajícímu slunci nabere dostatek energie.
Jak poznat česnek medvědí od konvalinky? Je mezi nimi rozdíl?
Nejsnazší způsob rozeznání je podle květů. Ty jsou sice v obou případech bílé, ale vypadají opravdu rozdílně. Podívejte se na obrázky:
Medvědí česnek:
Foto: Pixabay
Konvalinka:
Foto: Pixabay
Další způsob, který velmi dobře funguje, je přičichnutí k promnutému listu. Zatímco konvalinka je zcela bez zápachu, medvědí česnek voní po česneku. Pozor ale, aby vám nezůstal zápach po česneku na rukou, když budete čichat k listu konvalinky! Takto by se vám mohly rostliny splést.
Další relativně podobnou rostlinou, tedy alespoň podle listů, je ocún, ovšem ten roste na podzim a má fialové květy, takže je záměna s medvědím česnekem prakticky vyloučena.
Medvědí česnek pěstování (cibulky, cibule, semena a sazenice)
Klasicky se mu v přírodě daří v bukových lesích. Ale co opravdu potřebuje je vlhká půda. Pokud ho chcete pěstovat doma, vyberte mu polostinné místo pod keři nebo už živého plotu. Dobře mu bude i na severní straně domu.
Koupit si můžete už malé rostlinky a sadit je během března až dubna (asi 15 cm od sebe). Je tu jisté riziko, že cibulky nezakoření a shnijí. Stačí jim dodat několikrát za sebou více vody. S úrodou počítejte až v dalším roce.
Pokud na to půjdete od lesa a cibulky vysadíte už na podzim, česnek se ujme lépe, sám si hospodaří se zimní vláhou a na jaře vás rovnou obdaří čerstvými listy. Na podzim saďte česnek do trsů.
Kde koupit – medvědí česnek čerstvý?
Obrovská oblíbenost medvědího česneku také znamená, že nemusíte nutně chodit do lesa, ale seženete ho na farmářských trzích a někdy také v lepších supermarketech nebo hypermarketech v sekci zeleniny. Cena je sice trošku vyšší a krabička stojí kolem stokoruny, na druhou stranu ušetříte čas a nemáte starosti s hledáním. Prodej vyhlížejte v čase růstu, takže zhruba v květnu nebo červnu.
Jak využít medvědí česnek – recepty
Pro zachování co nejvíce blahodárných látek je nejlepší medvědí česnek konzumovat za syrova, aby opravdu přispěl vašemu zdraví. Chuť je česneková, ale po jídle není tolik cítit z úst.
Listy natrhejte nebo nakrájejte do salátů, ale můžete je použít i jako přílohu třeba jako pomazánku, máslo nebo pesto.
Polévka z medvědího česneku – recept
Příprava polévky z medvědího česneku s podobá receptu třeba na pórkovou polévku. Pokud jste milovníkem těchto sytých krémových polévek, udělejte si na ni na jaře čas. Je výborná.
Recept: Polévka z medvědího česneku – suroviny |
|
Recept: Polévka z medvědího česneku – postup přípravy |
|
Hodnocení receptu - Polévka z medvědího česneku 9/10
- Rychlost přípravy: pokud do přípravy nepočítáte procházku lesem a sběr lístků, pak je polévka hotová raz dva.
- Chuť: jemná česneková.
- Oblíbenost: protože je čerstvý medvědí česnek k dispozici jen jednou do roka, má polévka své obrovské kouzlo a tradici.
Medvědí česnek pesto – recept, využití, zavařování, sterilování
Základem medvědího pesta jsou zelené listy a olej. Zda přidáte oříšky a sýr, je na vás. Pokud čistě rozmixujete jen listy, přidáte olivový olej a sůl, je možné směs v malých skleničkách zavařit.
Základní pesto připravte v poměru 5 litrová místa čerstvého medvědího česneku, půl litru olivového oleje a cca 15 g soli. Ale vše přidávejte postupně. Pokud chcete skleničky zavařit, tak stačí cca 10 minut na 80 stupňů. Ale přijdete tím o krásnou barvu a trochu se zmírní i aroma.
