Dobrý den, obracím se na vás s dotazem. Jsem učitelkou na střední škole. Doposud jsem se nenechala očkovat. Dnes jsem psala paní ředitelce dotaz, jak to bude s testy od 1.9. 2021? Bylo mi sdělěno, že si testy budu muset hradit sama. Pokud vím, tak se to mělo týkat pouze testů, které potřebuji pro svůj volný čas(vstup na bazén apod.) Tyto testy vyžaduje zaměstnavatel, tak by mi je měl přeci hradit ne? A pokud vím, tak my neočkovaní nemáme být diskriminovaní? Jak to tedy prosím je? Děkuji.
ZAJÍMAVOSTI
Nástup do školy a covid-19 - testování a pravidla
Prezenční, distanční, rotační a online výuka. Pojmy, které rodičům dětí do slovníčku zapadly v posledního dvou letech velmi výrazně. Co nás čeká ve školním roce 2021/2022? S mírnými obavami se všichni pracující rodiče modlí za hladký průběh a klasický výukový režim. Jaká jsou současná pravidla školní docházky z pohledu koronaviru?
TESTOVÁNÍ – ROUŠKY – OČKOVÁNÍ
KARANTÉNA – ZAVŘENÍ ŠKOLY
AKTUÁLNÍ SITUACE
Foto: Pexels
Školy a koronavirus 2021 – na co se připravit?
Se začínajícím školním rokem má hlavní slovo ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr školství Robert Plaga. Společně s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou v poslední části letních prázdnin nastínili, za jakých podmínek se vrátí děti do školních lavic.
Hlavním cílem je pomoci při odhalování rizikových situací, které souvisí s provozem školy nebo školského zařízení. Je to i snaha o minimalizaci rozsahu dalších restrikcí, které s sebou covid-19 už v minulosti přinesl. Nikdo se nepřeje další karanténu a už vůbec ne další podzim v lockdownu.
Kdy se půjde do školy aktuálně, prezenční výuka
Nový školní rok 2021/2021 začíná ve středu 1. 9. 2021. V plánu je klasická prezenční výuka s určitými omezením. Tato pravidla nejsou nová. Je to striktnější přístup k hygieně a snaha o částečnou izolaci skupin bez zbytečného prolínání dětí.
Je návrat dětí do škol bezpečný? Co s sebou nástup do škol přinese?
Při vstupu do školy musí mít děti a zaměstnanci školy zakrytá ústa rouškou nebo respirátorem. Nutností je dezinfekce rukou – důkladná – po dobu 20-30 sekund. Návrat do škol bude podchycen tzv. fázovým opakovaným testováním pomocí antigenních testů. Důvodem je uvolněnější režim letních prázdniny spojený s častějším cestováním a návštěvami vzdálenější rodiny a přátel. Dalším faktem je, že se začátkem školního roku je proočkovanost dětí velmi nízká.
Protiepidemická opatření pro školy 2021
Oproti květnu, kdy v rámci pěveckého sboru mohlo zpívat jen 30 osob, se povolené maximum navyšuje na 50 lidí.
Další kroužky, kde se děti stýkají opakovaně a pravidelně ve stejném složení (skaut, sokol) budou moci být v provozu pod podmínku antigenního testu, který není starší než týden (platí pro všechny účastníky). Vláda tímto krokem chce podpořit sportovní vyžití dětí.
Jaké jsou základní principy prevence vzniku a šíření koronaviru ve školách?
- Dodržování zásad osobní a provozní hygieny (dezinfekce, udržování čistoty rukou i prostředí).
- Skupinová izolace (v rámci společných prostor povinnost chirurgické/nano roušky nebo respirátoru).
- Sociální distance (bez roušky udržovat bezpečné rozestupy 1,5 metru).
- Opakované vzdělávání dětí i vzdělávajících osob.
Velmi detailně je zpracován manuál: Soubor doporučení pro školy a školská zařízení ve školním roce 2021/2022 vzhledem ke covid-19 provozu a testování, který je zveřejněn na stránkách edu.cz.
Manuál v částech týkajících se hygienických a protiepidemických opatření vychází z doporučení Ministerstva zdravotnictví (MZd).
Testování ve školách (antigenní a pcr testy)
Děti se se začátkem školního roku budou muset testovat antigenními testy ve dnech 1., 6., a 9. září. Antigenní testy dodá stát. Děti i zaměstnanci školy se mohou nechat otestovat oficiálně a pouze doložit potvrzení o testu.
