ZAJÍMAVOSTI
Naučte se meditovat a zklidněte svou mysl - návod a druhy meditací
Meditace už dávno není výsadou buddhistických mnichů nebo zarytých jogínu. Tato mindfulness technika může velice snadno vnést do vašeho života duševní jasnost i vnitřní mír a efektivně působí proti stresu i úzkosti. Zjistěte, co to meditace vlastně je a jak s ní můžete začít.
Účinky meditace – Jak začít meditovat
Meditace krok za krokem – Jóga – Druhy
Meditační hudba – Solfeggio frekvence
Foto: Pixabay
Co je meditace?
Jedná se vůbec o základní techniku mindfulness, tedy umění všímavosti a procítění přítomného okamžiku. Při samotné meditaci pozvolna ustává rozptylování okolními vjemy a podněty a parasympatická část naší nervové soustavy vyrovnává činnost sympatiku (spouštěče stresových reakcí) a vytváří pocit rovnováhy a uvolnění.
Účinky a přínosy meditace
- zpomaluje tep a dech, což vede k hlubokému uklidnění,
- posiluje zdraví a imunitní systém,
- podporuje lepší regeneraci buněk,
- pomáhá žít přítomným okamžikem,
- podporuje schopnost soustředění a utřídění myšlenek,
- harmonizuje naše stresové reakce,
- učí nás trpělivosti,
- dodává inspiraci a podněcuje kreativitu,
- přináší nové vhledy a pozitivní naladění do života.
Jak začít meditovat?
Častokrát se dočtete, že cílem meditace je umlčet mysl, ale pokud se budete soustředit na to, že nechcete na nic myslet, nepůjde vám to. Mysl je přirozeně aktivní, a pokud ji nějak nezaměstnáváte, myšlenky v ní neustále proudí. Cílem tedy není mysl umlčet, ale spíš ji přestat poslouchat. Myšlenkám se většinou nevyhnete, jen jim nevěnujte pozornost a nechte je přirozeně odejít. Ze začátku to bude těžké, ale postupem času se to zlepší. Buďte trpěliví a zkoušejte meditovat nejprve v kratších časových úsecích.
„Není možné zastavit mysl, ale pouze naučit se nevěnovat jí pozornost. Teprve pak se myšlenky ztiší.“ (Sadhguru)
Jak správně meditovat doma? Meditační cvičení krok za krokem
- Vyčleňte si speciální místo, kde se cítíte příjemně, bezpečně a nerušeně.Toto místo si můžete ještě vylepšit nějakými doplňky, které podporují klid a harmonii (polštáře, deky, krystaly nebo svíčky).
- Meditujte vždy ve stejnou dobu (ideálně při východu nebo západu slunce) a začněte s kratšími časovými úseky. Ze začátku klidně jen pár minut.
- Zvolte si pohodlnou polohu v sedě (v leže byste mohli usnout), jako je například lotosový sed, poloviční lotos nebo zkřížený sed. Snažte se sedět s co nejrovnějšími zády a ruce si volně položte do klína, na stehna nebo kolena.
- Zaměřte se na svůj dech a na to, jak se s každým nádechem do těla vlévá nová energie a s výdechem se uvolňuje a odchází z něj vše nechtěné.
- Snažte se docílit toho, že váš nádech bude stejně dlouhý jako výdech. Zařadit můžete i zádrž dechu a v duchu si vždy počítat do čtyř.
- Poskytněte mysli prostor, myšlenky se nesnažte zastavit, jen na ně nereagujte.
- Můžete se snažit myslet na nějaký svůj vnitřní záměr, manifestaci nebo afirmaci.
Jak dlouho meditovat?
Ze začátku určitě zkoušejte meditovat jen pár minut a postupně čas prodlužujte. Ještě důležitější, než čas samotné meditace, je pravidelnost. Raději tedy meditujte kratší dobu a každý den než jednou týdně hodinu.