Recept na pesto s oříšky, které můžete brát z lednice je následující:
Recept: Pesto z medvědího česneku – suroviny |
|
Recept: Pesto z medvědího česneku – postup přípravy |
|
Špenát z medvědího česneku – recept
Do klasického špenátu se česnek dává, aby dosáhl své typické chuti. Při přípravě špenátu z medvědího česneku můžete klasický špenát vynechat. Příprava je velmi podobná. A štiplavé chuti se nebojte - vařením se aroma zmírní.
Recept: Špenát z medvědího česneku – suroviny |
|
Recept: Špenát z medvědího česneku – postup přípravy |
|
Medvědí česnek recepty – pomazánka, máslo, zmrazit kostičky
Pomazánka je hotová během pár minut. Kromě níže zmíněných ingrediencí můžete jednoduše nechat změknout máslo, přimíchat nadrobno nakrájený čerstvý medvědí česnek a směs dát do tvořítka na led. Nechat zamrazit, vyklepnout a kostičky přidávat např. na plech při pečení masa. Nebo nechat v lednici a používat s pečivem.
Recept: Pomazánka z medvědího česneku – suroviny |
|
Recept: Pesto z medvědího česneku – postup přípravy |
|
Sušený medvědí česnek – použití v kuchyni
Listy obsahují hodně vody, takže pokud se pustíte do sušení, bude to běh na týdny, možná měsíce. Sušit můžete malé svazečky, které zavěsíte třeba na půdě. Stejně jako pro sušení ovoce můžete použít klasickou sušičku. Ale skladujte listy v papírových krabicích, aby mohli volně dýchat a případně doschnout.
Rostlina rýmovník - kde ho koupit a jak ho pěstovat?
Medvědí česnek – účinky jsou hlavně léčivé
Medvědí česnek je známá bylinka a v minulosti jistě nechyběla žádné bábě kořenářce. Je to skvělá rostlinka pro jarní detoxikaci organismu od toxinů.
- Rozkousejte list medvědího česneku - začnou se rozpouštět hleny z plic a průdušek. Pomoci to může v případě bronchitidy a kašle,
- Česnek je skvělý na srdce - chrání před infarktem,
- Česnek je lékem na vysoký tlak i cholesterol - čistí usazené tepny a zlepšuje krevní průchodnost,
- Medvědí česnek se vydejte hledat, pokud vás trápí žaludeční vředy,
- Stejně tak běžně si ho běžte nasbírat, pokud chcete dopřát očistu svým střevům a zbavit se parazitů.
Tinktura z medvědího česneku - recept
Potřebovat budete asi 20 g listů medvědího česneku a 1 litr vodky. Listy česneku nasekejte a natlačte do prázdné sklenice. Zalijte až po vrch vodou a nechte odležet nejméně 21 dní v uzavřené sklenici. Čas od času můžete protřepat.
Poté slejte přes plátýnko do tmavé lahve. Podávejte v mléce 3x denně asi 10 kapek.
Medvědí česnek - vitamíny
Medvědí česnek obsahuje spoustu minerálů, organických solí, ale i hořčíku, manganu, železa a dalších. Má antibiotické a antibakteriální účinky.
Medvědí česnek nežádoucí účinky
Ve vysokých dávkách může medvědí česnek dráždit ledviny. Proto je vhodné jeho spotřebu rozložit do celého roku díky zavařenému pestu nebo sušeným a mraženým lístkům.
Při procházce v lese pozor na klíště. Jak ho vyndat, když se už zakousne?
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak na jarní nejrychlejší detoxikaci organismu a těla
⭐Cítíte se po zimě oslabení? ⭐Hledáte způsob, jak nastartovat imunitu, vyhnout se jarní únavě a při tom shodit pár kil?⭐ Vše o jarní očistě...
Termíny jarních prázdnin podle krajů a měst
Podívejte se na přehlednou tabulku termínů jarních prázdnin pro školní rok 2024/2025 ⏳ podle krajů, měst a městských částí Prahy.
Nejpálivější chilli papričky - Jaké jsou druhy a jak je pěstovat
Podívejte se na kompletní přehled těch nejpálivějších chilli papriček na světě. V článku naleznete i návody, jak je pěstovat.