Jedná se o neinvazivní antigenní testy pro samoodběr (tzv. rychlé antigenní testy RAT). Toto 3kolové testování vláda nazývá screeningovým.
Děti v prvních třídách se budou moci testovat až druhý školní den. Roušku nebo respirátor musí mít ve společných prostorách, ale ne při sezení v lavici.
Pokud by škola chtěla děti testovat PCR testy, musí si je zajistit sama, ale od vlády dostane příspěvek 200 Kč na test.
Cílem tohoto plošného fázového testování je co nejrychleji zmapovat případná virová ložiska, která by mohla školní instituci zasáhnout. K intenzivnímu testování se přistupuje hlavně kvůli vyššímu riziku šíření v poprázdninovém období. Hodně se cestovalo nejen v rámci ČR, ale i do zahraničí. Je nutné situaci zachytit v počátcích. Je to důležitý krok pro zabránění omezení prezenční výuky.
Testování ve školách - odmítnutí testu
Pokud se dítě odmítne nechat testovat a nemá potvrzení o bezinfekčnosti, musí ve škole nosit roušku. Děti nad 15 let mají povinný respirátor. Odložit roušku nebo respirátor mohou v případě, že je možné dodržet odstup 1,5 metru. Děti u nichž tedy covid profil není prověřen budou moci cvičit pouze venku a nebude jim povoleno na výuce zpívat (epidemiologicky riziková aktivita). Netestované děti budou mít vyčleněné hygienická zařízení. Při svačince a obědu by měl být dodržen zmíněný rozestup. Toto mimořádné opatření bude platit do 10. 9. 2021.
Škola a Online Covid testování
Dochází k digitalizaci zdravotnictví. Je tu nová služba, která vás provede antigenním samotestem ze slin a přední části nosu. Po ukázání výsledku na kameru získáte oficiálně uznávaný certifikát. Služba je nová a platnost takového testu je pouze 24 hodin.
Je to ideální možnost pro návrat z dovolené, kdy nemusíte v zahraničí před odletem řešit, kde se nechat otestovat. Stejně tak, když zjistíte nutnost mít oficiální potvrzení o covid profilu na další den v běžném životě. Vyřešit tak můžete i screeningové testování ve škole, pokud nechcete, aby ho dítě podstupovalo ve třídě s učitelem a spolužáky.
Pro úspěšné provedení testu si musíte předem koupit stanovený druh covid-19 antigenního testu. Za tímto účelem byl vytvořen speciální e-shop onlinetestovani.cz.
Druhým krokem je koupě kódu, kterým získáte přístup k instruktážnímu videu. Poté naskenujete QR kód a spustí se video návod, jak test správně provést. Výsledek testu ukážete na kameru a dojde k oficiálnímu digitálnímu zápisu.
Výsledek testu bude evidován v registru ISIN (ÚZIS) ve formě Covid Passu EU a dostanete ho i na e-mail.
Online testování covid – cena
Na online testování musíte myslet v předstihu a udělat nákup na e-shopu. Celkem vás služba bude stát necelých 400 Kč včetně poštovného.
Tabulka: Cena online testu na covid-19
Online testování na koronavirus | Cena |
Online antigenní test | 60 Kč - 99 Kč |
Poštovné | 69 Kč – 89 Kč |
Voucher na video test – Covid-19 (přístupový kód) | 199 Kč |
Roušky a respirátory ve školách
Děti, u kterých nebude prokázána bezinfekčnost (negativní test, prodělání Covid-19 v posledních 180 dnech, očkování), budou muset nosit ochranu dýchacích cest. Nebudou moci zpívat a tělocvik budou absolvovat jen venku na čerstvém vzduchu. Toto mimořádné nařízení platí do 10. 9. 2021. Roušky budou dále povinné pro všechny při pohybu ve společných prostorách školy.
Školy a očkování
Učitelé měli možnost podstoupit očkování v prvních vlnách společně se seniory a zdravotním personálem. Stabilita učitelského kolektivu tak je zajištěna na nejvyšší úrovni. Od 1. července 2021 lze očkovat i děti starší 12 let. Ovšem pouze na očkovacích místech, kde je přítomný pediatr nebo lékař pro děti a dorost.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch předpokládá, že pro očkované dítě je už covid-19 minulostí a testování by se jich vůbec netýkalo.