Jóga meditace
Meditace je nedílnou součástí jógové praxe. Meditovat můžete buď před samotným cvičením, nebo až po něm. Nejvyšším cílem meditace z pohledu jógové filozofie je samádhi (osvícení, kosmické vědomí). Samádhi je poslední z osmi stupňů jógy a můžeme jej vnímat i jako nějakou formu dokonalého vnitřního míru a sjednocení mezi naším nejvyšším já (átman) a hmotou nebo božstvem (brahma) bez oddělení od okolního světa (ego).
Vedená meditace, řízená meditace nebo mluvená meditace
Pod těmito pojmy si můžete představit meditaci, kterou vás provádí nějaký zkušený lektor. Pokud vám meditace v tichu nebo jen za poslechu meditační hudby nevyhovuje, můžete poslouchat hlas lektora a nechat se meditací provádět. U vedených nebo řízených meditací někdy jde jen o to, že vám někdo měří čas. Momentálně existuje spousta aplikací a videí na YouTube, které vám pomohou měřit čas, zaznamenávat pokroky nebo nahradit hlas učitele, pokud se vám nechce nikam chodit.
Skupinové meditace, kurzy meditace Praha i celá ČR
Skupinové meditace mají určité kouzlo a kolektivní energie může účinky meditace prohloubit. Zajít si můžete jen na samostatnou lekci meditace nebo celý kurz, kde vám lektor poradí, jak s meditací začít a jak ji správně provádět.
Meditace pro děti
Pro děti je velmi náročné prostě nehnutě sedět a snažit se na nic nemyslet. Proto jsou pro ně určená spíš cvičení zaměřená na všímavost a schopnost soustředění. S menšími dětmi můžete zkusit pozorovat mraky nebo obláčky pěny při koupání a povídat si o tom, jaká zvířátka jim obláčky připomínají a jak se ta zvířátka cítí. Další metodou je například nechat dítě si představovat, že po něm leze beruška. Dítě leží se zavřenýma očima a my mu vyprávíme, kde ta beruška zrovna je a dítě tuto představu prožívá jako skutečnost.
Meditace v pohybu
Meditovat nemusíte jen vsedě. Pokud budete chtít meditovat cíleně, může prostě chodit sem a tam v nějakém bezpečném prostoru a jen koutkem oka občas pozorovat, kudy chodíte. Je to trochu složitější technika, ale někdo ji má raději než sezení. Víte, že pokud jste zabraní do nějaké fyzické činnosti a jste v tzv. „flow“, že se vlastně také jedná o formu meditace?
Meditace vipassana
Tato náročná a pokročilejší technika se také nazývá jako meditace vhledu a pomáhá nám vidět věci v jasném světle. Probíhá formou velmi intenzivních kurzů, které většinou trvají 10 dní. Jejím cílem je odstranění tří příčin lidského neštěstí – touhy, nenávisti a nevědomosti. Zároveň pomáhá vhledu do tří charakteristik existence – proměnlivosti, neuspokojivosti a neosobnosti.
Meditace vipassana má velmi striktní pravidla a rozhodně není pro každého. Mezi zakázané věci patří například zákaz komunikace s okolím i ostatním účastníky a nemožnost dělání žádných volnočasových aktivit. Buď odpočíváte, meditujete nebo se procházíte. Výhodou tohoto náročného kurzu je vysoká efektivita a silně blahodárné účinky na psychiku.
Jóga nidra a hluboká relaxace
Jedná se o meditativní jógovou techniku, která se nachází na pomezí meditace a hluboké relaxace. Říká se jí také jógový nebo vědomý spánek. Je to jedna z mála forem meditace, při které se leží. Posloucháte hlas lektora nebo audionahrávky, který vás jóga nidrou provádí. Součástí této meditace je i „sankalpa“ neboli vnitřní záměr. Při jóga nidře je poměrně těžké neusnout, ale pokud se vám to stane, nevadí, příště to zkusíte znovu.
Transcendentální meditace (TM)
Jedná se o meditační techniku, kterou v roce 1958 začal vyučovat filozof podporující védské tradice Mahariši Maheš Jógi. Transcendentální meditace využívá schopnost mysli se zklidnit a snaží se toho dosáhnout pomocí speciálních zvuků a manter. Praktikuje se 2x denně po dvaceti minutách a k jejímu správnému zvládnutí je prý třeba absolvovat specializovaný kurz. Vaše mysl by pak měla být schopná vytvořit si určitý odstup od stresových situací a nenechat se jimi negativně ovlivnit.