V každém kraji jsou cca 2 očkovací místa, kam je možné dítě vzít. Ve větších městech jako Praha, Ostrava nebo Ústí nad Labem je očkovacích center až 8. Děti 12-15 musí mít doprovod zákonného zástupce, který udělí informovaný souhlas s očkováním. Očkovací látkou pro děti 12-16 let je výhradně vakcína Comirnaty od výrobce Pfizer/BioNTech.
Karanténa covid ve škole
Obecně a dle slov ministra zdravotnictví: s pozitivně testovaných spolužákem jdou do karantény všichni, kteří se s ním setkali dva dny před nebo dva dny po vykonání testu s pozitivním výsledkem. Čekají na výsledek svého konfirmačního PCR nebo antigenního testu (pokud nejsou očkování nebo covid-19 zatím neprodělali).
V případě negativního výsledku mohou po těchto pár dnech zpět do školy. Nebude tedy automaticky nařizována 10-14denní karanténa, jako tomu bylo dříve.
Pozitivní výsledek covid testu má rodič povinnost škole oznámit. Stejně tak musí v takovém případě škola odevzdávat seznam žáků nebo zaměstnanců pozitivních na koronavirus.
Pozitivně testované dítě bude čekat na svého zákonného zástupce ve vymezeném prostoru. Dostane potvrzení o pozitivním testu a musí se přihlásit na oficiální PCR testování.
Pokud je covid pozitivní dítě, neznamená to, že jde učitel automaticky do karantény. Pokud je covid pozitivní učitel, může se se zaměstnavatelem domluvit, že bude dál učit děti z domu distančně s využitím PC a videa. Pokud k domluvě nedojde, má statut nemocného a pobírá 60 % platu a poté nemocenskou.
Učitelé mohou po svém uvážení používat respirátory. Důležitým prvkem prevence je očkování celého učitelského sboru. Každá situace tedy bude z pohledu Krajské hygienické stanice hodnocena individuálně. Záleží na:
- velikosti školy,
- členění objektu (samostatná budova, pavilony),
- počtu dětí/žáků/studentů ve třídě,
- způsobu stravování,
- pobytu v družině,
- pobytu v zájmových kroužcích a sportovních aktivitách,
- způsobu dopravy do školy a
- místní epidemiologické situaci.
Tabulka: Protiepidemická opatření ve školách
Oblast | Činnosti |
Úklid | Používání desinfekčních prostředků s virucidním účinkem. Hlavně kontaktní místa jako kliky, vypínače, zábradlí, splachovadla, telefony atd. |
Osobní hygiena | Na toaletách: tekuté mýdlo v dávkovači, jednorázové ručníky (vysoušeče) + dezinfekční přípravek s virucidním účinkem. Ve školkách jsou akceptovatelné ručníky, ale musí viset tak, aby se nedotýkaly. |
Možnost dezinfekce rukou v rámci celého objektu | Vchod do školy, učebny, chodby, šatny, před jídelnou, u tělocvičny atd. |
Školní stravování, jídelna | Není možný samoobslužný provoz a odebírání příborů z hromadných zásobníků. V jídelně se nesmí potkat externí a školní strávníci. Externí strávníci by obědy měli odebírat v obalech (i vlastních jídlonosičích). V jídelně může být omezený počet osob – provoz jídelny bude tedy rozdělen dle skupiny do časových úseků. |
Větrání | Nejlépe okny – čerstvým vzduchem. Klimatizace musí mít ověřený výkon a sanitaci. Větrat se musí během vyučovací hodiny i o přestávce. |
Homogenita kolektivů | Neslučovat třídy, omezit střídání učeben, hromadných školních akcí a sdílení pomůcek. |
Tělocvik | Dokud to počasí dovolí, cvičit venku raději než v tělocvičně. |
Družina | Aktivitu družiny raději směřovat na čerstvý vzduch a snažit se o co nejmenší prolínání dětí z různých skupin. |
Cizí osoby ve škole | Omezit pohyb rodičů a dalších rodinných příslušníků a všech příchozích osob v prostorách školy. |
Škola on-line
Děti i rodiče po několika měsících na online výuce už s tímto režimem technicky potíže více méně nemají. V každé domácnosti přibyla sluchátka s mikrofonem, někde rovnou nový počítač, všichni využívají google nástrojů a v každém dětském pokoji vznikla malá kancelář. Škola online je připravena během okamžiku.
Společnost se posunula dál. Nic z toho ovšem dětem a teenagerům sociální kontakt nenahradí. A tak můžeme jen doufat, že děti ve školách zůstanou a rodiče nebudou opět pod tlakem, jak kloubit práci s péčí o malé studenty nebo jak budou probíhat maturity a přijímací řízení.
Koronavirus a školy 2021 – zavřou se školy?
V současné době je hlavním přáním, aby návrat do škol byl trvalý. Zavření škol se vláda snaží ze všech sil předejít, protože s sebou nese špatný dopad na vzdělání dětí.
Z toho důvodu je spuštěn nový web zaměřený na doučování. Na tento projekt bylo ze státního rozpočtu uvolněno 250 milionů korun. Jednou z hlavních myšlenek je nenechat covid-19 udělat stopu v budoucích výdělcích žáků, kterým distanční výuka neprospěla a měla by dopad na výběr zaměstnání. První fáze doučování žáků bude probíhat do 31. 12. 2021.
Konec testování ve školách - aktuálně
Poslední testování spojené se začátkem školního roku 2021/2022 proběhlo ve čtvrtek 9. 9. 2021. Dle Adama Vojtěcha (ANO) se tak stalo naposledy. Zůstávají povinné roušky na chodbách a v šatnách.
Ohledně sportovní aktivit uvádí Covid Portál následující informace:
"Pro žáky a dozorující osoby platí výjimka z povinnosti prokázání jedné ze skutečností O-N-T, při sportovních aktivitách v rámci tělesné výchovy. Stejně tak pro ně neplatí při takových aktivitách povinnost dodržovat 1,5 m rozestupy.To samé platí i v případě plavání v rámci školních aktivit, pokud jsou přítomni pouze žáci jedné školy, či je prostor oddělen.
Pokud by bylo nutné testování ve školách obnovit, infromovala by o tom vláda nejméně 7 dní předem. I tak je školám doporučeno nechat si zásoby testů do konce října. Pro jistotu.
Závěrem celého testování na školách je, že se covid statistiky u nezletilých nezhoršují ani v případě, že celková epidemie roste. Počet pozitivních výsledků u dětí byl velmi nízký. Z toho vyplývá, že případné další testování bude probíhat pouze v regionech, kde nebyla Covid situace ideální.
Nový školní rok v režimu koronaviru - nejčastější dotazy
Přístup k rouškám, testování a očkování dětí dělí společnost na dva znepřátelené tábory. Pravidla ovšem platí pro všechny stejná a pokud se odlišují od vašeho názoru, pravděpodobně jedinou cestou je domácí výuka a vyčlenění dítěte z kolektivu. Jaké jsou nejpalčivější otázky?
*️⃣ Musí mít dítě roušku na ústech celý den?
Rouška nutná pouze ve společných sdílených prostorech školy (chodby, šatny).
*️⃣ S nemocným spolužákem jde do karantény celá třída na 14 dní?
Nikoliv, do karantény nastoupí děti, u kterých se vyhodnotí, že byly v rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným dítětem dva dny před nebo dva dny po zjištění pozitivního výsledku testu. Tyto děti musí podstoupit oficiální PCR test. Pokud bude jeho výsledek negativní, mohou hned zpátky do školy. Karanténa se vůbec netýká učitele, který má kompletní očkování proti koronaviru.
*️⃣ Budou otevřeny kroužky?
Kroužky, kde se děti stýkají pravidelně a v nezměněném složení mohou normálně fungovat. Novinkou je, že antigenní test neplatí jen 48 hodin, ale celý týden. Podrobnosti ZDE.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Aplikace Tečka - digitální covid pas v mobilu
Zajímá vás co je to aplikace Tečka a kde ji stáhnout? ❤️ V tomto článku naleznete také rady jak ji nainstalovat a používat.
Přečtěte si, kdy letos začne školní rok
Zajímá vás, kdy je začátek školního roku 2023/24❓ Důležité datum, které se týká většiny studentů (ale i termíny prázdnin) se dozvíte v tomto...
Podzimní prázdniny 2024 a tipy na akce
Podzimní prázdniny jsou posledním větším volnem pro studenty před vánočními prázdninami ✅. Podívejte se na kompletní informace v článku.