Uzdravující meditační hudba na spaní, proti stresu i úzkosti
Hudba obecně může sloužit jako terapie. Tuto metodu najdete pod názvy „sound healing“ nebo „muzikoterapie“. Zvukové vibrace, které hudba vydává, pomáhají navrátit tělo i mysl do rovnováhy, aby se mohlo efektivně regenerovat. Správně zvolená meditační hudba může pomoci uklidnit myšlenky a navodit pocit naprosté relaxace.
Meditace a solfeggio frekvence ke stažení
Solfeggio frekvence jsou zvuky o určitých herzích, které působí na energetická centra našeho těla a dle potvrzení odbornými studiemi přispívají k harmonizaci a regeneraci mysli i těla. Jedná se o celkem 9 speciálních tónů, jejichž účinky byly podle některých zdrojů využívány už v 8. století. Znovuobjevení těchto frekvencí pak proběhlo až v 70. letech 20. století doktorem Josephem Puleem.
Poslech těchto frekvencí zesiluje účinek meditace a je sám o sobě velice příjemný. Někteří lidé například cítí mravenčení na různých částech těla nebo prožívají jiné zvláštní pocity.
Solfeggio frekvence | Účinky |
174 Hz | Ulevuje od bolesti a stresu. |
285 Hz | Hojí tkáně a orgány, dodává pocit bezpečí. |
396 Hz | Odstraňuje strach a pocit viny. |
417 Hz | Odstraňuje negativitu a minulá traumata. |
528 Hz | Opravuje DNA, přináší pozitivní transformaci a mír. |
639 Hz | Přináší lásku, soucit a napravuje mezilidské vztahy. |
741 Hz | Pomáhá s řešením problémů a zlepšuje emoční stabilitu, detoxikuje. |
852 Hz | Probouzí intuici, zvyšuje energii na buněčné úrovni a vytváří harmonii. |
963 Hz | Propojuje s vyšším já. |
Jednotlivé solfeggio frekvence i celé playlisty najdete na YouTube i Spotify.
Nejlepší meditace online na Youtube: Meditace Liliana, Oshova meditace
Na YouTube najdete velký výběr různých typů meditací. Za zmínku ale určitě stojí poněkud netradiční a velmi dynamická Oshova meditace, při které rozhodně můžete zapomenout na sezení v tureckém sedu.
A také kanál různých typů meditací Meditace Liliana, které jsou konkrétně zaměřené například na léčení vnitřního dítěte, probuzení vnitřní síly nebo programování mysli. Jedná se o vedené meditace, kdy se vnoříte do děje konkrétních příběhů.
Zdroje:
- DURGANANDA, SIVADASANANDA a KAILASANANDA. Jóga - váš průvodce domácí praxí. Přeložila Veronika ŠILAROVÁ. Praha: Dobrovský, 2019. Knihy Omega. ISBN 978-80-7585-561-9.
- https://psychologie.cz/meditacni-cviceni-pro-deti-dospivajici/
- https://www.bettersleep.com/blog/science-behind-solfeggio-frequencies/
- http://www.osho-meditace.cz/meditace/dynamicka/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Transcendent%C3%A1ln%C3%AD_meditace
- https://cz.tm.org/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak začít s technikou mindfulness a žít přítomným okamžikem?
Potřebujete se lépe soustředit, zklidnit nebo zbavit se stresu a vnést do svého života trochu více pohody? Možná je čas objevit techniku...
Hormonální jóga pro ženy i muže – co to je a jaké jsou účinky?
Hormonální jóga dle terapeutky Dinah Rodriguez už dlouhé roky sbírá pozitivní recenze ze všech koutů planety. Pojďme se podívat na to, proč.
Jak cvičit 5 tibeťanů - cvičební sestava, video a zkušenosti
Toužíte po věčném mládí? 👧 Začněte cvičit 5 tibeťanů, poradíme vám, jak na to! ✅